Mobilný banking získava na popularite a predstavuje rýchlo rastúci typ služby na prístup ku svojim peniazom.

VUB1Muž, 31 rokov, býva v meste nad 50 000 obyvateľov, zaujíma sa o IT a telefón nemá starší ako dva roky. To nie je inzerát z internetovej zoznamky ale fakty (Zdroj: prieskum touchIT, apríl 2015). Takto totiž vyzerá typický používateľ internet bankingu VÚB.

Počet používateľov mobilného bankovníctva (MB) rastie, len za posledný rok o viac ako 40% a medziročne sa tak počet používateľov zdvojnásobil. VÚB banka neprezrádza konkrétne čísla, len percentuálne vyjadrenia. Aj tak je zrejmé, že platby mobilom, Wave2Pay, mobilné aplikácie a ďalšie spôsoby mobilných platieb sú jednoznačne na vzostupe.

VUB2 - kópia

Cez mobil bolo v minulom mesiaci uskutočnených 100 000 platieb v celkovej hodnote viac ako 24 000 EUR. Priemerná výška platby cez mobilný banking bola 260 EUR, pri využití klasického internet bankingu je to trojnásobok.

Na tomto údaji je vidno odlišné zvyklosti. Kým používatelia internet bankingu po prihlásení väčšinou vykonajú nejakú platbu, na mobile ide skôr o kontrolu zostatku a prehľade finančných produktov a ich stavu.

VUB-3 (1)

Používatelia, ktorí vykonajú po prihlásení aktívnu operáciu (napríklad platbu):

  1. IB – 80%
  2. MB – 40%

Tri najčastejšie aktivity MB:

  1. Kontrola zostatku na účte
  2. Sledovanie pohybov na účte
  3. Zadanie platby

statVUB

Najčastejší používatelia sú muži do veku 35 rokov, sú z väčšieho mesta a používajú telefón s Androidom. Na druhú stranu, najaktívnejšia žena sa do mobilného bankingu prihlásila v priebehu mesiaca až 328×. Najstarší aktívny používateľ mobilného bankingu má 94 rokov.

VUB-4

Zaujímavé je aj využitie MB na rôznych platformách. Historicky to však vychádza z ich rozšírenia, najmä ak zoberieme do úvahy cenové rozdiely. Kým Android zariadenie získate už v cene okolo 100 EUR, iPhone je minimálne 6-násobne drahší. Do štatistiky je započítaný aj systém Windows Phone. VÚB totiž podporuje aj tieto systémy. A navyše má mobilnú verziu svojho bankingu. Teda aj používatelia na platforme označenej ako „Iný“ môžu pristupovať k svojmu účtu.

VUB2

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.