Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Migrácie podnikových IT systémov na operačný systém Microsoftu Windows 10 nemusí byť nočná mora. Stačí si vybrať tie správne nástroje. Prečítajte si aké riziká hrozia firmám pri migrácii na nový systém a ako im predísť.

Migrácie veľkých operačných systémov už tradične predstavujú pre firmy veľké výzvy, nebude tomu inak ani pri prechode na Windows 10. Hlavnou prioritou je, aby aplikácie a dáta, kľúčové pre biznis, boli po celý čas dostupné a podporované novým operačným systémom. Hneď ďalšou prioritou je presunúť aplikácie na nový operačný systém. Pokiaľ nemáte tie správne nástroje, tento proces môže byť náročný finančne, organizačne, aj časovo. Nehovoriac o tom, že firmy spravidla potrebujú nový operačný systém nasadiť na rôzne zariadenia a v rôznych lokalitách, pričom prechod má byť čo najhladší. V súvislosti s príchodom operačného systému Windows 10 do firemného sveta, Citrix ponúka softvér, nástroje a procesy, ktoré pokrývajú všetky z týchto potenciálnych migračných problémov. Na konkrétne nástroje a postupy, ktoré prechod na Windows 10 uľahčia, sme sa spýtali Dirka Pfefferleho, regionálneho viceprezidenta spoločnosti Citrix pre strednú a východnú Európu. 

Čo konkrétne Citrix firmám ponúka v súvislosti s migráciou ich operačných systémov na Windows 10?

Predstavili sme nové produkty a nástroje, ktoré zákazníkom Microsoftu pomôžu urýchliť túto migráciu a zjednodušiť. S tým, ako ľudia začnú viac používať osobné alebo firemné notebooky či tablety s Windows 10, budú potrebovať aj prístup ku kľúčovým biznis aplikáciám Windows, na ktoré sú zvyknutí. Naše migračné nástroje a softvér určený pre virtualizáciu desktopov umožňujú partnerským IT firmám okamžite zabezpečiť prístup používateľov ku kľúčovým podnikovým aplikáciám u zariadení s novým operačným systémom bez toho, aby to obmedzilo ich produktivitu.

Čo to v praxi znamená?

Napríklad riešenie pre virtualizáciu aplikácií XenApp v spojení s novinkou Citrix Receiver for Windows 4.3 zaručí, že pracovníci s operačným systémom Windows 10 na svojich notebookoch či tabletoch, budú mať neustály prístup ku svojim kľúčovým aplikáciám a programom, teda môžu zostať produktívni po celú dobu migrácie. Vďaka tomu, že všetky Windows aplikácie budú doručované cez XenApp, môžu organizácie zvýšiť svoju firemnú mobilitu a produktivitu.

Čo to v praxi znamená?

Ak chce firma preniesť existujúce Windows aplikácie do prostredia Windows 10, môže využiť riešenie Citrix AppDNA, ktoré pomôže zautomatizovať a analyzovať výkonnosť aplikácií a vyriešiť prípadné problémy, pri súčasnom zjednodušení upgradov, migrácií a aktualizácií a znížení nákladov o viac ako 90 percent. Toto zjednodušenie migračného procesu umožní IT pracovníkom rýchlejšie identifikovať a riešiť potenciálne problémy s kompatibilitou aplikácií so systémom Windows 10. Migračný softvér AppDNA je pre poradcov v rámci programu Citrix Solution Advisors poskytovaný zdarma.

Pripravujete nejaké novinky v súvislosti s nástupom Windows 10 aj v oblasti VDI?

Áno, u riešenia XenDesktop čoskoro ponúkneme podporu pre virtuálne pracovné plochy v prostredí Windows 10. Nasadenie nového operačného systému bude tak jednoduchšie u nových, ale aj u starších zariadení a to bez ohľadu na ich lokalitu. Popritom sa zvýši dohľad nad IT prostredím a zmenšia náklady na riadenie, prispeje to aj k zníženiu zložitosti prostredia. Akonáhle budú virtuálne desktopy nasadené, celý proces aktualizácií, upgradov, údržby a migrácie softvéru sa výrazne zjednoduší.

Inovácie máme pripravené aj u riešenia XenMobile a to v podobe okamžitej podpory pre zariadenia bežiace na poslednej verzii Windows 10. Zákazníkom, ktorí XenMobile využívajú, umožní pokračovať v riadení a zabezpečovaní najnovších “windowsovských” zariadení, aplikácií a dát s komplexnou paletou nástrojov, pričom používatelia si môžu užívať úplnú mobilnú slobodu.

Ako je to s podporou prechodu na cloud?

Mnoho firiem berie migráciu Windowsu aj ako príležitosť postúpiť ďalej so svojou stratégiou prechodu na cloud. Či už outsourcovaním riadenia desktopov a zariadení na poskytovateľov týchto služieb alebo presunom ich vlastných aplikácií a desktopov do cloudovej infraštruktúry. Pre spoločnosti, ktoré sa rozhodli odľahčiť fyzickej infraštruktúre, je pripravených 2700 partnerov v rámci programu Citrix Service Provider, ktorí prinášajú biznisové aplikácie, desktopy a kompletné mobilné pracovné prostredia. Mnoho z nich je určených pre cloudovú platformu Microsoft Azure.

Niektoré organizácie rozvíjajú svoje cloudové stratégie okolo SaaS riešení ako napríklad Office 365. Citrix týmto riešeniam pridáva na hodnote vďaka bezpečnému doručovaniu aplikácií a dát. Citrix takisto ohlásil príchod konektorov pre ShareFile Office 365, ktoré umožnia bezpečný mobilný prístup a editovanie dokumentov uložených v aplikačnej platforme SharePoint Online a úložisku OneDrive for Business. Poskytujú väčšiu flexibilitu pre firmy, ktoré si zadovážili Office 365. Najnovšie verzie riešení XenApp a XenDesktop prinášajú doplnky v podobe komunikačných optimalizácie riešení Microsft Lync a Microsoft Skype for Business, čo je určite dobrá správa pre tých, čo využívajú tieto aplikácie pre hlasovú komunikáciu.

Aký je zatiaľ záujem o tieto riešenia?

Predpokladáme, že k dopytu po riešeniach XenApp a XenDesktop dôjde najmä v budúcom roku, pretože naše partnerské IT firmy sa pri migráciách Microsoft Windows spoliehajú na virtualizačné technológie Citrix XenApp a XenDesktop. Fakt, že prostredníctvom softvéru XenApp je doručovaných 10 miliónov biznisových aplikácií ilustruje schopnosť riešení Citrixu poskytovať bezproblémový a hladký prístup k aplikáciám. XenDesktop ponúka spôsob ako výrazne znížiť náklady a zložitosť, ktoré sú spojené s riadením a udržiavaním desktopov Windows“

Značky: