Blokovanie stránok podľa vašej geografickej polohy nie je nová záležitosť. Nie vždy, ale máte možnosť sa pripojiť.
Používajú ju štáty aj súkromné spoločnosti. Tak ako sa v súčasnosti prejavuje blokovanie ruských stránok na Slovensku a mnohých zahraničných stránok v Rusku, tak môže ísť aj o súkromné spoločnosti. Napríklad na stránky firmy Samsung sa nedostanete cez VPN pripojenie. Ich servery majú funkciu na rozpoznanie známych VPN serverov a tak sa na stránku nedostanete. Nemusí ísť pritom o žiadnu „exotickú lokalitu“. Stačí si vybrať slovenský VPN server a už sa na stránky Samsungu nedostanete.
Rovnaká situácia je aj pri službách ako Netflix alebo HBO GO. Mnohí používatelia takto dokážu obísť kontrolu zo stránok streamovacích služieb, aby získali obsah nedostupný pre ich krajinu. Je to bežná prax a otázka licenčných práv. Netflix neznamená prístup k celému obsahu. A tak ste sa možno stretli s pomenovaním americký Netflix, britský Netflix atď. Filmy a seriály, ktoré zo Slovenska na platforme nenájdete, sa po pripojení na niektorý z US serverov zobrazia.
Inkognito nie
Už teraz je vám jasné, ako to celé obísť a riešením je VPN. Chcete sa pripojiť na stránky, ktoré sú na Slovensku zakázané? Ako na to? Režim Inkognito v prehliadači nepomôže. Je to taký polo režim, ani súkromie, ani pripojenie, ak by sme to mali veľmi zjednodušene snáď až parafrázovať. Inkognito režim je vhodný tak akurát, aby sa neukladali cookies stránok trvale v počítači a po zatvorení kariet prehliadača sa obsah odstránil. Takisto sa nebude ukladať história.
Je to viac pre vás a počítač, ktorý používate, než vo vzťahu vás voči vonkajšiemu svetu. Ideálne napríklad na cudzom počítači. Vtedy má režim význam a nedá sa povedať, že jeho prínos je diskutabilný. Nie je, no treba vedieť, čo od neho čakať a akú funkciu primárne plní. Anonymita voči internetu to nie je, voči počítaču, na ktorom práve pracujete áno.
DNS blokovanie
Toto je niečo, čo sa nedá obísť, ak neupravíte DNS záznamy vašej stránky. V praxi sa stránky sťahujú na iný server. Tým dostanú aj novú IP adresu. Pôvodne blokovaná stránka môže byť znova funkčná, no už bude na inej doméne. Na internete sa môžete stretnúť s tým, aby ste použili iný DNS server. Napríklad v nastaveniach pre vašu sieťovú kartu. Toto nie je tento prípad a stránka je blokovaná u providera.
Toto je napríklad prípad stránky HlavneSpravy.sk, ktorá v súčasnosti už niekoľko dní nefunguje. Nastaviť teda na vašu sieťovú kartu DNS servery Googlu (8.8.8.8 alebo 8.8.4.4) vám nepomôže. To by pomohlo vtedy, ak by mal výpadok DNS server vášho poskytovateľa internetu a nevedel by preložiť www adresu stránky do tvaru, ktorému rozumie vzdialený server. Služba DNS Checker vám zistí DNS záznamy pre jednotlivé stránky.
Prevádzkovatelia stránok sa obávajú blokovania na národnej úrovni, majú však možnosť „presídliť“ stránky na iné servery. Ideálne využiť skutočne geograficky vzdialené servery. Aktuálne tak ide napríklad o server InfoVojna.sk, ktorý vás automaticky presmeruje na stránku s doménou BZ, čo je doména prvej úrovne pre Belize. Stránka je vedená na zozname stránok spoločnosti Gerulata, ktorá vypracovala zoznam webov a iných internetových zdrojov so zavádzajúcimi informáciami. Zoznam v PDF formáte si môžete stiahnuť tu. Zameriava sa na stránky s ruskou propagandou, rovnako tak aj na facebookové účty. Viac informácií nájdete na ich blogu.
VPN ešte raz
Pripojenie k VPN cez nejakú komerčnú službu (napríklad VyprVPN, NordPVN) vás môže dostať na geograficky blokované stránky. Akonáhle je ale stránke odstránený DNS záznam, prestane fungovať a nedostanete sa na ňu ani po pripojení na alžírsky či iný server. VPN je teda spôsob, ako sa pohybovať na internete anonymne voči vášmu poskytovateľovi internetu.
Je jasné, že samotné VPN nie je anonymné voči službám, stále ste to vy, kto si cez VPN pozrie emaily alebo internetový obsah na Netflixe (a na ten potrebujete váš účet). Táto služba rieši práve geolokačné obmedzenia. Využívajú ich novinári alebo aktivisti, aby zamaskovali svoju polohu na internete, resp. sa mohli pripojiť na weby, ktoré režim danej krajiny zakazuje a neodhalili sa tak.
Prečítajte si aj: