Česi a Slováci, ktorí plánujú obdarovať svojich blízkych alebo seba notebookom či tabletom, si preň radšej zájdu do kamenného obchodu.
V e-shopoch nakupujú najmä mladí ľudia drobnú elektroniku – tablety, smartfóny. Ukázal to spotrebiteľský prieskum spoločnosti Microsoft, ktorá zmonitorovala aj najnovšie trendy v hardvéri.
Podiel informačných technológií v našom živote sa neustále zvyšuje, lebo nám reálne dokážu zjednodušiť život. Z prieskumu realizovaného spoločnosťou Microsoft však vyplynulo, že k nákupu zariadení ako telefón, notebook, stolový počítač či tablet pristupujeme rozdielne. Osobný počítač sa stáva doslovne osobným, zatiaľ čo klasické stolové počítače v našich domácnostiach zastarávajú, prípadne miznú úplne. Súvisí to so zmenou nášho životného štýlu. Sme neustále v pohybe a zariadenia sa nám v tom musia prispôsobiť.
Viac ako 80 % Čechov a Slovákov vlastní v dnešnej dobe aspoň 3 zariadenia. Zatiaľ čo smartfóny uprednostňujú v najväčšej miere mladí ľudia (92 % vo veku 18 až 26 rokov), stolové počítače v súkromí preferujú ľudia od 45 rokov. Z prieskumu však vyplynulo, že aj mladí ľudia, ktorí obľubujú smartfóny a tablety niekoľkokrát týždenne použijú stolový počítač alebo notebook. Práve stolové počítače však patria v oboch krajinách k zariadeniam, ktoré ľudia menia najmenej ochotne. Zatiaľ čo smartfóny Česi a Slováci pokojne vymenia aj za menej ako rok (až 36 %), stolový počítač majú doma minimálne šesť rokov. Notebooky meníme v priemere raz za tri roky, no takmer 20 % Čechov a Slovákov má aj notebooky šesť rokov a viac.
Starý vs. nový
Technológie sa však hýbu míľovými krokmi dopredu a odborníci upozorňujú, že nie je veľký rozdiel medzi počítačovým a vozovým parkom. „Aj so starým autom sa dostanete, kam potrebujete, ale bude vám to trvať dlhšie, bude to nepohodlné, nehovoriac o bezpečnosti a spotrebe. S počítačmi je to rovnaké. Vďaka novým zariadeniam vieme byť oveľa produktívnejší, flexibilnejší a naše dáta sú oveľa lepšie chránené,“ hovorí PR manažérka spoločnosti Microsoft Lenka Čábelová. Práve bezpečnosť by mala byť pre domácnosti podľa odborníkov jedným z hlavných kritérií. V súkromí totiž využívame elektronické zariadenia najmä na surfovanie po internete, čítanie e-mailov a aktivity na sociálnych sieťach.
Na tieto činnosti nám väčšinou slúžia viaceré zariadenia – smartfón, tablet, notebook či stolový počítač. Riaditeľka spotrebiteľského segmentu spoločnosti Microsoft Kristína Michalsky ale odporúča nahradiť časť z nich modernejším flexibilnejším zariadením 2v1 s Windows 10, ktoré dokáže všetko, čo aj tablet, notebook či stolový počítač, najmä ak chceme, aby slúžilo celej rodine. „Multifunkčné zariadenie môžete ovládať nielen pomocou klasickej klávesnice či myši, ale aj dotykom alebo pomocou digitálneho pera,“ vysvetľuje Kristína Michalsky. „Dotyk je pre nás prirodzenejší pri čítaní či surfovaní po nete a klávesnicu využijeme na písanie mailov. Vďaka flexibilite zariadenia môžeme ľahko premeniť klasický notebook na dotykový tablet alebo stojan na prezentáciu a sledovanie videí,“ dodáva Kristína Michalsky.
Rozhoduje cena a výkon
Slováci sú pri nákupe elektronických zariadení o niečo konzervatívnejší ako Česi a moderné technológie nakupujú väčšinou v kamenných obchodoch, stále viac ľudí ale nakupuje on-line, najmä mladá generácia. „Podľa GfK je Slovensko jednou z krajín, kde počet zakúpených zariadení v e-shopoch rastie najrýchlejšie. Ľudia si často hľadajú informácie na internete, ale potom si zájdu zariadenie obzrieť a poradiť sa do kamennej predajne alebo do showroomu e-shopu,“ vysvetľuje Kristina Michalsky. Napriek tomu, že pri rozhodovaní sa je pre Slovákov (66 %) dôležitá aj cena, stále viac ich kladie dôraz aj na typ procesoru (51 %) a kapacitu pamäti (45 %). Najväčšou motiváciou pre zaobstaranie si nového produktu je nespokojnosť s tým starým. Prieskum hovorí, že 62 % Slovákov si kúpi nové zariadenie až vtedy, keď sa staré pokazí a s nákupom otáľajú, aj keď im prekáža pomalý štart alebo chod. Vianočným trhákom by podľa súčasných trendov mali byť jednoznačne moderné zariadenia, spĺňajúce tie najvyššie nároky na dizajn a výkon. Respondenti v prieskume najčastejšie zmieňovali, že by boli ochotní zaplatiť za notebook od 350 do 500 EUR a za tablet od 50 do 200 EUR. Multifunkčné zariadenia 2v1, ktoré v sebe spájajú počítač a tablet a výkonom sa rovnajú desktopom, dostať na trhu už od 580 EUR.
On-line prieskum spoločnosti Microsoft sa uskutočnil v septembri 2016 na reprezentatívnej vzorke 1260 respondentov z ČR a SR od 18 do 65 rokov.