Na špeciálnu pozvánku priamo od vedenia TCL sme mali možnosť exkluzívne navštíviť výrobu televízorov tejto značky v Poľsku.

Nachádza sa 45 km od Varšavy pri mestečku Żyrardów a je to obrovská budova. Odtiaľto smerujú televízory nielen do Európy, ale aj do USA. V novembri a v decembri je najväčší nápor na výrobu a pracuje sa tu na dve smeny v dĺžke 10 hodín. Pri našej prehliadke sme postupovali od príchodu súčiastok cez kontrolu kvality až k exportu hotových televízorov. Všetko sme zachytili aj v našom videu a veľmi sme boli potešení tým, že sme tu mohli nakrúcať a fotiť čo nám hrdlo ráčilo. To vôbec nebýva zvykom a u čínskych značiek absolútne nie. TCL evidentne nemá čo skrývať, naopak môže sa pochváliť kvalitnou výrobou aj modernými strojmi.

Na vstupe sú komponenty v prepravke

Komponenty vrátane displejov prichádzajú do tejto fabriky priamo z Číny. Loďou, železnicou ale aj lietadlom. Papierové obaly na komponenty sa triedia a spracováva ich tretia strana. Komponenty televízora sa pripravia podľa toho, o aké televízory požiada vedenie na základe prieskumu trhu. Tieto komponenty sa pre televízor poukladajú do spoločnej prepravky a putujú odtiaľto na montážny pás. V prepravke sa nachádza úplne všetko vrátane prepojovacích káblov.

Komponenty televízora TCL v prepravke

Komponenty televízora TCL v prepravke

Panel prichádza z Číny už v krabici od televízora

Špeciálna starostlivosť sa venuje obrazovému panelu. Ten prichádza z Číny a to priamo v škatuli, v ktorej bude neskôr hotový televízor distribuovaný na trh. Panel vždy vyberajú dvaja zamestnanci, pri naozaj veľkých uhlopriečkach sa používa aj pomoc strojov. Hneď po vybalení sa displej skontroluje mechanicky na viditeľné poškodenia. Ak je všetko v poriadku, displej sa ukladá na montážny pás a je pripravený na ďalšiu montáž. K panelu sa teraz priloží prepravka s ďalšími komponentami a škatuľa od televízora sa odloží na zvláštne miesto.

Panel televízora sa vyberá z krabice

Panel televízora sa vyberá z krabice

Montáž jedného televízora trvá okolo 15 minút

Ďalší zamestnanci sú určení na montáž komponentov. Zadná časť panelu sa tu otvorí a komponenty sa začnú vkladať. Je to pomerne náročná a zodpovedná práca, hlavne si treba dať pozor na káblové prepojenia. Dosky s plošnými spojmi treba k telu panelu priskrutkovať.

Montáž komponentov do televízora TCL

Montáž komponentov do televízora TCL

Na tomto mieste dostane televízor svoje výrobné číslo, ktoré je jeho identifikátorom pri výrobe, ale aj pri prípadnej reklamácii. V tomto prípade sa dá celkom presne vystopovať, aká chyba sa pri výrobe stala a je možné sa jej do budúcna vyhnúť.

Na začiatku montážneho pásu sa nachádza tzv. ionizačné delo, ktoré odstraňuje z povrchu komponentov statickú elektrinu. Aj všetci zamestnanci nosia obuv, ktorá zaisťuje odstránenie statickej elektriny.

Ionizačné delo odstraňuje statickú elektrinu

Ionizačné delo odstraňuje statickú elektrinu

Prvé testovanie priamo na montážnom páse

Po osadení komponentov sa nimi prichytí veko zadnej časti. V tejto časti sa osadzujú len presne vybrané skrutky, neskôr sa doplnia všetky. Po zmontovaní súčiastok do budúceho televíuora však ešte nie je koniec. Televízor sa totiž ešte musí otestovať. A to naozaj dôkladne. Pritom sa na veko umiestni štítok s výrobným číslom, označením krajiny pôvodu a základnými parametrami. Podľa tohto štítku je jasné, aké má mať televízor vlastnosti a podľa toho sa mierne upraví to, čo sa bude testovať. Napr. nie všetky televízory majú bluetooth pripojenie.

Súčasťou kontroly je aj zaujímavý test, pri ktorom sa overuje kvalita montáže. Pracovníčka totiž mierne pobúcha špeciálnym nástrojom pripomínajúcim kladivo po zadnej časti televízora a sleduje sa jeho správanie. Nasleduje test, pri ktorom sa meria presnosť zobrazenia farieb.

Gumeným kladivom sa skúša kvalita osadenia komponentov

Gumeným kladivom sa skúša kvalita osadenia komponentov

Všetky informácie o tom, aké majú byť vykonané testy a aké sú povolené odchýlky sú pritom zaznamenané na čipovej karte pripojenej k televízoru. Karta sa pripojí k čítačke a všetky informácie majú zamestnanci pred sebou. Ak je kontrola priamo na výrobnom páse úspešná, televízor sa pobalí a je pripravený na expedíciu. Konečne sme videli ako sa balia televízory profesionálne a masovo.

Takto sa testuje kvalita obrazu priamo na výrobnom páse

Takto sa testuje kvalita obrazu priamo na výrobnom páse

Hmotnosť musí sedieť

Keď je všetko pobalené, ide televízor na váhu. Celé balenie musí mať stanovenú hmotnosť s presnosťou na 10 gramov. Inak je niečo zle – buď je vo vnútri niečo navyše, alebo tam niečo chýba a ide sa rozbaľovať.

Kontrola hmotnosti celého balenia televízora

Kontrola hmotnosti celého balenia televízora

Ak je hmotnosť správna, dostane balenie ešte pevné pruhy a je hotovo. Už len zaevidovať a veľmi presne naukladať televízory sa prepravnú paletu. Následne smeruje televízor do výsledného skladu a čaká na expedíciu.

Kontrola kvality – kráľovná úspechu

To je však len jedna strana príbehu. Ešte ju tu systematická náhodná kontrola hotových balení televízora. Z 1000 vyrobených kusov sa 33 zoberie na test, kde sa simuluje celý proces vybalenia televízora u zákazníka a jeho prvé spustenie + test vlastností. Vyrába sa tu aj pre americký trh a preto tu majú aj zdroj napätia 110 V a 60 Hz.

Kontrola televízora po jeho rozbalení, nainštalovaní a spustení

Kontrola televízora po jeho rozbalení, nainštalovaní a spustení

K zvýšeniu kvality výroby sa pridal aj ďalší test. Jeden televízor z 1000 vyrobených sa testuje oveľa podrobnejšie. Napr. sa realizujú testy s meraním kvality obrazu, elektrickej spotreby ale aj odolnosti voči vysokému napätiu. Špecialitou je test odolnosti balenia voči pádu na zem. A v akustickej komore sa testujú frekvenčné charakteristiky zvuku.

Tento televízor sa práve testuje na odolnosť voči vysokému napätiu (15 000 V)

Tento televízor sa práve testuje na odolnosť voči vysokému napätiu (15 000 V)

TCL X10

Na záver sme si mohli ešte porovnať kvality televízora X10, čo je aktuálna vlajková loď s najbližšou konkurenciou. Vľavo bol umiestnený televízor Samsung Q80R, v strede TCL X10 a vpravo zase OLED model LG C8. Všetky televízory boli s uhlopriečkou 65 palcov.

Vľavo Samsung, v strede TCL a vpravo LG

Porovnanie obrazu: Vľavo Samsung, v strede TCL a vpravo LG

Pri podrobnom pohľade na X10 konštatujeme, že je to televízor svetovej triedy a plne sa vyrovná najlepším súčasným televízorom. S testovacím prístrojom Minolta sme si overili jeho vysokú svietivosť a tiež vernosť farieb. A vyskúšali sme aj kvalitu zvuku TCL X10. Aktuálne tento televízore detailne testujeme a prinesieme o ňom podrobné informácie.

Kontrola svietivosti televízora TCL pomocou meracieho prístroja Minolta

Kontrola svietivosti televízora TCL pomocou meracieho prístroja Minolta

Celkovo je jasné, že TCL je a bude dôležitým výrobcom kvalitných televízorov. Sprostredkovaním výroby ako i možnosťou priameho porovnania s konkurenciou TCL dokazuje, že to nie je akási lacná „Čína“, čo sa po mesiac pokazí a nebude ju mať kto opraviť. Naopak, kvalitou výroby a tiež  kvalitou súčiastok dokazuje, že si trúfa na tých najlepších.

Ďalšia fotogaléria z továrne na televízory

Značky: