- Súťaž Sony World Photography Awards vyhlasuje finalistov a užší výber súťaže profesionálov 2025
- Ocenenie získali fotografické projekty za technické majstrovstvo a originálny prístup k rozprávaniu príbehov
- Vyhlásenie ceny Fotograf roku prebehne 16. apríla počas slávnostného ceremoniálu v Londýne
- Výstava na rok 2025 sa bude konať v galérii Somerset House od 17. apríla do 5. mája 2025
Súťaž Sony World Photography Awards dnes zverejnila mená 30 finalistov a fotografov, ktorí sa dostali do užšieho výberu v súťaži profesionálov 2025. Osemnásty ročník Súťaže profesionálov oceňuje výnimočné série prác za ich pútavý prístup k rozprávaniu a taktiež za umelecké prevedenie fotografií.
Do tohto ročníka súťaže bolo prihlásených viac ako 419 000 snímok z viac ako 200 krajín a regiónov.
Z 30 finalistov bude vybraných 10 víťazov v jednotlivých kategóriách, ktorí budú vyhlásení počas slávnostného ceremoniálu 16. apríla v Londýne. Z víťazov jednotlivých kategórií bude vybraný držiteľ prestížneho titulu Fotograf roka, ktorého predstavíme v ten istý večer. Okrem finančnej odmeny ve výške 25 000 USD a digitálnej foto výbavy Sony získa Fotograf roka možnosť predstaviť svoje práce v rámci samostatnej prezentácie na londýnskej výstave Sony World Photography Awards, ktorá sa bude konať budúci rok.
V tomto ročníku súťaže profesionálov navyše čaká víťazov nová odmena – všetkých 10 víťazov jednotlivých kategórií dostane pozvánku do Londýna na celodenné stretnutie s poprednými osobnosťami z odboru. Títo odborníci z komerčnej i inštitucionálnej sféry ponúkajú fotografom špecializované poradenstvo ohľadom spôsobov, ako ďalej rozširovať svoje možnosti a nachádzať nové príležitosti na prezentáciu svojej práce.
Ceny pre rok 2025, ktoré podtrhujú kreativitu a dynamiku súčasnej japonskej fotografickej scény, sú tiež prvým ročníkom súťaže Japan Professional Award, ktorá oceňuje víťazov a užší výber pozoruhodných sérií snímok od japonských fotografov, ktorí sa zúčastnili súťaže profesionálov.
Výber prác finalistov a fotografov z užšieho výberu sa najprv predstaví v rámci výstavy Sony World Photography Awards 2025 v galérii Somerset House od 17. apríla do 5. mája 2025, a potom bude putovať po ďalších miestach.
Predsedníčka poroty Monica Allendeová za porotu uviedla: „Sila a rozmanitosť prác prihlásených do súťaže Sony World Photography Awards 2025 na nás urobila veľký dojem. Voľba fotografov, ktorí postupujú do užšieho výberu, a výber finalistov je vždy skutočnou výzvou. Aj širší okruh prihlásených prác nám ako porote pripadal nemenej zásadný a inšpiratívny.
V mene poroty by som rada zablahoželala finalistom a finalistkám profesionálnej súťaže. Títo fotografi vo svojich projektoch preukazujú veľkú originalitu a jasnú víziu a prinášajú pôsobivé príbehy. Od rozprávania o budovaní komunity cez skúmanie kolektívnej pamäte až po posilňujúce príbehy ľudí, ktorí sa vzpierajú konvenciám, ponúkajú tieto práce rozmanité pohľady na našu súčasnosť. Rada by som poďakovala všetkým členom poroty za ich dôkladné rozhodovanie a tohtoročný výber.“
V profesionálnej súťaži Sony World Photography Awards 2025 boli v každej kategórii vybrané tri finálové projekty:
ARCHITEKTÚRA & DIZAJN
Súmrak v San Ignaciu od Andreho Tezzy (Brazília) skúma odolnosť ľudovej architektúry v Belize a venuje sa domom postaveným tak, aby odolali náročnej tropickej klíme. LIGHT/MASS Owena Daviesa (Veľká Británia) skúma zdanlivo „cudzie“ mestské krajiny v Spojených štátoch a zameriava sa na monumentálne stavby s atypickou geometriou. Tokyo Toilet Project Ulana Switucha (Kanada) dokumentuje iniciatívu zahŕňajúcu výstavbu moderných verejných toaliet navrhnutých poprednými architektmi.
KREATIVITA
Irina Shkoda (Ukrajina) sa v sérii I Am Here for You zamýšľa nad dynamikou pohostinnosti, a to ako poskytovanej, tak prijímanej, pričom vychádza z vlastnej skúsenosti utečenca. Julio Etchart & Holly Birtles (Veľká Británia) sa v cykle Reclaiming the Truth bližšie zaoberajú inštitucionálnymi zbierkami artefaktov a kurátorstvom postkoloniálnou optikou. Rhiannon Adamová (Spojené kráľovstvo) rozpráva osobný príbeh o misii dearMoon, ktorej sa mala zúčastniť a reaguje na to, ako zrušenie misie ovplyvnilo jej život aj prácu.
DOKUMENTÁRNE PROJEKTY
Alex Bex (Francúzsko) v sérii Memories of Dust skúma vizuálny slovník kovboja. Reflektuje tak nové spôsoby prezentácie tohto archetypu mužskosti. Florence Goupil (Peru) skúma v sérii Šepot kukurice kľúčovú úlohu kukurice v latinskoamerických tradíciách, a to nielen ako základnej potraviny, ale aj ako prostriedku kultúrneho a náboženského vyjadrenia. Toby Binder (Nemecko) dokumentuje hlboké rozpory, ktoré formujú spoločenský život v Belfaste v Severnom Írsku, prostredníctvom životov mladých ľudí narodených po Veľkopiatkovej dohode.
ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
Cristóbal Olivares (Čile) mapuje dopad svetelného znečistenia na astronomické tímy pozorujúce nočnú oblohu v púšti Atacama. Maria Portaluppi (Ekvádor) sa vo svojom projekte venuje ochrane prírody v Guayanquilu; prostredníctvom nežných portrétov zvierat upozorňuje na prácu, ktorú odvádza nadácia Sacha Rescue Foundation. V projekte Alquimia Textil zobrazuje Nicolás Garrido Huguet (Peru) v spolupráci s výskumníčkou a módnou návrhárkou Maríou Lucíou Muñoz tradičné techniky farbenia textilu, ktoré využívajú remeselníci z Pumaqwasin v Chinchere v Cuscu, pričom svetelný bleeding efekt na fotografiách vizuálne a textúrne odráža presakovanie farbiva do látky.
KRAJINA
Ve svojej práci Apokalypse mapuje Lalo de Almeida (Brazília) skazu spôsobenú suchom, odlesňovaním a požiarmi v Brazílii v roku 2024, ktorý je považovaný za najteplejší rok v histórii. Séria Fading Mischy Llucha (Španielsko) evokuje osamelosť a odlúčenie skryté pod povrchom súčasných amerických predmestí a vytvára obrazy zvláštneho kľudu. Seido Kino (Japonsko) starostlivo kombinuje archívne snímky so súčasnou japonskou krajinou a odkrýva povrch súčasného obrazu, aby odhalil, ako sa mestá a dediny vyvíjali s postupom času a akým spôsobom môžu byť dnešné problémy spojené s minulosťou.
PERSPEKTÍVY
Giovanni Capriotti (Taliansko) skúma kanadské dejiny z pohľadu komunít prvých národov, pričom pracuje pod vedením starších a ľudí, ktorí žijú s medzigeneračnými traumami. Laura Pannack (Veľká Británia) zachytáva každodenné nebezpečenstvo a prekážky, ktorým čelia deti na ceste domov zo školy v oblasti Cape Flats v Kapskom Meste ovládanej gangami. Ashes of the Arabian’s Pearl Valentina Valetteho (Francúzsko) sleduje spoločenské zmeny v dôsledku hospodárskeho rastu v sultanáte Omán, pričom portrétuje manuálne pracujúcich robotníkov a podnikateľov, ktorí posúvajú ekonomiku dopredu.
PORTRÉT
Projekt M’kumba Guiho Christa (Brazília) ilustruje odolnosť afrobrazilských komunít tvárou v tvár miestnej náboženskej neznášanlivosti a oslavuje spôsoby, akými sa prejavuje ich spiritualita a náboženská identita. Raúl Belinchón (Španielsko) fotografuje mladých dobrovoľníkov, ktorých úsilie pomáhalo pri upratovaní domov, čistení ulíc a dodávkach životne dôležitých zásob počas povodní v oblasti Valencie na jeseň roku 2024. Séria Toma Franksa (Veľká Británia) The Second ponúka pohľad na zložitý vzťah medzi majiteľmi zbraní a ich strelnými zbraňami v Spojených štátoch a využíva ich osobné výpovede na predstavenie tohto kultúrneho fenoménu.
ŠPORT
Antonio López Díaz (Španielsko) rozpráva príbeh nádejných gymnastiek z Čadu, ktoré vďaka svojmu odhodlaniu získali štipendium a nakoniec sa prebojovali na olympijské hry v roku 2024. Snímka Chantal Pinzi (Taliansko) Shred the Patriarchy oslavuje ženy v Indii, ktoré vďaka skateboardingu boria genderové stereotypy a prekonávajú bariéry. Michael Dunn (Bolívia) sa venuje typickému pondelku dvoch žien, ktoré sa vášnivo venujú golfu; každý týždeň opúšťajú svoje obvyklé pracovné úlohy, aby si zahrali v tradičnom bolívijskom odeve chola.
ZÁTIŠIE
Alessandro Gandolfi (Taliansko) na fotografiách zátiší ilustruje krehký ekosystém Waddenského mora, prílivové zóny Severného mora a ukazuje jeho jedinečný význam pre zachovanie udržateľnosti ekosystému v Európe. K M Asad (Bangladéš) zobrazuje nástenné maľby inštalované Sheikh Hasinovou počas jej vlády a dokumentuje spôsoby, akými boli tieto symboly politickej moci po jej odchode do exilu v roku 2024 vymazané a demontované. Still Waiting (Stále čakám) Petera Francka (Nemecko) naznačuje zlomové medzery medzi udalosťami – prahy, „kde sa zdá, že sa čas naťahuje“.
DIVOKÉ ZVIERATÁ & PRÍRODA
Kevin Shi (Spojené štáty) upozorňuje na to, že ľadové medvede a ľudia žijú v stále tesnejšej blízkosti v kanadskom meste Churchill. Maliarsky stvárnené obrazy Pascala Beaudenona (Francúzsko) ukazujú stádo pižmoňov a sledujú ich správanie, keď sa tesne zoskupujú, aby čelili krutej zime. Antropocénna ilúzia Zeda Nelsona (Veľká Británia) je dlhodobý projekt dokumentujúci spôsoby, akými ľudia sprostredkovávajú svoj vzťah k prírode a vytvárajú umelé zážitky z prírody tvárou v tvár rýchlo sa meniacej klíme a ubúdajúcej biodiverzite.
JAPONSKÁ PROFESIONÁLNA CENA
Nová cena Japan Professional Award oceňuje víťazov a užší výber japonských fotografov, ktorí do profesionálnej súťaže prihlásili výnimočné série fotografií. Prvým víťazom ceny Japan Professional Award sa stala Noriko Hayashi so svojim projektom Life at the Crossroads: Pôrodné asistentky v Afganistane, ktorý dokumentuje náročnú prácu a odolnosť afganských pôrodných asistentiek pôsobiacich v režime Talibanu. Okrem toho, že jej práca bude vystavená na londýnskej výstave a vo výročnej knihe, získava Noriko Hayashi digitálnu foto techniku Sony a možnosť prezentovať svoju prácu v galérii Sony Imaging Gallery Ginza v Tokiu ešte v tomto roku. Do užšieho výberu sa dostali títo fotografi: Miku Yokoyama (architektúra a dizajn), Seido Kino (krajina), Shinya Masuda (zátišie) a Shunta Kimura (životné prostredie).
FINALISTI A UŽŠÍ VÝBER PROFESIONÁLNEJ SÚŤAŽE
ARCHITEKTÚRA & DIZAJN Finalisti Andre Tezza, Brazília Owen Davies, Spojené kráľovstvo Ulana Switucha, Kanada Užší výber Alejandro Fernández-Llamazares Vidal, Španielsko Maciej Leszczynski, Poľsko Márton Mogyorósy, Maďarsko Miku Yokoyama, Japonsko Peter Franck, Nemecko Yu Ting Lei, pevninská Čína | KREATIVITA Finalisti Irina Shkoda, Ukrajina Julio Etchart & Holly Birtles, Spojené kráľovstvo Rhiannon Adam, Spojené kráľovstvo Užší výber Alice Poyzer, Spojené kráľovstvo Carolina Krieger, Brazília Giorgia Lisi, Taliansko Mariana Greif, Uruguaj Valentina Fusco, Taliansko Yinna Higuera, Kolumbia | DOKUMENTÁRNE PROJEKTY Finalisti Alex Bex, Francúzsko Florence Goupil, Peru Toby Binder, Nemecko Užší výber Alessandro Grassani, Taliansko Alfredo Bosco, Taliansko Caroline Gutman, Spojené štáty Da Yang, pevninská Čína Giovanni de Mojana, Taliansko Jodi Windvogel, Juhoafrická republika Noriko Hayashi, Japonsko |
ŽIVOTNÉ PROSTREDIE Finalisti Cristóbal Olivares, Čile Maria Portaluppi, Ekvádor Nicolás Garrido Huguet, Peru Užší výber Daniele Vita, Taliansko Kasia Strek, Poľsko Matteo Bastianelli, Taliansko Per-Anders Pettersson, Švédsko Shunta Kimura, Japonsko Skander Khlif, Tunisko | KRAJINA Finalisti Lalo de Almeida, Brazília Mischa Lluch, Španielsko Seido Kino, Japonsko Užší výber Dudu Roth, Izrael Francisco Gonzalez Camacho, Španielsko Gunnar Knechtel, Nemecko Javi Parejo, Španielsko Kazuaki Koseki, Japonsko Lorenzo Poli, Taliansko Masood Talebi, Iránska islamská republika | PERSPEKTÍVY Finalisti Giovanni Capriotti, Taliansko Laura Pannack, Spojené kráľovstvo Valentin Valette, Francúzsko Užší výber Bárbara Monteiro, Portugalsko Carlos Folgoso Sueiro, Španielsko Jed Bacason, Filipíny Lea Greub, Nemecko Lina Czerny, Nemecko Lorraine Turci, Francúzsko Mauricio Holc, Argentína |
PORTRÉT Finalisti Gui Christ, Brazília Raúl Belinchón, Španielsko Tom Franks, Spojené kráľovstvo Užší výber Alena Grom, Ukrajina Cletus Nelson Nwadike, Švédsko Constance Jaeggi O’Connor, Švajčiarsko Ivan Ryaskov, Kazachstan Jean-Marc Caimi & Valentina Piccinni, Taliansko Niccolò Rastrelli, Taliansko Stas Ginzburg, Spojené štáty | ŠPORT Finalisti Antonio López Díaz, Španielsko Chantal Pinzi, Taliansko Michael Dunn, Bolívia Užší výber Matthew Joseph, Spojené kráľovstvo Mihaela Ivanova, Bulharsko Robin Tutenges, Francúzsko Svenja Wiese, Nemecko Tanara Stuermer, Brazília | ZÁTIŠE Finalisti Alessandro Gandolfi, Taliansko K M Asad, Bangladéš Peter Franck, Nemecko Užší výber Amanda Harman, Spojené kráľovstvo Elaine Duigenan, Spojené kráľovstvo Li Sun, pevninská Čína Miriam Bräutigam, Nemecko Oded Wagenstein, Izrael Rui Caria, Portugalsko Shinya Masuda, Japonsko |
DIVOKÉ ZVIERATÁ A PRÍRODA Finalisti Kevin Shi, Spojené štáty Pascal Beaudenon, Francúzsko Zed Nelson, Spojené kráľovstvo Užší výber Amit Eshel, Izrael Brent Stirton, Juhoafrická republika Efrain Sueldo, Spojené štáty James Wylie, Spojené kráľovstvo Marielle van Uitert, Holandsko Melina Schildberg, Nemecko Thomas Nicolon, Francúzsko |
VÍŤAZ A UŽŠÍ VÝBER CENY PRE JAPONSKÝCH PROFESIONÁLNYCH FOTOGRAFOV
Víťaz
Noriko Hayashi
Užší výber
Miku Yokoyama
Seido Kino
Shinya Masuda
Shunta Kimura