Alternatíva pre Google Play: Ako funguje obchod Aurora Store a je bezpečný?

5

Neoficiálny obchod s aplikáciami sťahuje tie isté inštalačné súbory ako Obchod Play.

Pokiaľ ste si zakúpili niektorý z Huawei telefónov, ktorý neobsahuje Google služby, pravdepodobne hľadáte alternatívny obchod s aplikáciami, ktorý budete používať spoločne s Huawei AppGallery. Aspoň dočasne, dokedy sa ponuka obchodu AppGallery nerozrastie tak, aby pokryla všetky vaše potreby. Zoznam bankových a slovenských aplikácií v Huawei AppGallery nájdete v tomto článku, možno vám pomôže.

Na internete nájdete niekoľko alternatívnych obchodov s aplikáciami – APKPure, APKMirror, Aptoide alebo Aurora Store. Prvé tri menované fungujú na takom princípe, že používatelia nahrávajú do obchodov inštalačné súbory pre jednotlivé aplikácie, ktoré získali z Obchodu Play alebo z iných zdrojov. Všetky spomenuté obchody majú zabudovanú určitú formu zabezpečenia, takže by sa nemalo stať, že sa do obchodu dostane upravená verzia aplikácie so škodlivým kódom.

Aurora Store je neoficiálny Google Play

My sme si obľúbili obchod Aurora Store a to z toho dôvodu, že ide o neoficiálny klient pre Google Play. V praxi to znamená, že tento obchod sťahuje tie isté inštalačné súbory ako Obchod Play. Aplikácie, ktoré si inštalujete, sú teda rovnako bezpečné, ako keby ste si ich stiahli priamo z Google Play. Nie je tu riziko, že by používateľ upravil inštalačný súbor a ten nahral do obchodu, nakoľko Aurora Store pristupuje priamo na servery Googlu.

Z hľadiska bezpečnosti inštalačných súborov môžeme povedať, že Aurora Store je rovnako bezpečný ako Google Play. Tento obchod je open-source projekt a informácie o ňom nájdete na stránke GitLab a to vrátane zdrojového kódu.

Aurora Store používajte radšej v anonymnom režime

V súvislosti s používaním Aurora Store odporúčame využívať možnosť anonymného prihlásenia. Vtedy sa do obchodu prihlásite pomocou anonymného účtu a Google ho nevie spárovať s vašou identitou. Pomocou anonymného účtu si môžete cez obchod Aurora Store stiahnuť všetky bezplatné aplikácie, ktoré sú k dispozícii v Obchode Play.

Aurora Store tiež umožňuje prihlásenie do vášho Google účtu. Túto funkciu však odporúčame nevyužívať a to z toho dôvodu, že Google zakazuje pristupovať k serverom Obchodu Play z inej aplikácie, ako je Google Play. Teoreticky by sa teda mohlo stať, že by Google váš účet dočasne alebo trvalo zablokoval za porušenie podmienok používania. Na internete sme sa snažili nájsť, či sa to už niekomu stalo a nič sme nenašli. Aj napriek tomu však radšej nepoužívajte svoj Google účet – pre istotu. Určite nie, ak je pre vás dôležitý.

Aurora Store v anonymnom režime ponúka všetko potrebné, ak budete chcieť tento obchod používať ako doplnok k Huawei AppGallery alebo ako náhradu za Obchod Play v ľubovoľnom zariadení so systémom Android, do ktorého sa nechcete prihlasovať pomocou Google konta.

Obchod Aurora Store si môžete stiahnuť z oficiálneho webu aplikácie, TU.

Aurora Store

Aurora Store

Prečítajte si aj:

Huawei telefóny bez Google služieb: Takéto sú naše skúsenosti s používaním AG zariadení

O autorovi

Mobilné zariadenia, aplikácie a hry pozorne sledujem od ich uvedenia na trh. Okrem toho sa zameriavam na operačné systémy, zaujímavé služby pre spotrebiteľov, najnovšie gadgety a trendy budúcnosti. Publikujem od roku 2006, sledovať ma môžete na Instagrame @rmnkdlc a kontaktovať na roman@touchit.sk

5 komentárov

  • Neviem ci chápem správne tomuto komentáru, ale z Aurora Store som si stiahol a používam mBank, Revolut a Authy, čo sú aplikácie, ktoré spadajú do týchto kategórií

 1. Z článku mi nie je jasné, či ste skúšali aj LineageOS + open GApps. Práve s touto kombináciou mal problém jeden používateľ Authy. Čo sa týka bánk, odporúčam skúšať aplikácie kamenných resp. tradičných bánk. Pochybujem, že uspejete. Ďalej, napr. Wireless Analyzer, bežná appka na základný debugging WiFi sietí nefunguje bez Google Play Store. Microsoft Authenticator tiež nejde bez Google Play Store.

  • Auroru Store som vytiahol najmä v súvislosti s novými Huawei telefónmi bez Google služieb. Za mňa je to najlepší doplnok k Huawei AppGallery.
   Skúšal som bankové appky, ktoré používam – mBank a Revolut fungujú bez push notifikácii, Curve a 365.bank bez Google služieb nejdu. Som si však istý, že aj ČSOB, VUB a OTP budú fungovať, opäť hovorím o Huawei telefónoch, s LineageOS nemám skúsenosti.
   Authy mi na P40 Pro funguje v poriadku, Microsoft Authenticator sa neprihlási do účtu, v prípade presunu aplikácie cez Phone Clone funguje

 2. antropoidUltra on

  FYI:
  Appky tradicnych bank, ako aj OTP alebo Wireless Analyzer funguju s LineageOS + OpenGapps (verzia pico) bezchybne (mam odskusane).

Pridaj komentár