Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Dňa 14. septembra 2016, sa na námestí NC Eurovea v Bratislave konal 1. ročník Vedeckého veľtrhu.

Organizátori a vystavovatelia sa tešili nielen vysokej návštevnosti ale aj záujmu ľudí o vedu, bez ohľadu na ich vek. Vedecký veľtrh priniesol celodenný zábavný program pre deti a mládež, v rámci ktorého sa predstavili rôzne oblasti vedy a výskumu prezentované zaujímavou a interaktívnou formou. Medzi viac ako päťdesiat vystavovateľmi mali svoje zastúpenie vysoké a stredné školy, vedecké ústavy, záujmové organizácie a subjekty komerčnej sféry, ktoré vytvorili neopakovateľnú atmosféru tohto veľkolepého podujatia. 

Cieľom Vedeckého veľtrhu bolo otvoriť obzory najmä deťom základných škôl, študentom stredných škôl a gymnázií, a snažiť sa ich správne nasmerovať pri výbere budúceho štúdia či povolania. Vedecký veľtrh svojimi príhovormi slávnostne otvorili prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., predseda SAV, prof. RNDr. Jozef Masarik, DrSc., dekan FMFI UK, Charles Peake, zakladateľ neziskovej organizácie Veda nás baví a Juraj Draxler, bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR. Po prestrihnutí káblov a vypustení farebných balónov sa Vedecký veľtrh mohol začať. Návštevníci veľtrhu sa zastavovali pri všetkých expozíciách, kde mohli vidieť rôzne ukážky z oblasti robotiky a elektrotechniky, rôzne chemické pokusy a fyzikálne javy. Na všetky ich zvedavé otázky im fundovane odpovedali najmä študenti – šikovní mladí vedci.

Fanúšikov automobilov potešili rôzne modely áut na netradičný pohon, ktoré sa preháňali počas celého dňa medzi jednotlivými stánkami. Nezabudnuteľným zážitkom bola dronová show, vďaka ktorej mohli návštevníci vidieť miesto konania veľtrhu z vtáčej perspektívy. S lietaním súvisí aj astronómia, ktorá mala na veľtrhu taktiež svoje zastúpenie. Celý deň bol popretkávaný zaujímavými prednáškami na rôzne témy, napr. „Ako rozumieť zvieratám napriek tomu, že ste sa nenarodili ako doktor Dolittle“, či „Ako sa stať astronautom a letieť do vesmíru.“ 

Veľtrh obohatil svojou vedecko-magickou show známy kúzelník Talostan, ktorý pomocou kúziel mnohokrát vyvrátil platné zákony fyziky. Moderátorom Vedeckého veľtrhu bol ostrieľaný a populárny Richard Vrablec, ktorý hovoreným slovom sprevádzal návštevníkov počas celého trvania podujatia, a teda od 9:30 až do 17:30 hod. Vedecký veľtrh v Bratislave zorganizovala nezisková organizácia Veda nás baví v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. 

„Som veľmi rád, že 1. ročník Vedeckého veľtrhu v Bratislave bol úspešný. Vďaka zodpovednej príprave a práci pedagogických pracovníkov a šikovných študentov jednotlivých škôl sa podarilo prvýkrát vytvoriť platformu, ktorá priamo oslovuje každé dieťa individuálne, motivuje ho a obohacuje o nezabudnuteľné zážitky a poznatky. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa na príprave Vedeckého veľtrhu podieľali – partnerom, vystavovateľom aj prednášajúcim. Už teraz sa teším na prípravu ďalšieho ročníka,“ povedal nositeľ myšlienky Vedeckého veľtrhu Charles Peake, zakladateľ o.p.s. VĚDA NÁS BAVÍ.

Fotogaléria: 1. ročník Vedeckého veľtrhu na námestí Eurovea v Bratislave

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.