Aká je budúcnosť súčasných absolventov? Uplatnia sa na trhu práce? 

2

Napriek aktuálnej celospoločenskej situácii je dôležité myslieť na lepšie zajtrajšky. Uplatniť sa na trhu práce budú chcieť čerství absolventi škôl aj tí, ktorí zvažujú perspektívnejšie zamestnanie. 

V roku 2020 má ukončiť stredoškolské vzdelanie s maturitou v Košickom kraji viac ako 4 000 mladých ľudí. Vyše 2 500 z nich maturuje na stredných odborných školách.

Kroky absolventov môžu po maturitách smerovať aj na vyššie pomaturitné odborné štúdium. V podobe 3-ročného duálneho vzdelávania ho v odbore Počítačové systémy ponúka Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Košiciach v spolupráci s T-Systems Slovakia.

Online pohovory

„Duálne vzdelávanie prepája školské a firemné prostredie, vďaka čomu pripravujeme našich študentov pre trh práce tak, aby získali čo najväčšie množstvo praktických zručností. V aktuálnej situácii sa študenti vzdelávajú dištančne zo svojich domovov. Zároveň stále prebieha prihlasovanie uchádzačov pre školský rok 2020/2021, ktoré trvá do 31. mája. Vzhľadom na okolnosti nevyžadujeme k prihláške potvrdenie od lekára. Prijímacie pohovory sa uskutočňujú online a pozostávajú z rozhovoru o motivácii uchádzača, znalostí anglického jazyka a technických vedomostí. Veríme, že napriek situácii bude aj tento rok vyšší záujem o duálne vzdelávanie,” priblížila Martina Schusterová, riaditeľka Centra pre rozvoj a vzdelávanie zamestnancov spoločnosti.

Neustály vývoj a nové technológie zvyšujú požiadavku na konštantné vzdelávanie sa všetkých, nielen študentov. Preto najväčšia IT firma v regióne otvára AD akadémie zamerané na vývoj aplikácií (application development). Získanie digitálnych zručností je určené nielen zamestnancom firmy, ale aj verejnosti.

Akadémie pre verejnosť

Vieme, že kým sa z človeka stane plnohodnotný developer, trvá to roky. Prvým krokom ale môže byť naša developerská akadémia, ktorá trvá 3 mesiace. AD akadémia je určená pre verejnosť, najmä tým, ktorých záľubou sú technológie. Obsahom akadémie je úvod a základy objektovo-orientovaného programovania v jazyku Java,” približuje Katarína Rovňáková, Junior Project Manager.

Na AD akadémiu sa môže prihlásiť každý, dôležité je zvládnuť úvodný pohovor, ktorý pozostáva aj z logických testov a tímových úloh. Kurz predpokladá s 20 – 25 účastníkmi. Zamestnancom T-Systems Slovakia ponúka dva 4-hodinové vyučovacie bloky do týždňa, verejných účastníkov bude vzdelávať intenzívnejšie.

Externí účastníci  sa budú vzdelávať 8 hodín denne počas pracovných dní. Prvé 2 mesiace získavajú teoretické poznatky a prakticky si ich skúšajú. Posledný mesiac dostanú zadanie ako záverečnú prácu, na ktorej pracujú v tímoch. Na základe výslednej aplikácie a celkového zvládnutia akadémie sú absolventom ponúknuté pracovné pozície v našich developerských tímoch, to platí aj pre našich zamestnancov a interné akadémie.”

Vzhľadom na aktuálne udalosti sa prvá interná akadémia pre zamestnancov uskutoční digitálnou formou. AD akadémia pre verejnosť je naplánovaná na koniec leta.

Značky:

O autorovi

Máme radi najnovšie technológie a žijeme s nimi. Prinášame informácie o najnovších produktoch a technológiách priamo k vám, objektívne a ľudsky, pretože robíme to, čo nás baví. Sme energický tím plný odhodlania a veríme, že je s nami aj sranda. :)

2 komentáre

  1. Fakt neviem o čom je tento článok, ale jedno vieme v Košiciach už dávno asi všetci … a to je, že najhoršie čo pre seba môže mladý a šikovný človek urobiť je, že sa zamestná vo firme T-Systems. Firma platí väčšinu zo svojho zisku Pente za priestory v ktorých sídli. Všade je tam rodinkárstvo, klientelizmus a dvojaký meter na každého … všade „naši ľudia“ a podobné podlosti. To je len pár z hodnôt, ktoré táto firma môže mladým poskytnúť … fakt neodolateľné :-)))

  2. Skor by bolo treba urobit akademiu pre internych zamestnancov. Ved T-Systems zamestnava zmrzlinarov, barmanov, byvalych robosov z USS a podobnych expertov. Do toho deti Smerakov a neschopny detsky manazment. A im by sa zrazu kvalitnych ludi zachcelo ??? Nebudte smiesni …

Pridaj komentár