Konečne je tu fitness náramok, ktorý môže vyhovovať aj náročnejším používateľom. Nie však príliš náročným…

Situácia na trhu s nositeľnými zariadeniami je pomerne zrejmá. Pokiaľ chcete zariadenie na počítanie krokov a zobrazovanie času, postačí vám aj fitness náramok. Ak však chcete zariadenie na pokročilé monitorovanie športovania a zdravia, vašou jedinou možnosťou je kúpa inteligentných hodiniek. A možnože vám pri rozhodovaní pomôže aj môj zoznam hodiniek, ktoré stoja za pozornosť. Nájdete ho TU.

Našťastie existujú výnimky, ktoré potvrdzujú toto pravidlo a takouto výnimkou je Fitbit Charge 5. Je to najpokročilejší fitness náramok, ktorý som testoval v roku 2021 a zároveň je to zariadenie s potenciálom vyhovieť náročnejším používateľom – minimálne z hľadiska funkcií na monitorovanie zdravia.

Keď som začal testovať Fitbit Charge 5, ako prvé mi napadlo, že je to v podstate Fitbit Sense s dizajnom fitness náramku. Obe zariadenia majú viacero spoločných čŕt a funkcií a podrobnejšie sa im budem venovať aj v tomto článku. Do pozornosti však dávam moju recenziu na Fitbit Sense, TU.

Pozrite si moju videorecenziu na Fitbit Charge 5

Jasný displej si zamilujete

Hlavným zlepšením novej generácie náramku Fitbit Charge je plne farebný 1-palcový AMOLED displej. Ten dosahuje maximálny jas na úrovni 450 nitov, takže je dobre čitateľný aj na priamom slnku. Pre porovnanie, Charge 4 mal 200-nitový displej a v jeho prípade sa niekedy objavili problémy s čitateľnosťou.

Displej náramku umožňuje automatické nastavenie jasu, čo je funkcia, ktorú v prípade lacnejších fitness náramkov nenájdete. Vo výbave Charge 5 našťastie je – popravde, vzhľadom k jeho cene som nečakal nič iné, a výrazne zvyšuje komfort používania.

Fitbit Charge 5 vďaka jasnému displeju nahradí aj hodinky. Prednastavený ciferník zobrazuje aktuálny čas pomocou veľkých číslic, takže nebudete mať problém s určením času pri pohľade na displej náramku. V tomto smere môže Charge 5 plnohodnotne konkurovať inteligentným hodinkám. Na druhej strane, notifikácie z telefónu sa na takto malom displeji čítajú citeľnej horšie.

Charge 5 má kvalitnú a odolnú konštrukciu, ktorá je vyrobená z hliníka. Displej chráni ochranné sklo Gorilla Glass 3. Náramok je dostupný v troch farbách, osobne som testoval zlatú verziu. Vyzerá elegantne. Priložený remienok som nahradil čiernym športovým remienkom, ktorý je možné zakúpiť samostatne. Ten mi z hľadiska celodenného nosenia a najmä športovania ponúka znateľne lepšie pohodlie.

Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
Fitbit Charge 5

Pokročilá analýza stresu

Fitbit Charge 5 ponúka pokročilé a všestranné monitorovanie zdravia. Náramok monitoruje tep 24/7 a presne vyhodnocuje oddychový tep. K dispozícii je tiež analýza stresu, ale tá funguje iným spôsobom ako v prípade konkurenčných hodiniek a je značne pokročilejšia.

Fitbit berie do úvahy fungovanie vášho autonómneho nervového systému (pokojový tep, variabilita srdcového tepu, elektrodermálna aktivita), aktivitu počas dňa a takisto aj kvalitu spánku a spánkové návyky. Všetky tieto dáta zanalyzuje a vyhodnotí vám skóre, ako dobre vaše telo zvláda stres.

Priamo v aplikácii Fitbit si môžete značiť, ako sa práve cítite a pomocou náramku si môžete zmerať elektrodermálnu aktivitu. Funguje to takým spôsobom, že dvoma prstami držíte bočné strany náramku a počkáte tri minúty. Podobnú funkciu ponúkajú aj hodinky Fitbit Sense, v prípade konkurenčných značiek som sa s touto funkciou ešte nestretol.

Elektrodermálna aktivita vyhodnocuje vplyv autonómneho nervového systému na vašu pokožku, či už ide o potenie rúk alebo o ďalšie vplyvy, ktoré si neuvedomujete, avšak bočné rámiky náramku ich dokážu zmerať a vyhodnotiť. Táto funkcia môže byť pre niekoho užitočná, avšak nikto vás nenúti, aby ste ju využívali.

Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
Fitbit Charge 5 a pokročilá analýza stresu

Pokročilá analýza spánku  

Fitbit Charge 5 monitoruje váš spánok a za túto funkciu musím náramok pochváliť. Minimálne v mojom prípade to fungovalo veľmi presne a namerané hodnoty, resp. analýza spánku, bola takmer identická s tým, čo mi vyhodnotil prsteň Oura Ring. Drobné odchýlky by sa našli, avšak tie boli zriedkavé.

Náramok analyzuje spánok použitím viacerých dát. Do úvahy berie celkovú dobu spánku a dobu bdenia, dodržiavanie zvykov pravidelného spania, jednotlivé fázy spánku a takisto vašu tepovú frekvenciu počas noci. K dispozícii je tiež informácia o okysličení krvi SpO2 počas noci – či je táto hodnota vyrovnaná alebo fluktuuje, čo by mohlo značiť zdravotné problémy.

Fitbit Charge 5 môže byť z hľadiska analýzy spánku dobrou voľbou, nakoľko je zariadenie kompaktnejšie v porovnaní s tradičnými hodinkami a jeho nosenie počas noci môže byť pre niektorých ľudí vďaka tomu pohodlnejšie. Osobne som nemal možnosť porovnať Charge 5 s medicínskym zariadením na analýzu spánku. Podľa meraní vedca The Quantified Scientist však Fitbit zariadenia patria medzi najpresnejšie z hľadiska monitorovania spánku na trhu.

Dodám, že náramok počas spánku vyhodnocuje okrem už spomenutých parametrov aj frekvenciu dýchania, variabilitu srdcového tepu a výkyvy telesnej teploty. K dispozícii je prehľadný sumár týchto parametrov za posledných 7, 30 a 90 dní.

Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
Fitbit Charge 5 a pokročilá analýza spánku

Ďalšie funkcie pribudnú čoskoro

Fitbit počas oznámenia náramku Charge 5 prisľúbil aj funkciu na meranie EKG. Tá pribudne v niektorej z ďalších aktualizácií. Medzi budúce funkcie patrí aj vyhodnocovanie tzv. pripravenosti na deň. Fitbit sa v prípade tejto funkcie podľa mňa inšpiroval v prsteni Oura Ring, ktorý tento parameter určuje na základe regenerácie počas spánku a fyzickej aktivity počas predchádzajúcich dní. Rovnako pribudnú aj odporúčania na cvičenia a regeneráciu po cvičeniach.

V tejto súvislosti je potrebné spomenúť službu Fitbit Premium. V aplikácii Fitbit nájdete veľké množstvo obsahu, ako sú meditácie (aby ste sa upokojili a vedeli zvládať stres), videá s cvičeniami (aby ste boli fit a vedeli cvičiť) a takisto aj recepty a tréningové a iné programy.

V rámci tejto služby máte takisto prístup k pokročilej analýze niektorých vašich dát, ako je napríklad vyhodnocovanie spánku či stresu. Fitbit si za prémiové členstvo pýta 9 eur mesačne, resp. 80 eur ročne, čo je pomerne dosť peňazí. Našťastie, službu môžete vyskúšať aj bez platenia.

Keď si do vášho účtu zaregistrujete nový náramok Fitbit Charge 5, získate polročné predplatné Fitbit Premium zadarmo. A počas tejto doby by ste mali získať dostatok skúseností, aby ste si vyhodnotili, či si chcete túto službu platiť alebo vám za to nestojí.

Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
Fitbit Charge 5

Základné monitorovanie športovania

Fitbit Charge 5 ponúka základné funkcie na monitorovanie športovania. V segmente fitness náramok poteší zabudovaným GPS senzorom, avšak ten predstavuje Achillovu pätu tohto zariadenia. Počas testovania som zaznamenal niekoľko výpadkov GPS merania, čo sa prejavilo skreslenými údajmi o odbehnutej trati a ovplyvnilo to aj ďalšie parametre tréningu. O presnosti GPS píšem v samostatnej časti tejto recenzie, nižšie.

Do náramku Charge 5 si môžete prednastaviť 6 aktivít, ktoré si budete manuálne monitorovať, ako je beh, chôdza, plávanie, všeobecné cvičenie, bežecký pás či bicyklovanie. V ponuke cvičení nájdete aj kickbox, intervalové tréningy, golf, tenis či jogu.

Náramok počas tréningu vyhodnocuje dĺžku tréningu, jednotlivé zóny srdcového tepu a na základe toho aj tzv. aktívne minúty a spálené kalórie. V prípade behu a ostatných vonkajších aktivít je k dispozícii údaj o odbehnutej vzdialenosti, celkovom tempe a tempe pre jednotlivé kilometre.

Tieto údaje budú postačovať menej náročným používateľom, ktorí si možnože iba chcú sledovať, kedy behali/cvičili a ako dlho a nevyžadujú pokročilú metriku s cieľom analyzovať a zlepšovať svoj výkon.

Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
Fitbit Charge 5

GPS je Achillova päta

Charge 5 ponúka zabudované GPS, avšak v nastaveniach náramku si môžete zvoliť, či sa majú GPS dáta prijímať iba z náramku, iba z pripojeného telefónu alebo podľa dostupnosti telefónu – ak sa na začiatku tréningu pohybujete s telefónom, ten je zdrojom GPS dát. V opačnom prípade sa berú z náramku.

Ako som už spomenul, GPS považujem za Achillovu pätu náramku a to z dôvodu menšej presnosti a občasných výpadkov GPS signálu, ktoré som počas testovania zaznamenal. Výpadky sa objavili aj v prípade záznamu GPS cez zabudovaný senzor v náramku a zriedkavo aj v prípade, že sa tieto dáta brali z pripojeného telefónu – a to ma naozaj prekvapilo.

Presnosť merania tepu počas cvičenia je dobrá, v tomto smere považujem Fitbit Charge 5 za spoľahlivé zariadenie. Samozrejme za predpokladu, že ho počas cvičenia nosíte tak, aby bol pevne (avšak zároveň komfortne) na ruke a voľne sa nepohyboval.

Opäť teda platí, že Fitbit Charge 5 je z hľadiska monitorovania cvičenia určený skôr menej náročným používateľom. Ak sa počas cvičenia chcete držať v tepovej zóne na spaľovanie tukov alebo v kardio zóne, náramok vás na to upozorní a umožní vám kontrolovať tep počas cvičenia s dostatočne vysokou presnosťou. Česť výnimkám, ako sú niektoré HIIT cvičenia, avšak s nimi majú problém prakticky všetky nositeľné zariadenia z hľadiska presnosti tepu počas celej doby cvičenia.

Pokiaľ však chcete zariadenie na presné meranie GPS trate, potom odporúčam zvážiť kúpu špecializovaných GPS hodiniek pre bežcov. Príkladom sú Garmin Forerunner 55 v rovnakej cenovej kategórii ako Fitbit Charge 5.

Fitbit Charge 5Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
Meranie tepu počas behu číslo 1. Fitbit Charge 5 má červenú farbu a až na drobné odchýlky dobre koreluje s hrudným pásom
Fitbit Charge 5Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
Meranie tepu počas behu číslo 2. Fitbit Charge 5 má fialovú a zelenú farbu. V prípade tohto behu sa objavili o niečo výraznejšie odchýlky, ako bol štandard. Môže to byť dané tým, že som mal Fitbit Charge 5 na ľavej ruke
Fitbit Charge 5Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
Meranie tepu počas behu číslo 3. Fitbit Charge 5 má žltú farbu a náramok som mal na pravej ruke. Na ľavej ruke som mal hodinky Garmin Venu 2. Tie na začiatku behu vyskočili prekvapujúco vysoko. Problém môže byť v mojej ľavej ruke, nakoľko na nej sa aj Fitbit Charge 5 viac trápil pri meraní
Fitbit Charge 5Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
Meranie tepu počas kardio/HIIT cvičenia číslo 1. Fitbit Charge 5 má červenú farbu a počas tohto cvičenia sa v niektorých momentoch potrápil
Fitbit Charge 5Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
Meranie tepu počas kardio/HIIT cvičenia číslo 2. Fitbit Charge 5 má žltú farbu a koreluje s hrudným pásom
Fitbit Charge 5Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
Meranie tepu počas kardio/HIIT cvičenia číslo 3. Fitbit Charge 5 má žltú farbu a až na krátke výnimky má pomerne malé odchýlky v porovnaní s hrudným pásom
Fitbit Charge 5Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
Fitbit Charge 5 a meranie pomocou zabudovaného GPS senzora v náramku. Fitbit má červenú farbu a beh mestom nezvládol. Modrá farba sú Garmin Venu 2 a oranžová farba je iPhone, aplikácia Polar Beat
Fitbit Charge 5Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
Ďalší beh. Fitbit Charge 5 v tomto prípade bral GPS dáta z pripojeného iPhonu. Počas behu sa mi však tréning vypol kvôli dotykom mokrej bundy a aj preto má Fitbit modrú a fialovú farbu
Fitbit Charge 5Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
Fitbit Charge 5 a meranie zo zabudovaného GPS (vľavo, Fitbit je modrá farba) a v ďalšom behu z iPhonu (vpravo, Fitbit je oranžová farba). Druhé zariadenie je Garmin Venu 2 s meraním pomocou zabudovaného GPS

Výdrž batérie poteší

Fitbit Charge 5 ponúka výdrž na úrovni až 7 dní a to potvrdilo aj moje testovanie. V prípade kontinuálneho používania GPS sa výdrž pohybuje okolo 5 hodín. K dispozícii je tiež always-on displej, ktorý sa automaticky vypne počas nočného režimu. Ten si môžete v nastaveniach upraviť podľa potreby. Always-on displeju som neprišiel na chuť, nakoľko jas displeja v tomto prípade veľmi nízky. Niekomu však môže vyhovovať.

Charge 5 umožňuje iba dotykové ovládanie, vo výbave nie sú žiadne tlačidlá. V praxi mi to neprekážalo, avšak chýbala mi funkcia na uzamknutie displeja počas cvičenia. Mimo cvičenia si môžete aktivovať tzv. vodný zámok, kedy displej nereaguje na náhodné dotyky, avšak z obrazovky s cvičením tento zámok nezapnete. Je to škoda, keďže mokrá bunda mi dvakrát vypla monitorovanie behu.

Náramok dokáže automaticky detegovať cvičenie a spustiť základné monitorovanie bez záznamu trasy. Rovnako si môžete nastaviť automatickú pauzu. Z obrazovky s cvičením sa nedá dostať bez vypnutia tréningu a na obrazovke sa zobrazuje iba jeden parameter – či už ide o tep, tempo, vzdialenosť alebo aktuálny čas. Medzi týmito parametrami sa môžete prepínať klepnutím na displej.

Fitbit Charge 5 neponúka úložisko na hudbu. Ak budete chcieť pri cvičení počúvať hudbu, budete potrebovať telefón alebo iné zariadenie. Bohužiaľ, ani diaľkové ovládanie prehrávania hudby v telefóne nie je k dispozícii a toto je funkcia, ktoré je štandardom aj v segmente lacných náramkov. Rovnako nie je možné vyhľadať spárovaný telefón.

K dispozícii sú však bezkontaktné platby cez Fitbit Pay. Tie fungujú spoľahlivo aj na Slovensku, detaily si môžete prečítať v mojom sumárnom článku o platení hodinkami a náramkami.

Charge 5 som používal v kombinácii s iPhonom, je kompatibilný aj s Androidom. Náramok umožňuje nastaviť notifikácie samostatne pre telefonické hovory, textové správy a udalosti z kalendára. Zároveň si môžete prispôsobiť zobrazovanie upozornení z konkrétnych aplikácií a to aj v prípade iPhonu, čo oceňujem.

Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
Fitbit Charge 5

Verdikt

Fitbit Charge 5 je najlepší fitness náramok na trhu za rok 2021. Nie je to prekvapujúce, keďže stojí takmer štvornásobok toho, čo ostatné náramky. A takisto je to prakticky jediný prémiový náramok, ktorý sa tento rok dostal na trh, takže konkurencia je prakticky nulová.

Za extra peniaze dostanete reálnu pridanú hodnotu, minimálne v niektorých vlastnostiach – či už ide o špičkový displej s automatickým nastavením jasu alebo pokročilé monitorovanie zdravia, ktoré nemá konkurenciu ani v prípade niektorých inteligentných hodiniek. Otázkou je, či niektoré pokročilé funkcie potrebujete alebo ich reálne využijete.

Z hľadiska monitorovania aktivity a športovania ponúka náramok základnú výbavu. V porovnaní s ostatnými náramkami poteší zabudované GPS. To však nie je natoľko presné a spoľahlivé ako v prípade rovnako drahých a drahších inteligentných hodiniek. Pre niekoho to môže byť obmedzujúce.

Fitbit Charge 5 odporúčam používateľom, ktorí nechcú hodinky, avšak hľadajú zariadenie na sledovanie zdravia a aktivity, ak nevyžadujú pokročilú analýzu cvičenia alebo bezchybnú presnosť GPS. Tento náramok môže byť veľmi dobrou voľbou pre ľudí, ktorí si chcú monitorovať spánok, tep, okysličenie krvi a analyzovať svoj stres a zároveň mať prehľad o tom, kedy cvičili a v ktorej tepovej frekvencii sa nachádzajú pri behaní, napríklad kvôli snahe schudnúť.

Tento účel plní Charge 5 výborne a jeho výhodou môže byť aj to, že je výrazne kompaktnejší a pohodlnejší na nosenie ako hodinky. Náročnejším športovcom, ktorí chcú analyzovať svoje tréningy a zlepšovanie, však odporúčam špecializované inteligentné hodinky.

Cena: 179,95 eur

Zapožičal: Fitbit

  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
  • Fitbit Charge 5Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT

Páči sa nám

  •  pokročilé funkcie na monitorovanie zdravia
  •  presná a pokročilá analýza spánku aj s informáciami o variabilite srdcového tepu, telesnej teplote, dýchaní a SpO2
  •  nadštandardná analýza stresu aj s odporúčaniami
  •  jasný a pekný displej
  •  komfort pri nosení a kvalitná konštrukcia
  •  odolnosť voči vode a prachu IPX8, 5 ATM
  •  čoskoro pribudnú ďalšie funkcie, ako je meranie EKG a pripravenosť na deň
  •  množstvo obsahu v službe Fitbit Premium, ktorý môžete využívať polroka bez platenia
  •  zabudovaný GPS senzor a platenie cez Fitbit Pay
  •  spracovanie mobilnej aplikácie Fitbit
  • presné meranie tepu počas celého dňa aj cvičenia
  • dobrá výdrž batérie
  • automatické nastavenie jasu displeja

Nepáči sa nám

  • menej presné a menej spoľahlivé meranie GPS cez zabudovaný senzor
  • občasná nestabilita GPS aj pri získavaní GPS dát z pripojeného telefónu
  • nemá výškomer
  • nemožnosť uzamknúť displej voči nechceným dotykom počas cvičenia
  • absencia úložiska na hudbu a nemožnosť ovládať hudbu v telefóne
  • nedá sa prezvoniť pripojený smartfón
  • náramok vyhodnocuje iba základné údaje o cvičení
  • niektoré pokročilejšie zdravotné dáta sú k dispozícii iba s predplatným Fitbit Premium

Technické špecifikácie:

 Fitbit Charge 5
Typ a veľkost displeja1,04″, AMOLED
Automatické / manuálne monitorovanie aktivityÁno / áno
Barometer / GPSNie / Áno (GPS + GLONASS)
Odolnosť voči vode a prachuIPX8, 5 ATM
NFC platby / úložisko na hudbuÁno, Fitbit Pay / Nie a ani diaľkové ovládanie hudby z telefónu
Výdrž batérieAž 7 dní, resp. 5 hodín GPS
Extra funkciepokročilá analýza spánku, pokročilá analýza stresu, meranie teploty pokožky a SpO2 počas noci, meranie variability srdcového tepu, prémiový obsah vo Fitbit Premium za príplatok a funkcie na meranie EKG a pripravenosti na deň (tie prídu v budúcej aktualizácii)
Rozmery / hmotnosť26,43 × 21,93 × 14,75 mm / 28 gramov

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.