Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Po horúcom lete je dôležité skontrolovať automobil, aby ste sa vyhli prípadným problémom na vozovke, aj mimo nej. Poradíme vám, ako na to.

Toto leto nám dalo poriadne zabrať a vysoké teploty sa mohli podpísať aj na našich autách, preto je mimoriadne dôležité pripraviť vozidlo na chladnejšie mesiace. Pripravili sme pre vás rady, podľa ktorých môžete skontrolovať vaše auto a na nič nezabudnúť.

Letné mesiace plné horúcich slnečných lúčov vedia ohroziť nielen našu pokožku, ale aj karosériu vozidla. Pred slnkom tak musíme chrániť aj náš automobil. „Najväčšie riziko hrozí karosérii, ale aj niektorým častiam interiéru auta. Ak je vozidlo často vystavované priamemu slnku môžeme vo výsledku čakať problémy, ako je vyblednutie farby karosérie, ošupovanie laku alebo stvrdnutie a rýchlejšie starnutie plastových častí interiéru a exteriéru auta. Skúsenejší vodiči už vedia, že lak vozidla treba chrániť prípravkom s UV filtrom a interiér vozidla vhodným zaclonením, no nemusí ich to ochrániť pred drobnými škodami,“ upozorňuje Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ spoločnosti AURES Holdings, ktorá prevádzkuje medzinárodnú sieť autocentier AAA AUTO.

Preveriť pneumatiky aj prevádzkové kvapaliny

Vysoké denné teploty či veľké teplotné rozdiely v priebehu dňa môžu taktiež viesť k celkovému zníženiu tlaku v pneumatikách. Hodnotu odporúčanú pre konkrétne vozidlo zvyčajne nájdete na vnútornej strane viečka palivovej nádrže, prípadne na B-stĺpiku po otvorení dverí vodiča. „Po letných horúčavách je najdôležitejšie vykonať kontrolu tlaku v pneumatikách, doplniť prevádzkové kvapaliny, dôkladne vyčistiť a potom ošetriť všetky namáhané povrchy auta. To sa týka nielen laku, ale aj všetkých plastových plôch, ktoré boli vystavené slnečnému žiareniu a vysokým teplotám,“ uviedol Petr Vaněček.

S umývaním auta opatrne, hrozí poškodenie

S príchodom chladnejších mesiacov nastane čas, kedy by sme mali odstrániť z auta aj hrubé nečistoty. Pri umývaní vozidla si dávajte pozor na to, aké prostriedky použijete. „Odporúčam sa vyhnúť agresívnym saponátom alebo kefám, ktoré majú drsný povrch, aby sme pri umývaní vozidla nepoškodili jeho povrchové časti. V tomto prípade je určite lepšia umývacia bezkontaktná linka (wapka), ktorá vaše auto umyje šetrnejšie. Po umytí auta by ste nemali zabudnúť na navoskovanie, ktoré vám zaručí predĺženie životnosti laku. Vosk vám taktiež uľahčí umývanie vozidla, keďže na navoskované auto sa nečistoty až tak nelepia,“ informuje Petr Vaněček.

Dôležitý je pravidelný servis, aj údržba klimatizácie  

Dobré je naplánovať si aj cestu do overeného autoservisu na dôkladné preverenie stavu bŕzd, batérie a štartéra, prípadne zmeranie bodu tuhnutia chladiacej kvapaliny. Čím vyššia teplota, tým viac hrozí prehriatie brzdového obloženia a brzdovej kvapaliny. Návštevu servisu by ste mali využiť aj na kontrolu klimatizácie, ktorá tiež vyžaduje pravidelnú starostlivosť, hlavne po lete, kedy bola klimatizácia vo vašom vozidle využívaná maximálne.

Značky: