Ako sa naozaj vyrábajú náplne pre IQOS? Reálna prax priamo z výrobného podniku

15

Upozornenie – tento článok je o prostriedku na užívanie tabaku. Ak nefajčíte, nie je určený pre vás a nejaký IQOS vás nemá čo zaujímať. Ak teda nefajčíte, ani nezačínajte a tento článok môžete pokojne vynechať.

OK, teda fajčíte, no nemali by ste. Naša reportáž je však pre vás, lebo budeme hovoriť o tabakovom prostriedku, ktorý má byť menej rizikovou alternatívou voči klasickému fajčeniu. Áno. je jasné, že sa ozvú hlasy, že to nie je menej rizikovejšia alternatíva, lebo veď oni vedia niečo iné.

Cube je výskumným centrom Philip Morris Internetional vo švajčiarskom Neuschateli

Nuž dobre, aby teda bolo možné objektívne posúdiť, nakoľko je IQOS menej škodlivejší, zašli sme do švajčiarskeho mesta Neuschatel, kde je vývojové stredisko nazývané Cube a tiež obrovská fabrika, ktoré vyrába HEET. Sú to známe náplne pre IQOS.

Môže sa v Cube používať IQOS? No, ak si to odhlasujete, tak áno a aj na mítingoch

Aj na tomto mieste hovoríme, ak teda fajčíte, najlepšie pre vás je prestať fajčiť úplne. IQOS určite nelieči, je to prostriedok spojený s rizikom. Po návšteve vývojového strediska spoločnosti Philip Morris International (PMI) však môžeme na základne toho, čo sme videli a zažili pokojne konštatovať – všetko svedčí o tom, že IQOS je menej rizikovejšie ako klasické fajčenie.

Celkovo vo vede a výskume zamestnáva PMI až 430 vedcov a expertov a to z 30 vedných disciplín. Hovorili sme s ľuďmi, ktorí za zaoberajú potravinami, fyzikou, chémiou či fyziológiou a tiež zdravou výživou. Sú tu elektrotechnici, programátori aj špecialistu na kov.

Celý proces s takýmto elektronickými alternatívami pre PMI začal už dávno a dnes môžeme hovoriť o dvoch typoch náhrad – tie, ktoré predstavujú tabakové prostriedky a vaporizéry, ktoré obsahujú nikotín. IQOS patrí medzi tabakové prostriedky a základným rozdielom voči klasickému fajčeniu cigariet je to, že tabak sa tu zahrieva na teplotu okolo 300 °C, ale nehorí ako pri cigaretách. Nevzniká teda klasický dym – sú to tzv. bezdymové prostriedky. Je to platforma 1, okrem toho má PMI aj platformu 2 tzv. TEEPS, ktorá sa ale na Slovensku nepredáva.

IQOS dnes existuje vo verzii 3.0 a to ako klasický produkt a jeho variant je MULTI. Verzia 3.0 má moderné prvky ako je USB-C nabíjanie, lepší a stabilnejší ohrev, kratší čas do prvého ťahu, ľahšie použitie a veľmi atraktívne balenie. Nám osobne pripomína IQOS produkty Apple a to balením, ale aj formou predaja. Verzia MULTI umožňuje za sebou používať niekoľko náplní bez nutnosti dobíjania.

Na žiadosť používateľov existuje teraz 576 možností ako prispôsobiť svoj IQOS vlastným potrebám. Základom sú štyri farby a k tomu ďalšie rôznofarebné doplnky, kožené obaly a pod.

Momentálne sa IQOS predáva v 47 krajinách po celom svete, veľkým víťazstvom pre PMI je veľká pravdepodobnosť prieniku na bonitný trh v USA. Náplne HEETS a zariadenia IQOS sa predávajú aj v bezcolnej zóne na letiskách po celom svete.

Používanie aj vo vyhradených priestoroch

V predajniach IQOS je obyčajne možné tieto tabakové prostriedky aj používať. Videli sme možnosť ich výhradného povolenia vo vyhradených priestoroch na letiskách aj v hoteloch. Mali sme aj hotelovú izbu, kde používanie tohto prostriedku bolo povolené. Je to ale tabakový prostriedok a obyčajne sa v krajinách Európskej únie ich používanie vo vnútorných priestoroch nepovoľuje. Výhodou je, že používateľ IQOS ani priestor, kde HEETS používal nezapácha ako pri klasickom fajčení. Používanie IQOS je tak často na vašom zvážení, ak ste osamote ….

Aktuálne na IQOS prešlo okolo 7,3 milióna bývalých fajčiarov, tých ale ostáva asi miliarda na celom svete. Dlhodobým cieľom PMI je úplne prestať vyrábať klasické cigarety (PMI vyrába napr. značku Marlboro), teraz to ale nie je možné. Pokiaľ ostatné firmy vyrábajú cigarety, nemalo by to pre PMI zmysel.

HEETS: tabaková náplň, chladiaca komora, vlákna, filter a obal

Základom HEETS je tabak, preto sa fajčiarom pomerne ľahko prechádza na tento prostriedok. Veď cítia to, čo ich telo potrebuje, ale trochu v zmenenej forme. Základom HEETS sú tabakové listy, najčastejšie ich PMI kupuje z plantáží v Brazílii.

Tabakové listy z Brazílie

Tieto listy prichádzajú v sušenej forme zložené na seba a vytvárajú niečo tabakový kváder. Následne sa začne s ich krájaním a mletím. Je to niekoľko-stupňový proces, vo výsledku vzniká jemnučný tabakový prášok.

Tabak rozomletý na jemný prášok

Voňali sme ho, je to príjemná prírodná vôňa, ľahko sa čiastočky tabaku dostanú do nosa. Samozrejme, tu je k dispozícii pre viacero odrôd tabaku.

Vpravo je kotúč, na ktorom je navinutá tabaková fólia. V strede nádoba s práškom a naľavo sú naskladané tabakové listy

Potom sa z tohto prášku vytvára tzv. kotúč. Asi tak by sa dala nazvať výrobný medzikus, ktorý si závod v Neuschateli pre priemyselné účely necháva vyrábať u tretej strany. Ide o závod v talianskej Bologni. Pre výskumné účely sa takýto kotúč vyrába aj v Neuschateli, ale má podstatne menšiu šírku. Táto hmota vznikne zmiešaním prášku s glycerínom a pridaním ďalších zložiek a finálnej arómy.

Výroba tabakových kotúčov v závode v Bologni

Výsledná fólia sa natáča na kotúč a v tejto podobe ďalej spracováva. Nareže sa na presné prúžky a z nich sa zlisovaním vytvorí štruktúra, ktorú vidíte pri pohľade na HEETS z čelnej strany. Celý tento proces sa dlho vyvíjal tak, aby zohrievací hrot mohol ľahko preniknúť do tabakovej náplne sa teplo sa šírilo homogénne.

Náplne HEETS zo strany tabakovej náplne, do ktorej sa zarazí ohrievacia čepeľ

Ešte pripomeňme, že predchádzajúce generácie tabakových prostriedkov využívali zohrievanie tabakovej zmesi z vonkajšej strany. Bola to však slepá ulička, navyše tieto zariadenie boli príliš robustné.

Predchádzajúce verzie systému IQOS

Tento proces sa celkovo ukázal ako nevhodný a dnes PMI používa výhradne zohrievanie tabakovej zmesi zvnútra. Je zaujímavé, že niektorí iní výrobcovia tabakových prostriedkov len teraz prichádzajú s modelmi, ktoré využívajú vonkajší ohrev.

A sme vo fabrike na HEETS

No je obrovská fabrika, ktorá vyprodukuje ročne 150 miliárd kusov týchto náplní. Za minútu sa ich vyrobí 8000, tie sa zabalia do škatuľky, následne do kartónu a distribuujú sa do skladov a do predajní.

Slovenská skupina tesne pred vstupom do výrobného podniku. Musíte mať ochranné topánky, vestu, slúchadlá a ak máte dlhé vlasy, tak ich treba zviazať

Vo fabrike je čisto, pomerne dosť hlučno a pohyb tovaru majú na starosti robotické vozíky s autonómnym pohybom. Treba sa im vyhýbať, lebo je ich na celej ploche fabriky dosť veľa a pohybujú sa o niečo rýchlejšie ako človek. Na obrázku nižšie vidíte pohyb robota po cestičke vyhradenej dvoma žltými čiarami.

Zaujímavé je, že náplne HEETS sa pre celý svet vyrábajú v krajinách Európskej únie. Okrem závodu vo Švajčiarsku sa tak deje napr. v Rumunsku. Samotné zariadenia IQOS sa vyrábajú v Malajzii.

Niektoré ochutené náplne HEETS sa však nemôžu predávať v krajinách EÚ, napr. čučoriedky. Tie sú veľmi populárne napr. v Japonsku, ktoré je pre IQOS najlepší trh. V tejto krajine sa HEETS z historických dôvodov označujú aj slovom Marlboro.

Späť v laboratóriu

Dobre, tak prečo je IQOS viac populárnejší ako iné alternatívy klasického fajčenia? Je za tým práve spomenutý hĺbkový výskum. V Neuschateli prišli napr. na to, že kľúčový prvok pre ohrev je tzv. čepeľ. Je to ostrý hrot, ktorý prenikne do tabakovej náplne a začne ju zohrievať. Nie je pritom vôbec jedno, aký má tvar a z čoho je čepeľ vyrobená.

Finálny tvar ohrievacej čepele. Výskumníci IQOS ju stále vylepšujú

Čepeľ má hrúbku len 0,4 mm a pritom musí byť dostatočne robustná, aby sa nezlomila ak náplňou mierne pokrútite. To sa síce stane, ale vo verzii 3.0 je to zriedkavejšie. Ohrievací prvok je  vyrobený z platiny a jeho tvar umožňuje vytvoriť homogénny ohrev.

Výskumom sa prišlo na to, že najlepší tvar ohrievacej drážky na čepeli je meander. Zároveň sa takto výrazne skrátil čas do prvého možného ťahu po začatí zahrievania.

Celý ohrev pritom riadi procesor, podstatná je úvodná čas predrievania pred samotným používaním a potom stabilná hodnota teploty počas celej doby používania prostriedku. Následne procesor riadi aj proces chladenia.

Rovnako teplota kolíše len veľmi mierne vtedy, keď si z IQOSu poťahujete.

Červená krivka predstavuje teplotu tabakovej zmesi

Trvalo niekoľko rokov, pokým IQOS dostal svoj súčasný tvar, je to zariadenie kompaktné a ľahko prenosné. PMI nepovažuje IQOS za gadget – nie je to pre každého a určite nechce, aby tento prostriedok používal niekto, kto predtým nefajčil. Preto napr. neexistuje mobilná aplikácia, ktorá by umožňovala viesť si napr. štatistiku používania. Rovnako neexistuje upgrade softvéru cez USB-C port.

Len pre ilustráciu uvádzame príklad, na ktorom je vidno, čo zachytáva filter na klasickej cigarete a čo filter na IQOS. V prípade IQOS do tela neprenikajú karbónové pevné častice a filter je po skončení používania biely. V prípade klasickej cigarety nájdete aj čiernu časť na filtri.

Tak čo, dočítali ste až sem a pritom ste nefajčiari? Dobre, odpúšťame vám, veď my sme článok tvorili ako technickú reportáž. Našim cieľom nie je nahovárať niekoho na jeho používanie, nás zaujíma to, ako veci fungujú. Ak teda nefajčíte, IQOS vôbec neskúšajte. Ak fajčíte, potom to stojí za zváženie. Vo Švajčiarsku sme jasne cítili, že toto je vážna veda a špecialisti robia všetko preto, aby to bola naozaj menej škodlivejšia alternatíva ako fajčenie klasických cigariet. Ešte lepšie by ale bolo, aby ste s fajčením prestali celkom. Na to nezabúdajte!

Za odmenu vám pridáme niekoľko záberov z výrobného podniku so zameraním na kontrolu kvality.

Značky:

O autorovi

Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií a tiež videoreportáží. Snažím sa byť na každej lepšej tlačovke či už na Slovensku alebo v zahraničí. Mám rád fotografovanie a tiež cestovanie.

15 komentárov

 1. Nezdá sa vám zaujímavé, na čo ste aj vy podotkli v článku, že vám pripomínajú produkty IQOS, výrobky Apple? 😉 Firme PM sa znovu podarilo práve týmto krokom, urobiť z fajčenia exkluzívnu záležitosť. A to je zavrhnutia hodné…

   • Nie nie, nehovorím len o IQOS. Ale o fajčení samotnom. Čo za veľkú a ohavnú vec, sa podarilo PMI (Philip Morris) učiniť. Opäť z neho urobili vďaka tomu exluzívnu a prestížnu záležitosť akou bolo ešte v časoch Malrboro kovbojov a bolo cool. To je ten problém Ondrej. A nevidím preto najmenší dôvod o tom písať a robiť tomu reklamu (tobôž nie) v technologickom magazíne. Viem, že nefajčíš, tak čo je za tým? Mastné PR? To by som bol nerád a veľmi sklamaný… Keďže viem ako veľmi dokáže zaplatiť PMI okolie, aby mohlo ešte viac prezentovať „zdravý“ spôsob fajčenia. Viď nedávna konferencia Bratislava Busiess Week 2019. Kde si PMI zaplatili 5K € aby mohli mať prezentáciu na pódiu… Bolo to ohavné a všetky otázky, smerujúce cez sli.do na ňu (zástupkyňu PMI), čo i len trochu o zdravý a etike, boli nemilosrdne zamietané. A keď aj jedna, či dve prešli, odpovedala chladne a pohŕdavo, až sa človeku zdvíhal žalúdok. Btw. vám spomenuli, keď ste tam boli, že v jednej náplni je viac tabaku ako v celej škatuľke? A, že je to viacej návykové? A keď robili štúdie (nezaplatený vedci od PMI), že IQOS je ešte väčší chemický bordel ako klasické cigarety? Nikdy neprestanem byť odporcom tabakového priemyslu a je mi ľúto, že také veci musím čítať na technologickom portále v stále väčšou chválou… Hold, film „Ďakujeme, že fajčíte“ sa v tomto veľmi trafil…

    • No takto – tento článok stál PMI 0 Eur aj s DPH, bol som pozvaný na návštevu výrobného podniku a to je pre mňa zaujímavé. IQOS som zobral z čisto technického pohľadu a urobím tak aj nabudúce. Stretol som sa tam s viacerými ľuďmi, mal som možnosť vidieť všetko zblízka vrátane výroby. Je škoda, že nebolo možné robiť video, verím, že by to bolo tiež zaujímavé.
     Je mi úplne jedno koľko komu zaplatili a ako bolo na nejakej konferencii. Ja píšem o tom, čo som ja videl a zažil. Či viem, ako je to s tabakom v jednej náplni? Neviem, nehovorili to. Avšak moja ochota veriť tvrdeniu človeka, čo sa podpíše ako Anonym a tyká mi je nulová.

     Vôbec nechcem riešiť aké je to návykové a škodlivé. IQOS osobne nepoužívam a to isté radím aj vám, Je to však pre mňa technická vec a spôsob výroby ma zaujíma. Podľa čítanosti článku vidím, že nie som sám. Neriešim zdravotný problém, necítim sa byť v tejto otázke kompetentný.

     • Nemyslím si, že by mal tento článok podnietiť človeka začať fajčiť. Ja ako nefajčiar na základe jeho prečítania nemám teraz nutkanie si ísť kúpiť elektronickú cigaretu a začať fajčiť. Navyše, bolo zaujímave si to prečítať.

    • Dobrý den
     Môžem sa opýtať prečo čítate recenziu na iqos ak nefajčíte a ste odporcom tabakového priemyslu? Je každého osobná vec či si zapáli alebo nie. Protizákonné to nieje takže je všetko v poriadku. Ja nemám rád rock a nevyvádzam na forách venujúcim sa hudbe. Proste to ignorujem a tam nechodím. Stále sa musí nájsť nejaký mudrc. Keď niekto napíše recenziu na nejaký telefón ktorý obsahuje android. Je takmer na 100% isté že do diskusie pod článok nejaký mudrc napíše že je to s***ka a rázne všetkým vysvetlý že ten jeho telefón je naj. Poslednú dobu je vás ako huby po daždi.

 2. Som fajciar, fajcim malboro, skusal som IQOS uz 2x cca vzdy 2tyzdne, je to super, nesmrdi to, nesmrdi z toho clovek, ruky, dych…strasne som to chcel pouzivat tuto „zdravsiu“ variantu bez zapachu…no vsak vzdy to dopadlo rovnako…po par dnoch mi vzdy vyschlo v hrdle po fajceni a po dalsich dnoch skrabanie v hrdle a neskor neznesitelny skrabot v hrdle plus hlasivky. Nieco mi z toho vadilo…tak som presiel na klasiku a z nej nemam ziadne vedlajsie ucinky, o ktorych viem alebo sa fyzicky neprejavuju…skoda…keby som nemal problemy ktore som opisal urcite by som fajcil iqos. Aj preto si myslim,ze nie je to tak zdravsie ako sa o tom pise a hovori…

  • Typická doba prechodu má byť podľa PMI 10 dní a vtedy môžu ľudia reagovať na IQOS rôzne. Sú prípady, kedy prechod trvá aj mesiac, Telo si musí zvyknúť na niečo iné ako sú klasické cigarety, kde dochádza k horeniu a to nielen tabaku ale aj papiera.

    • Je mi sympatické to, že sú otvorení k tomu pozvať novinárov priamo do fabriky a ukázať im ako sa to vyrába. Už som sa vyjadril, že IQOS osobne nepoužívam a otázka škodlivosti či rizikovosti je mimo môj technologický záber. Je to produkt ako každý iný a zaujíma ma, ako sa vyrába a ako funguje. Ideálna voľba však je nefajčiť a to isté radím všetkým.

  • Ak je to len o zdravsom fajceni este stale je tu vaping. Iqos nieje jediny zdravsi typ cigarety k dispozicii. Mne osobne na IQOS tiez nieco vadilo nevedel som si zvyknut po 2 mesiachoch tak som presiel na vaping a s tymto som uz pol roka spokojny.

    • PMI nieje jediny vyrobca tychto produktov, Clanok je pekny, strukturovany, detailny k IQOS vyrobe ale chyba mi realne porovnanie na trhu s inymi produktmi. Ak uz teda zverejnujete statistiku pouzivania IQOS mozno by sa hodilo k tomu zobrazit aj pocet uzivatelov Vape. Snad sa neurazite ak poviem ze Clanok ma z mojho pohladu trochu promo nadych pre PMI.

     Paci sa mi styl clanku mozno by ste mohol spravit podobny s inymi druhmi elektronickych cigariet. Vape produkty su uz na trhu o nieco dlhsiu dobu, dost dlhu na to aby boli k dispozicii nejake studie s dlhsieho hladiska (napr zdravie cloveka po 5-7 rokoch). Ak si dobre spominam UK robila podobne studie a ponuka resp. bude ponukat ako zdravotnu pomocku pre tuhych fajciarov.
     Dost mozno by to pomohlo aj ostatnych Fajciarom.

 3. Pan Macko ako aj veľa dalších redaktorov bol spoločnostou PM pozvaný na klasickú lobby party do Švajčiarska. Potom aj na malú dovolenku do Grécka. Nie toto nie je reklama na PM, ale však ani podla zákona nemože byť. Takže sa to píše takto pekne natívne. Avšak je hrozné, že sa niekto normálny s takouto firmou vôbec nechá zapliesť. Azda každy z nás ma vo svojom okolí človeka, ktorý nás predčasne opustil kvôli tejto firme. Neexistuje morálne ospravedlnenie robiť tejto spoločnosti promo. A hlavne prosím čítajte pozorne, lebo to je dôležité. Klamali nás a nie je to tak dávno tak kde máte istotu, ze neklamú znova.

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>