Bezpečnosť počítača a systému je komplexná záležitosť.

V tomto článku sa dozviete, ako si zabezpečiť systém a ako mať správne návyky pri dodržiavaní pravidiel bezpečnosti. Okrem aplikácií potrebujete dodržiavať určité pravidlá, napríklad nesťahovať hocičo a zbaviť sa návyku ignorovať varovania prehliadača.

Nestačí mať antivírus, ak jeho hlásenia budete ignorovať. Nepomôže ani odkladanie aktualizácií systému alebo pozastavený zálohovací program. Dobrou správou je, že na vytvorenie bezpečného počítača a vašich dát nepotrebujete platiť drahé programy a vystačíte aj s alternatívami zadarmo.

Antivírus je základ

Je súčasťou Windows a na bežné používanie počítača plne postačuje. Existujú aj iné aplikácie, ktoré poskytujú antivírusovú ochranu kombinovanú s ďalšími funkciami. Hovoriť o antivíruse už nie je tak celkom presné, pretože ide o bezpečnostné aplikácie, ktoré sú komplexnejšie.

Obsahujú nielen kontrolu internetovej prevádzky, ale dohliadajú aj na škodlivé kódy, ktoré sa šíria cez email alebo prostredníctvom falošných stránok. Podľa webu www.av-comparatives.org odhalil bezpečnostný program od Microsoftu viac ako 98 % škodlivých kódov.

AV_vysledkyZdroj: AV-Comparatives.com
Štatistiky programu Microsoft Defender o zachytení výsledkov na webe AV-Comparatives

Antivírusové aplikácie dokážu takéto stránky rozpoznať, nakoľko si budujú vlastné databázy. Tieto mechanizmy už majú aj internetové prehliadače a pri podozrivej stránke napríklad z dôvodu chybného certifikátu alebo rizikového presmerovania, pozastavia načítanie stránky. To už sa dostávame od technického riešenia ku správnym návykom. Prehliadač vás síce na riziko upozorní, no ak napriek tomu budete chcieť pokračovať ďalej a kliknete na načítanie požadovanej stránky, sami sa vystavujete riziku.

Mnohé škodlivé stránky fungujú tak, že skompromitujú vašu bezpečnosť už pri ich načítaní. Prehliadač spracuje skript, ktorý môže zašifrovať vaše súbory alebo na pozadí stiahnuť aplikáciu, ktorú ste v systéme nechceli. Na prvý pohľad sa nemusí stať nič podozrivé, no po čase zistíte, že nemáte prístup k vašim súborom, alebo vám niektoré zmizli.

windows-zabezpecenieZdroj: TOUCHIT
Windows Zabezpečenie: Takto sa volá antivírusový systém integrovaný priamo do Windows. Je to premenovaný Defender

V teoretickej rovine by ste dokázali odhaliť podozrivú činnosť aj na základe internetovej prevádzky. To sa dá urobiť napríklad cez nástroje Wireshark, no v reálnej praxi to málokto urobí. Navyše dnes sledujeme videá vo vysokej kvalite a pristupujeme na množstvo stránok a služieb, odhaliť tak nekalú praktiku konkrétneho škodlivého kódu, nie je v silách bežného človeka.

Práve preto sú dôležité antivírusové programy, ktoré obsahujú pochybné internetové adresy vo svojej databáze. Akonáhle sa nejaká aplikácia, pokúsi kontaktovať vzdialený server na čiernej listine antivírusového softvéru, dostanete upozornenie.

Antivírusové programy zadarmo:

  1. Bitdefender Antivirus Free – www.bitdefender.com
  2. Avast Free Antivirus – www.avast.com
  3. AVG AntiVirus Free – www.avg.com
  4. Kaspersky Free – www.kaspersky.com
  5. Avira Free Security – www.avira.com
  6. Panda Free Antivirus – www.pandasecurity.com
  7. Comodo Free Antivirus – www.comodo.com

Používajte silné heslá

Ľahšie je o tom písať, ako to reálne dodržiavať. Silné heslá si nemáte šancu zapamätať a pre každú službu na internete by ste mali mať unikátne heslo. Znie to síce ako prehnaná opatrnosť, no bežne sa stretávate so správami, ako sa hackeri dostali do tej či onej databázy a unikli milióny hesiel.

Menší problém je to vtedy, keď máte všade unikátne heslo. Používate len niekoľko hesiel alebo máte len jedno na všetky služby? To je obrovské riziko. Hacker budú skúšať vašu emailovú adresu s heslom, ktoré kedysi uniklo z iných služieb a tým im celú situáciu zjednodušíte.

Internetové prehliadače vám umožnia navrhnúť silné heslo pre každú stránku, do ktorej sa zaregistrujete a takisto si heslá aj pamätajú. Je to jednoduché a dobre to poznáte, pretože prehliadač za vás pri prihlasovaní heslo vyplní. Bezpečnostné firmy ako napríklad ESET, však upozorňujú na to, že existujú špecializovane zamerané softvéry alebo napríklad doplnky pre webové prehliadače, ktoré vykrádajú toto úložisko hesiel. Predstaviť si to môžete ako súbor, ktorý je síce nejakým spôsobom chránený, no nie je taký odolný ako samostatná aplikácia špecializovaná na úschovu hesiel.

Čo so zložitými heslami?

Argumentom proti používaniu unikátnych, ale najmä zložitých hesiel by mohlo byť, že bude problematické ich zadať na smartfóne. S tým sa nedá než len súhlasiť a je pravda, že potrebujete nájsť automatizovaný mechanizmus, ako si s touto situáciou poradiť. Najlepším spôsobom sú špecializované aplikácie slúžiace na ukladanie hesiel a automatické prihlasovanie.

Okrem toho, že dokážu vygenerovať bezpečné a unikátne heslo na základe vašich požiadaviek ako je dĺžka alebo typ obsahovaných znakov, poskytnú aj funkcie navyše. Dozviete sa napríklad, či niektorá z internetových služieb nebola kompromitovaná. V takom prípade si jednoducho zmeníte heslo a aplikácia si ho znova zapamätá. Výhodou je, že aplikácie tohto typu fungujú v rôznych prehliadačoch, takže nie ste viazaný na rovnaký prehliadač.

Aj pre smartfón

Rovnakú aplikáciu, ako máte v počítači, respektíve aj doplnok, ktorý máte nainštalovaný vo webovom prehliadači na počítači, budete môcť nainštalovať aj na smartfóne. Aplikácia sa po prihlásení zosynchronizuje a všetky údaje budete mať k dispozícii aj na mobile. Výhodou je, že na mobile budete taktiež nezávislý od internetového prehliadača a keď sa rozhodnete ho zmeniť, nič sa nedeje. Všetky heslá si pamätá nezávislá aplikácia.

Tá bude slúžiť na automatické vyplňovanie hesiel alebo iných formulárových polí, napríklad údaje o platobných kartách. Po inštalácii a spustení aplikácie sa do nej prihlásite a prevedie vás kompletným procesom toho, čo v smartfóne musíte nastaviť, aby to celé fungovalo. Je to veľmi jednoduché a najbezpečnejšie heslo je také, ktoré ani sami nepoznáte.

Aplikácie na ukladanie hesiel:

  1. Bitwarden – bitwarden.com
  2. KeePass Password Safe – keepass.info
KeePassZdroj: KeePass
KeePass na uchovávanie hesiel

Pozeranie filmov na internete

Toto nie je riziková činnosť, keď používate oficiálne stránky. Rizikové sú najmä stránky, ktoré poskytujú filmový alebo seriálový obsah zadarmo a často aj v pochybnej kvalite. Neraz sa tieto stránky vyznačujú tým, že je na nich obrovské množstvo reklám. Poznáte to aj podľa toho, že filmy majú zdvojené titulky.

Hlavné sú napríklad súčasťou filmu, nedajú sa odstrániť a nad tým sa zobrazujú pridané titulky v ďalšom jazyku. Netreba tieto stránky uvádzať, stačí zadať do prehliadača „filmy zadarmo“ a hneď viete o čo ide.

Prístupom na takéto stránky sa niektoré antivírusové systémy doslova zbláznia a spúšťajú jedno varovanie za druhým, prípadne priamo blokujú pokus o načítanie vybraných skriptov. Nie je to náhoda. Lepšie je zaplatiť si Netflix, Max, Disney+, SkyShowTime, PlusTelku alebo čokoľvek, čo nezaváňa kradnutým obsahom.

Sťahovanie programov

Hľadanie nových aplikácií alebo aktualizovanie tých pôvodných môžete priamo z ich rozhrania alebo stiahnutím súboru z webovej stránky. Na základe našich skúseností vieme, že na internete sú rôzne falošné stránky, ktoré majú napodobniť pôvodnú stránku aplikácie.

V našom prípade išlo o pokus podvrhnúť falošnú aplikáciu Ledger na spravovanie kryptomien. Odlišnosť bola minimálna, a to v názve webovej stránky, vizuálne vyzerala takmer identicky. Faktom je, že oklame aj pokročilejších používateľov a do počítača sme stiahli súbor, ktorý sa vydával za súbor skutočnej aplikácie. Tento prípad sa stal pri použití vyhľadávača DuckDuckGo.com a Bing.com.

1PasswordDuckFakeZdroj: TOUCHIT
Prvý výsledok hľadania cez DuckDuckGo vedie na falošnú stránku

Pri vysoko rizikových aplikáciách je najlepším spôsobom využiť ich aktualizačný proces a spustiť ho priamo z aplikácie. Dobrým spôsobom je nechať si webovú stránku spustiť priamo z webovej aplikácie kliknutím na odkaz, ktorý zvyčajne mávajú v menu. Týka sa to nielen kryptomien, ale napríklad aj aplikácií na prehrávanie videa. Kto chce aktualizovať Media Player Classic: Home Cinema má možnosť nechať si zobraziť internetovú stránku cez odkaz v aplikácii.

1PasswordDuckFakeVarovanieZdroj: TOUCHIT
Prehliadač upozorní na rizikovú stránku a je na vás, či to bude ignorovať alebo kartu prehliadača zatvoríte a nebudete pokračovať ďalej.

Pozor na Wi-Fi zadarmo

Pripojiť sa na internet zadarmo je veľké lákadlo a môžete tak urobiť v MHD, vo vlakoch alebo napríklad hoteloch. Bez toho, aby sme očierňovali tento spôsob prihlasovania do internetu, odporúčame využiť vlastné dáta.

Budete mať rýchlejší internet, a to najmä vo vlaku a nebudete riskovať, že sa pripájate do siete, o ktorej neviete nič. Aj keď to môže pôsobiť až priveľmi paranoidne, takáto je realita. O tom, kam sa pripájate, neviete nič. Keď už sa chcete pripojiť na internet zadarmo, aby ste ušetrili na dátach od operátora, použite na to VPN pripojenie.

Týmto spôsobom si zabezpečíte to, aby vás v sieti nemohol nikto odpočúvať a vyhnete sa možným problémom. Aplikácie na VPN poskytujú pripojenie zadarmo, no lepšie je používať platenú službu. Ak totiž za službu neplatíte peniazmi, platíte niečím iným, a to môže byť vaše súkromie.

VPN služby síce hovoria, že dáta anonymizujú, no je lepšie používať platené varianty, ktoré nemajú obmedzenia. Tie sa týkajú napríklad počtu lokalít, kam sa môžete pripojiť alebo limitu prenesených dát. Pripojenie na web máte zadarmo aj v prehliadači Microsoft Edge. To je síce limitované, ale na bežné surfovanie mimo pozerania video obsahu bude postačovať.

EdgeVPNZdroj: TOUCHIT
Microsoft Edge má VPN pripojenie v sebe a dá sa nastaviť, na ktoré stránky sa použije

Edge VPN

Aktiváciu VPN v Microsoft Edge nájdete v nastaveniach prehliadača. Vyhľadajte „VPN“ a dostanete sa k nastaveniam ako na našom obrázku.

Opera VPN

VPN má aj prehliadač Opera, no nie vždy funguje. Na pripojenie budete čakať aj niekoľko minút a stránky sa v takomto prípade vôbec nenačítajú. Aj to je nevýhoda služby, ktorá je široko dostupná zadarmo pre každého používateľa tohto prehliadača. Prehliadač ponúka aj platenú službu s názvom Opera VPN Pro za 48 eur ročne.

OperaVPNZdroj: TOUCHIT
Opera VPN je zadarmo, ale lepšie je službu platiť

Aplikácie na VPN pripojenie:

  1. Proton VPN Free – protonvpn.com
  2. Hide.me – hide.me
  3. Windscribe – windscribe.com
ProtonVPNZdroj: Proton

Šifrovanie súborov

Zabezpečenie súborov šifrovaním je základ na ich ochranu. Téme šifrovania sme sa na stránkach nášho magazínu venovali v minulosti, no tu sú stručné tipy, čo sa dá v tejto oblasti robiť. Základom je použiť šifrovanie disku napríklad cez technológiu BitLocker.

Keď nie je dostupná, máte možnosť nainštalovať aplikácie ako VeraCrypt alebo ESET Endpoint Encryption. Tie umožňujú vytvoriť šifrované kontajnery. Takýto kontajner je na disku ukázaný ako bežný súbor, no dá sa cez aplikáciu pripojiť ako virtuálny disk. Následne môžete s týmto diskom pracovať ako s bežným pevným diskom v počítači. Všetky dáta sú šifrované a po odpojení disku sa obsah uzamkne a k súborom nie je prístup.

Ako alternatívu odporúčame využiť šifrovanie citlivých dát, napríklad cez komprimačné aplikácie. Nevýhodou je ale, že pre šifrovanie súborov je potrebné rozbaliť ich na pevný disk a následne ich znova zašifrovať. Prehľadávanie disku špecializovanými nástrojmi na hľadanie odstránených súborov by mohlo tieto súbory ukázať v ich nechránenej podobe, pretože ste ich na disk už raz rozbalili a uložili, aj keď neskôr odstránili.

Aplikácie na šifrovanie:

  1. VeraCrypt – www.veracrypt.fr
  2. ESET Endpoint Encryption – www.eset.sk
  3. PeaZIP – peazip.github.io
  4. 7-Zip – www.7-zip.org

Zálohovanie

Najjednoduchším spôsobom je využívať cloudové zálohovanie. Používatelia, ktorí si platia kancelársky balík Microsoft 365 majú k dispozícii 1 TB priestoru. Používatelia, ktorí si napríklad platia Google Disk z dôvodu zálohy, fotografií a iných súborov na smartfóne, majú možnosť nainštalovať si aplikáciu pre Windows a využívať tento platený priestor aj zo svojho počítača.

Výhodou aplikácií na cloudové zálohy je automatická synchronizácia údajov. Akonáhle upravujete nejaký dokument, ktorý je otváraný zo synchronizovaného priečinka s cloudovou službou, všetky zmeny sa zálohujú. Predplatné v týchto službách podporuje aj verziovanie dokumentov, takže sa viete vrátiť k skoršej verzii dokumentu. To pre prípade, že ste z dokumentu niečo omylom odstránili, no zároveň bol automaticky uložený aj so zmenami.

Okrem toho existujú ešte samostatné aplikácie na zálohovanie, či už do cloudových služieb alebo na externé zariadenia. Tieto programy sú komplexnejšie a umožňujú nastaviť súbor pravidiel, kedy sa má záloha vytvárať, čo má záloha obsahovať a čo sa zo zálohy vylúči. Môže to fungovať úplne automaticky alebo napríklad po pripojení konkrétneho pevného disku. Všetko sa dá nastaviť a aj takéto aplikácie existujú zadarmo.

Aplikácie na zálohovanie:

  1. EaseUS Todo Backup Free – www.easeus.com
  2. AOMEI Backupper Standard – www.aomeitech.com
  3. Iperius Backup Free – www.iperiusbackup.com
  4. Uranium Backup Free – www.uranium-backup.com
  5. Cobian Reflector – www.cobiansoft.com

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.