Garmin hodinky ponúkajú množstvo zdravotných funkcií. Ich prínos využijú aj bežní používatelia.
Jedna z častých otázok, s ktorou sa stretávam pod recenziami a videorecenziami na Garmin hodinky, je, že či si kúpiť hodinky X alebo Y, pokiaľ chcem najlepšie zdravotné funkcie. V tomto článku preto zosumarizujem aktuálny stav zdravotných funkcií v Garmin hodinkách, ich praktický prínos a odporúčania na hodinky, ktorých kúpu by som sám zvažoval.
Pre účely tohto článku sa zameriam na Garmin hodinky, ktoré prišli na trh od roku 2021 a vo výbave majú senzor tepu Garmin Elevate 4. generácie alebo novší senzor tepu Garmin Elevate 5. generácie. Práve použitý senzor tepu do veľkej miery ovplyvňuje to, ktoré zdravotné funkcie budete mať k dispozícii.

Senzor tepu 4. a 5. generácie
Zdravotné funkcie v Garmin hodinkách možno rozdeliť na základné a pokročilé. Základné funkcie ponúkajú prakticky všetky hodinky so senzorom tepu Elevate 4. generácie a všetky hodinky so senzorom Elevate 5. generácie. Pokročilé funkcie ponúkajú hodinky so senzorom Elevate 5. generácie, avšak v tomto prípade sa môžu objaviť špecifické výnimky, ktoré súvisia s meraním EKG.
To, či majú hodinky senzor tepu 4. alebo 5. generácie, môžete jednoducho identifikovať pri pohľade na ich spodnú stranu. Na priložených fotkách si môžete pozrieť porovnanie medzi hodinkami so senzorom tepu 4. generácie, 5. generácie bez merania EKG a 5. generácie aj s funkciou EKG.
Rozdiel medzi senzormi tepu 4. a 5. generácie je viditeľný na prvý pohľad. 4. generácia má dva biele štvorce (zjednodušene povedané). Senzory 5. generácie majú šesť bielych štvorcov. Senzor s meraním EKG obsahuje aj kovovú časť, ktorú senzor bez merania EKG nemá.


Základné zdravotné funkcie v Garmin hodinkách
Medzi základné zdravotné funkcie v Garmin hodinkách patrí:
- meranie tepu v sekundových intervaloch
- meranie stresu počas celého dňa
- meranie okysličenia krvi počas celého dňa, počas noci alebo v manuálnom režime
- vyhodnocovanie celkovej energetickej rezervy, tzv. Body Battery, počas dňa aj spánku
- meranie variability srdcového tepu počas spánku, tzv. Stav HRV
- monitorovanie spánku s monitorovaním dýchania
- monitorovanie zdriemnutí
- odhad spálených kalórií v pokoji a počas aktivity
- monitorovanie ženského zdravia a tehotenstva
Prínos merania tepu v sekundových intervaloch spočíva v tom, že hodinky každú sekundu merajú váš tep a to aj v prípade, že s nimi práve necvičíte. Veľká väčšina konkurenčných hodiniek meria tep v sekundových intervaloch iba počas cvičenia. Mimo cvičenia merajú tep v 1-minútových intervaloch. Garmin hodinky teda dokážu zaznamenať aj krátkodobé náhle výkyvy tepu. V extrémnych prípadoch vás na takýto výkyv vedia upozorniť vďaka funkcii upozornenia na nízky alebo vysoký tep.
Vďaka celodňovému meraniu tepu a meraniu počas spánku vám hodinky vyhodnotia pokojový tep. Sledovaním tejto hodnoty môžete identifikovať, ako vaše telo reaguje na pravidelnú aktivitu a na zvyšovanie kondície. Výraznejšie zvýšenie pokojového tepu vás môže upozorniť na to, že vaše telo s niečim bojuje.

Body Battery a Stav HRV
Garmin hodinky využívajú celodňové meranie tepu aj na ďalšie účely. V kombinácii s meraním variability srdcového tepu počas dňa aj noci vyhodnocujú stresovú záťaž na váš organizmus. Hodinky vďaka tomu dokážu zaznamenať aj stres, ktorý vy nepociťujete, resp. nie v tradičnom slova zmysle.
Stres totiž nie je iba vedomý. Stresom z pohľadu organizmu je aj regenerácia po náročnom cvičení či spracovanie alkoholu, ktorý vypijete. Pokiaľ chcete zmeniť svoj životný štýl a zoptimalizovať, čo jete a čo pijete, aby to čo najmenej zaťažovalo váš organizmus, táto metrika vám môže pomôcť. Bude to však vyžadovať trochu experimentovania.
Informácie o strese sa využívajú aj v rámci funkcie Body Battery, ktorá berie do úvahy kvalitu regenerácie počas spánku (prípadne aj počas dňa) a energiu, ktorú vydáte počas aktivity a počas celodňového fungovania. Časom sa vďaka tejto funkcii naučíte zhodnotiť, ako dobre si vaše telo oddýchlo počas noci, a aký namáhavý ste mali deň.
Detailnejšie informácie o regenerácii počas spánku ponúka funkcia Stav HRV, ktorá zobrazuje informácie o variabilite srdcového tepu počas noci. Túto funkciu možno čiastočne označiť za športovú funkciu, keďže ponúka spätnú väzbu k náročnosti vášho tréningového plánu. Na druhej strane, pozitívne zmeny v životnom štýle sa prejavia na zvýšení hodnoty HRV, takže Stav HRV môže byť užitočnou metrikou aj v snahe dosiahnuť zdravší životný štýl.

Monitorovanie spánku a ženského zdravia
Monitorovanie spánku v Garmin hodinkách sa počas posledných rokov citeľne zlepšilo. Nemám teraz na mysli samotné vyhodnocovanie jednotlivých spánkových fáz, ktoré je pre všetky nositeľné zaradenia tak trochu alchýmia. Prínosom sú najmä ostatné metriky, ktoré Garmin hodinky počas spánku vyhodnocujú.
O meraní stresu, Body Battery a Stave HRV počas spánku som už písal. Garmin hodinky však dokážu monitorovať vaše dýchanie počas spánku a pokiaľ si aktivujete meranie okysličenia krvi v režime počas noci alebo počas celého dňa, dokážu merať aj variácie dýchania. Predpokladám, že je len otázka času, kedy Garmin začne tieto dáta používať na vyhodnocovanie príznakov spánkového apnoe.
Dnešné Garmin hodinky ponúkajú aj monitorovanie zdriemnutí a spánkové odporúčania. Hodinky takisto generujú odhady spálených kalórií v pokoji a počas aktivity. Slovo „odhad“ som použil kvôli tomu, že na výpočet spálených kalórií sa používa zovšeobecnený algoritmus, ktorý môže mať v prípade niektorých používateľov lepšiu presnosť ako pri ostatných.
Pre ženy môže byť atraktívne monitorovanie ženského zdravia a tehotenstva. Týmto funkciám som sa detailnejšie venoval v starších článkoch. Podstatná informácia však je, že Garmin hodinky so senzorom tepu Garmin Elevate 5. generácie, a to už plynulo prechádzam do pokročilých zdravotných funkcií, obsahujú zabudovaný senzor na meranie zmien teploty pokožky počas noci. Tento údaj môže byť atraktívny najmä pre ženy, nakoľko umožňuje presnejšie monitorovanie ženského cyklu.

Pokročilé zdravotné funkcie v Garmin hodinkách
Medzi pokročilé zdravotné funkcie, ktoré ponúkajú iba Garmin hodinky so senzorom tepu Elevate 5. generácie, patrí:
- meranie EKG (vyžaduje sa Elevate 5. generácie s meraním EKG)
- meranie zmien teploty pokožky počas noci
- zlepšené monitorovanie ženského zdravia, ktoré berie do úvahy zmeny teploty pokožky počas noci
Senzor tepu Garmin Elevate 5. generácie ponúka iba pár zdravotných funkcií navyše. Hlavným zlepšením je meranie EKG, ktoré už oficiálne funguje aj na Slovensku a to pre všetky hodinky so senzorom tepu 5. generácie s funkciou na meranie EKG. Jediné hodinky, ktoré v dobe publikovania tohto článku mali senzor Elevate 5. generácie, ale nemali meranie EKG, sú Forerunner 570.
Funkcia na meranie EKG pomocou Garmin hodiniek vám umožní zaznamenať rytmus srdca a skontrolovať príznaky fibrilácie predsiení (AFib). Je to bežná porucha srdcového rytmu a môže byť príčinou srdcových problémov, ku ktorým patria krvné zrazeniny, zlyhanie srdca či infarkt. Výsledok merania si môžete pozrieť v aplikácii Garmin Connect a vyexportovať ho do PDF súboru.
Meranie zmien teploty pokožky počas noci vás môže upozorniť na zvýšenú telesnú teplotu napríklad aj z dôvodu choroby. Hlavný prínos tejto funkcie však spočíva v presnejšom monitorovaní ženského cyklu.
Senzor tepu Garmin Elevate 5. generácie ponúka aj presnejšie monitorovanie tepu počas aktivity v niektorých špecifických situáciách, ktoré sú náročné na presnosť merania tepu zo zápästia.
Ktoré Garmin hodinky si kúpiť?
Ako už bolo vyššie uvedené, základné zdravotné funkcie ponúkajú prakticky všetky Garmin hodinky so senzorom tepu 4. a 5. generácie. Dostupnosť niektorých funkcií sa môže odlišovať a môžete si ju skontrolovať priamo na webe Garminu. Týka sa to týchto funkcií:
- dostupnosť funkcie Stav HRV
- dostupnosť funkcie na monitorovanie zdriemnutí
- dostupnosť funkcie na meranie variácií dýchania
- dostupnosť funkcie na meranie EKG
Pokiaľ si budete dnes vyberať nové Garmin hodinky a záleží vám iba na zdravotných funkciách, tak ak nepotrebujete meranie EKG a meranie zmien teploty pokožky počas noci, cenovo najdostupnejšie hodinky so všetkými základnými zdravotnými funkciami sú:
Pokiaľ chcete aj meranie EKG a meranie zmien teploty pokožky počas noci, cenovo najdostupnejšie hodinky sú:
Garmin má vo svojom portfóliu aj množstvo ďalších hodiniek, ktoré vám v závislosti od vašich potrieb môžu vyhovovať viac ako uvedené cenovo najdostupnejšie modely. S výberom tých správnych hodiniek vám môžu pomôcť moje ostatné články na tému Garmin hodiniek a videorecenzie.
Prečítajte si aj: