V prvej časti sme sa pozreli na to, ako nájsť stratené alebo ukradnuté Android zariadenie. V tomto článku sa zameriame na iOS zariadenia.
Ako už kolega, Michal, poznamenal – stratený alebo ukradnutý telefón môže byť celkom slušný problém, ale je šanca, že ho nájdete. V prípade Apple, resp. iOS zariadení je postup veľmi podobný, no v pokročilej funkcionalite trošku odlišný.
iCloud, iCloud, iCloud (+ internet), to je základ
Mnohí používatelia iOS zariadení stále nevedia, načo taký „ajklaud“ slúži, prípadne ho nevedia využívať efektívne. Fakt, takto to jednoducho je. Takže, aj hľadanie strateného iPhonu sa odohráva prostredníctvom služby iCloud, ALE! Základom je mať na každom iOS zariadení zapnutú funkciu – Nájsť. Nájdete ju v nastaveniach, kliknutím na vaše meno (Apple ID) a následne na zložku nájsť. Tu kliknete na – nájsť môj iPhone – označíte všetky tri možnosti: 1, Nájsť môj iPhone (všeobecná aktivácia služby). 2, Sieť služby nájsť (táto funkcia môže dopomôcť nájsť aj off-line zariadenie, ku ktorému sa priblíži iné iOS zariadenie pripojené na internet – aj úplne cudzie / musí mať aktívnu túto funkciu – pričom mu umožní získať údaje o polohe). 3, Odoslať poslednú polohu (jedna z možností záchrany – keď bude iPhone kriticky vybitý, tak odošle na iCloud poslednú/aktuálnu polohu).
Ak ste splnili tieto kroky (určite odporúčame), tak môžete pokojne stratiť iPhone. Nie, žartujeme, veríme, že sa vám to nikdy nestane, ale keby náhodou, tak postup a možnosti pri hľadaní sú takéto.
Ak stratíte iPhone alebo vám ho ukradli, je potrebné sa čo najskôr z akéhokoľvek zariadenia pripojeného na internet prihlásiť do vášho iCloud konta: www.icloud.com a zvoliť položku nájsť iPhone. Rovnako to môžete urobiť aj z iného iOS, resp. Apple zariadenia – priamo z aplikácie Nájsť – je potrebné byť prihlásený pod totožným Apple ID alebo mať v rámci rodiny povolené zdieľanie polohy a služby nájsť.
Teraz prax. Keď už dôjde k hľadaniu, tak máte niekoľko možností: 1, Telefón nájdete na základe určenej polohy. 2, Prehráte hlasný zvuk. 3, Aktivujete režim stratené. 4, Vymažete iPhone.
Základom hľadania je poloha, teda v prípade, že je dostupná – takto viete stratené zariadenie veľmi rýchlo a celkom presne (na pár metrov) lokalizovať. Nedarí sa? Na rad prichádza zvuk! Ak ste iPhone stratili niekde doma, prípadne na výlete a viete sa vrátiť po svojej trase, tak môžete vyskúšať aktivovať funkciu „prehrať zvuk“, pričom sa na stratenom zariadení prehrá hlasný a nepríjemný zvuk, ktorý dobre počuť aj na diaľku (zvuk sa prehrá vždy, aj keď je aktivovaný tichý režim a pod.).
Ak ste zariadenie nenašli, tak môžete zvoliť krok číslo tri – aktivovať režim stratené. V praxi to znamená vyplnenie kontaktného tel. čísla, ktoré bude zobrazené na zamknutej obrazovke s hláškou „stratené zariadenie“ (prípadne si môžete vytvoriť vlastný text) a na ktoré sa nálezca jedným klikom dovolá. Keď zariadenie označíte ako stratené, okamžite sa uzamkne pomocou existujúceho hesla + sa deaktivuje Apple Pay. Ak ho nájde poctiví nálezca, môže vás kontaktovať. Ak ho nájde nepoctiví darebák, tak bude skúšať hlúposti, no k dátam sa nedostane, to by musel poznať vaše heslo od telefónu + Apple ID heslo alebo si ho odloží do výkladnej skrine. Ak ho nájdete vy, resp. sa k vám dostane iPhone späť, tak zadáte svoje heslo od telefónu + Apple ID heslo, aby sa opätovne aktivovala služba Apple Pay.
Posledná možnosť so slzičkou na krajíčku je detonačné tlačidlo s označením – Vymazať iPhone. Ak si neviete rady, skúšali ste prezváňať, hľadať a pod., tak prichádza na rad posledná možnosť, ktorá vás vnútorne uistí, že k vašim dátam a súborom sa v rámci strateného zariadenia nikto nedostane. Týmto úkonom sa telefón úplne vymaže, no pre prípadného zlodeja je stále nepoužiteľný. Dáta sa zmažú iba v telefóne, nie v rámci celej iCloud zálohy. Ak si však telefón nezálohujete, tak máte problém.
A tu sa dostávame k ďalšej téme – zálohovanie zariadení. Zálohujete? Dajte nám vedieť dole v komentároch.
Prečítajte si aj: