V  slovenských e-shopoch už naplno beží vianočná sezóna, ktorá je pre obchodníkov tou najsilnejšou. Ak si chcete nechať darčeky doručiť až domov, začnite nakupovať už teraz. Tlak na prepravcov bude tesne pred sviatkami enormný. Darčeky, ktoré nakúpite po 17. decembri, si nechajte poslať na výdajné miesto, kde si ich vyzdvihnete osobne.

Online obchodníci už naplno pociťujú vianočný nákupný ošiaľ, aj preto nákupný radca Heureka každoročne vychádza v ústrety zákazníkom s praktickými radami. Ak si chcete nechať vianočné darčeky priniesť až k domovým dverám, mali by ste s nákupmi začať už teraz. Posledným dňom, kedy môžete darčeky nakúpiť s istotou, že vám budú do Vianoc doručené, je 17. december. Po tomto termíne hrozí, že prepravcovia nebudú mať požadované kapacity a zásielky nestihnú včas dodať.

Situáciu potvrdil aj manažér zákazníckeho servisu Heureky Jan Kriegel: „ Hoci sú e-shopy na sezónu pripravené, každým rokom rastie počet objednávok, preto je najvhodnejšie nakúpiť s predstihom. Ideálne je nakúpiť do 17. decembra, aby kuriéri mali aspoň týždeň na doručenie objednávok. Pokiaľ totiž budete s nákupmi čakať, zvyšuje sa riziko, že dopravca nemusí stihnúť doručiť darček pod stromček. Najmä v predvianočnom období odporúčame využívať aj výdajne, aby sa uvoľnili kapacity dopravcov.“ Ak vhodné darčeky nájdete až po tomto termíne, nechajte si ich doručiť na výdajné miesto vo vašej blízkosti a  vyzdvihnite si ich osobne. Vyhnete sa tak problémom spôsobeným omeškaním a často ušetríte peniaze za poštovné alebo doručenie kuriérom.

Aké sú tohtoročné trendy?

Vianočné trendy sa príliš často nemenia. Deti si pod stromčekom najčastejšie nachádzajú hračky, ktorých predaj v novembri a decembri stúpa až na štvornásobok celoročného priemeru. Najpopulárnejšia je roky stavebnica Lego, ktorá v segmente detského tovaru tvorí až 7 % obratu. Rodičia však nezabúdajú, ani na osvedčené klasiky, ako sú bábiky, autíčka alebo pištole, prípadne stolové hry. Rastúci záujem je napríklad o spoločenské hry podľa seriálov alebo počítačových hier, ako je ADC Blackfire Zaklínač: Dobrodružná hra. Už niekoľko rokov sú trendom interaktívne hračky, ktoré majú edukatívny charakter a pozitívne ovplyvňujú vývoj detí. Veľmi obľúbená je Albi elektronická ceruzka s rozličnými vzdelávacími knihami, ale aj  hovoriace plyšové hračky, ktoré učia deti čísla, abecedu alebo farby. Tieto interaktívne hračky budú tento rok patriť na vrchol hračkárskeho rebríčka.

Pri elektronike je podľa Kriegla záujem o hi-tech príslušenstvo k smartfónom a notebookom: „Medzi obľúbené patria bezdrôtové nabíjačky, powerbanky, či bezdrôtové slúchadlá. Heureka navyše už očakáva aj veľký záujem o VR headsety. Ani tento rok neopadáva záujem zákazníkov o drony, ktoré je možné kúpiť aj za pár desiatok eur, no najviac sa nakupujú o niečo drahšie a odolnejšie kúsky.“ Ak doma máte priaznivca moderných technológií, ďalším užitočným tipom by mohla byť 3D tlačiareň.

Slováci sú aj naďalej motivovaní žiť zdravo a preto sú populárne knihy venované chudnutiu a zdravej životospráve, ale aj tie ktoré sa venujú osobnému rozvoju. „Dlhodobo najpredávanejšie sú kuchárske knihy, aktuálne najmä tie spojené so zdravou životosprávou a chudnutím, ale aj rozličné publikácie o sebarozvoji. Tradične sa nakupujú pod stromčeky aj knihy. Každý rok rastie záujem o domácich autorov – kuchárskych kníh, ale aj inej literatúry. Ich predaj pred Vianocami je takmer trojnásobný oproti priemeru bežného roka,“ doplnil Kriegel. Mnohí si okrem publikácií na danú tému pod stromčekom rozbalia rozličné inteligentné hodinky alebo náramky, ktoré sa dokážu prepojiť s mobilom a prostredníctvom aplikácii aj s priateľmi. Čísla dokazujú, že Slováci myslia aj na svojich domácich miláčikov. Chovatelia budú zrejme nakupovať nové, väčšie, luxusnejšie pelechy, ale aj autosedačky alebo batohy pre psy.

Značky: