Televízia Markíza v prvom kvartáli 2014 spustila nový videoarchív, ktorý sa stal veľmi rýchlo populárny aj vďaka tomu, že si v ňom diváci našli svoje obľúbené relácie, seriály či televízne noviny. Mobilná aplikácia TV Markíza nedala na seba dlho čakať a koncom roka sme sa jej dočkali edície pre operačný systém Android aj iOS.

Po nainštalovaní aplikácie TV Markíza budete príjemne prekvapení jednoduchým, prehľadným a profesionálnym spracovaním. Prvé spustenie síce trvalo mierne dlhšie ako tie ďalšie, ale to je spôsobené načítaním obrázkov, ktoré ostanú v pamäti cache a pri ďalších spusteniach ich už nenačítava z internetu.

MarkizaInstal  MarkizaVideoArchiv

Domáca obrazovka obsahuje  vyhľadávanie, prehľad jednotlivých relácií, ktoré sa nachádzajú v archíve v podobe kariet (tabov) a obľúbených relácii, ktoré si môžete vytvoriť zo všetkých videí.

Možnosti konkrétnej relácie sa líšia. Tak napríklad Horná Dolná obsahuje celé epizódy (nie všetky, tie staršie sú prístupné iba cez platenú službu VOYO), ale sú tu napr. aj informácie o občanoch, ktorí v nej žijú, či videoklip. V časti Búrlivé víno nájdete pre zmenu len videá zo zákulisia, tajomstvá seriálu a vianočnú pesničku. Príjemné môže byť aj sledovanie Televíznych novín, obyčajne si však musíte na najnovšie správy chvílu počkať.

MarkizaTVNoviny  MarkizaHorDol

Po výbere videa sa zobrazí prehrávač, na ktorý je potrebné ťuknúť prstom na spustenie videa. Samotnej relácii predchádza ešte prehratie asi 30 sekundovej reklamy. Je to daň za to, že všetok obsah si v tejto aplikácii pozriete bezplatne. Kvalita obrazu je veľmi dobrá ako na mobiloch tak i na tabletoch. Samozrejme, kvalita sa bude meniť s kvalitou internetového  pripojenia vďaka adaptívnemu streamingu. V prípade lepšieho pripojenia získate video v rozlíšení 720 × 400 bodov a pri slabšom pripojení to bude rozlíšenie 432 × 240 bodov. Bitrate sa pohybuje v rozmedzí 600 ÷ 1400 kb/s.

MarkizaPrehravanie

Počas testovania aplikácia fungovala korektne aj na mobilných sieťach. Problém môže vzniknúť pri veľmi slabom pripojení (GPRS/EDGE). Podobne pri cestovaní vlakom, autom či autobusom môžete na čas stratiť konektivitu s mobilným operátorom.