Aplikácia LepsieVolby.sk, umožní bezpečné podanie žiadosti o voľbu poštou / hlasovací preukaz s použitím eID (občianskeho preukazu s čipom a bezpečnostným kódom).

Aplikácia umožní voličovi sledovať stav spracovania žiadosti, zásielku na ceste aj doručenie hlasu úradu. Volič by mal mať po novom možnosť doručiť svoj hlas aj na veľvyslanectvá SR v zahraničí (osobne, alebo poštou). Aplikácia zavádza možnosť zrušiť žiadosť o voľbu poštou a následne hlasovať osobne, čo je dôležitým bezpečnostným prvkom predchádzajúcim obchodovaniu s hlasmi.

Pred niekoľkými dňami boli zverejnené informácie o možnom úniku osobných dát 390 tis. občanov z aplikácie eZdravie.

Dnešný Zákon 180 / 2014 Z.z. umožňuje, aby o voľbu poštou požiadal ktokoľvek zaslaním e-mailu s osobnými dátami voliča. Ak by sa konali voľby v týchto dňoch, mohli by podvodníci podať žiadosť o voľbu poštou namiesto voličov , ktorých osobné údaje získali. Voličom by tak znemožnili voliť.

Volebná legislatíva musí byť aj preto zmenená . Je potrebné využiť túto zmenu na možnosť, ktorá umožňuje oprávneným voličom hlasovať vo všetkých voľbách odkiaľkoľvek . Ponúka sa možnosť rozšíriť možnosť voliť poštou na všetky voľby tak, ako to pred voľbami podporili tri strany súčasnej vládnej koalície.

Autentifikácia pomocou eID rieši tento problém.

Značky: