Bytový dom zhorený do tla!
Extrémny požiar, ktorý v týchto dňoch kompletne zachvátil obytný mrakodrap v Londýne ukázal, že hoci ide o výnimočný prípad, stať sa môže. A hoci najväčšia poisťovňa na trhu doteraz nezaznamenala prípad takého rozsiahleho požiaru, kedy by zhorela celá bytovka, požiare v bytových domoch, keď je zničených aj niekoľko bytov naraz, nie sú vôbec ojedinelé. „Minulý rok sme riešili poistnú udalosť, keď v bytovke v Košiciach kvôli technickej poruche nastal skrat a následný požiar v elektroinštalačnej šachte na prvom poschodí. Oheň sa rýchlo rozšíril a pohltil všetky stúpačky až do deviateho poschodia. Plamene poškodili elektromotory a tiež steny a schodiská na všetkých poschodiach. Niekoľko bytov bolo zadymených a dve osoby boli zranené. Za kompletné opravy škôd sme vyplatili vyše 63-tisíc eur. Ďalší veľký požiar vypukoli v päťposchodovej bytovke, kde z horiaceho závesu v kuchyni došlo ku kompletnému vyhoreniu celého bytu a poškodené boli štyri ďalšie byty a časť spoločných priestorov,“ uvádza hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Muthová.
Zahŕňa poistenie bytovky aj váš byt?
Hoci zákon neukladá povinnosť mať poistený bytový dom, vlastniť byť v bytovke, ktorá nie je nijako chránená, je značné riziko. Uvedomujú si to aj vlastníci bytov a väčšina bytových domov na Slovensku je nejakým spôsobom poistená. Nie každá poistka však dostatočne kryje hroziace riziká a mnohé bytové domy sú podpoistené, teda poistené na neadekvátnu sumu. Majiteľ bytu by sa mal preto zaujímať u správcu bytového domu či a ako je ich bytovka poistením krytá. „Majiteľom bytov odporúčame preveriť si, či sú poistené len spoločné časti a zariadenia bytového domu, kde patrí plášť budovy, resp. obvodové múry, strecha, schodisko, výťahy, podkrovia a tepelné, elektrické a plynové prípojky, alebo či sú poistením kryté aj jednotlivé byty a ich vnútorné stavebné súčasti. Tam patria podlahy v bytoch, okná, dvere, sanita, kuchynské linky, vstavané skrine, zabudované spotrebiče, rozvody, žalúzie, markízy, klimatizačné zariadenia a iné zariadenia, ktoré sú v bytoch zabudované alebo pevne pripojené,“ radí Juraj Smrek z oddelenia manažmentu produktov pre firmy a podnikateľov v Allianz – SP.
Koľko pripadá na váš byt
Dôležitá je aj výška poistnej sumy, na ktorú je bytovka poistená. Správne stanovená poistná suma by mala v prípade škody pokryť opravu či obnovenie bytu a bytového domu do pôvodného stavu tak, aby poškodený nemusel použiť vlastné úspory. „Vlastník bytu by sa mal informovať u správcu, na akú poistnú sumu je bytovka poistená a aký podiel z tejto poistnej sumy pripadá na jeho byt,“ odporúča J. Smrek. Ďalšou dôležitou časťou je výber rizík, ktoré poistenie pokrýva. „Nedá sa povedať, ktoré riziká sú dôležité a ktoré naopak menej dôležité. Optimálne je poistiť bytový dom komplexne, aby bol chránený v prípade živelnej udalosti či požiaru, ale aj v prípade poškodenia strojov a zariadení v bytovom dome, ako sú napríklad výťahy, kotolňa či spoločné antény. Cenový rozdiel medzi jednotlivými skupinami rizík je zanedbateľný v porovnaní s nákladmi, ktoré môžu vzniknúť v prípade nepoistenej škody,“ uzatvára J. Smrek. Allianz – SP ponúka špecifické produkty pre optimálne poistné krytie bytových domov.
Kto zodpovedá za škodu
Okrem poistenia samotného majetku nepodceňujte ani poistenie zodpovednosti za škodu. Škody totiž nemusia byť len na majetku, ale aj na zdraví a tie sú niekedy vyššie, ako škody na budovách a zariadeniach. Dôležitá je i príčina vzniku požiaru. Preto je potrebné zahrnúť i takéto riziko do krytia a stanoviť zodpovedajúcu poistnú sumu. Práve výška poistnej sumy je často nedostatočná, či už pri poistení domácnosti (občianska zodpovednosť), alebo v rámci poistenia bytového domu. Pre porovnanie, v prípade povinného zmluvného poistenia vozidla (PZP) je zákonný limit pre škody na zdraví 5 miliónov eur. Takáto poistná suma je pri poistení zodpovednosti za škodu skôr raritou, no reálne môže nastať. Veď si predstavte, koľko obyvateľov žije v jednom bytovom dome.
Hnuteľné veci poistite samostatne
Okrem poistného krytia nehnuteľnosti myslite aj na ochranu vašej domácnosti, to znamená všetkých hnuteľných vecí, ktoré vo svojom byte máte. Tam patrí nábytok, koberce, elektronika, domáce spotrebiče, odevy a všetky ostatné osobné veci, ktoré poistenie bytového domu nekryje. Majiteľ bytu by si mal zariadenie domácnosti zabezpečiť samostatným poistením.