Okrem bohatej výbavy dokážu merať aj kompozíciu tela.
BIA je skratka pre Bioelectric Impedance Analysis. Analýza je navrhnutá na meranie celkového zloženia tela, ktorá o ňom dokáže poskytnúť oveľa presnejšie údaje ako metóda BMI. BIA analýzu je možné nájsť aj v hodinkách Galaxy Watch4 / Watch4 Classic a Galaxy Watch5 a Watch5 Pro, čo umožní mať potrebné údaje o zložení tela okamžite poruke kdekoľvek a kedykoľvek.
Pokiaľ ste sa zamysleli aj nad tým, do akej miery sú tieto merania v prípade hodiniek Galaxy Watch presné, tak odpoveď na túto otázku poskytne štúdia, ktorú vykonal výskumný tím z Louisiana State University, Pennington Biomedical Research Center a University of Hawaii Cancer Center.
Do štúdie sa zapojilo až 109 účastníkov, ale celým protokolom prešlo iba 75 z nich. Portál GSMArena informuje, že údaje z hodiniek Galaxy Watch4 sa porovnávali s klinickými meraniami vykonanými pomocou dvojenergetickej röntgenovej absorpciometrie (DXA) a duplicitnej laboratórnej oktapolárnej bioelektrickej impedančnej analýzy.
Pripomíname, že hodinky dokážu vďaka BIA senzoru poskytnúť viacero užitočných údajov: hmotnosť bez tuku, hmotnosť tuku, hmotnosť kostrového svalstva, bazálna rýchlosť metabolizmu a celkový obsah vody v tele. Okrem samotnej presnosti merania štúdia zistila, že používanie hodiniek s touto funkciou ľuďom umožnilo lepšie pochopiť, ako tieto hodnoty zlepšovať, čo má priamy vplyv na ich zdravotný stav a celkovú kondíciu.
Na základe výsledkov štúdie takmer 60 % používateľov zvýšilo svoju fyzickú aktivitu. Okrem toho štúdia zistila, že inteligentné hodinky pomohli ich používateľom byť počas dňa aktívnejšími, a ich čas strávený sedením sa skrátil v priemere o 68 minút. Zvýšil sa aj počet denných krokov o viac ako 2 500.
Štúdia pritom preukázala 97 % až 98 % koreláciu s výsledkami oboch referenčných metód.
Štúdia uvádza:
„Po systematickej korekcii sú zariadenia BIA s inteligentnými hodinkami schopné vykonávať stabilné, spoľahlivé a presné merania telesného zloženia s presnosťou porovnateľnou, ale nižšou ako pri laboratórnych meraniach. Tieto zariadenia umožňujú meranie v prostredí, ktoré nie je prístupné laboratórnym systémom, ako sú domácnosti, tréningové centrá a geograficky vzdialené miesta.„
Niekoľko tipov na zlepšenie presnosti merania:
- Meranie v rovnakom čase dňa
- Merajte na prázdny žalúdok
- Merajte po návšteve toalety
- Merajte, keď nemáte menštruáciu
- Merajte sa pred vykonávaním činností, ktoré spôsobujú zvýšenie telesnej teploty, ako je napríklad cvičenie, sprchovanie alebo návšteva sauny.
- Meranie po odstránení kovových predmetov z tela, napríklad náhrdelníka
A ak by vás zaujímala presnosť merania ostatných veličín, ako je napríklad tep počas cvičenia či GPS, prečítajte si našu recenziu.
Zdroj: GSMArena, academic.oup.com
Prečítajte si aj: