Ako voliť lepšie? Treba k tomu mobilnú aplikáciu

1

Aplikácia LepsieVolby.sk, umožní bezpečné podanie žiadosti o voľbu poštou / hlasovací preukaz s použitím eID (občianskeho preukazu s čipom a bezpečnostným kódom).

Aplikácia umožní voličovi sledovať stav spracovania žiadosti, zásielku na ceste aj doručenie hlasu úradu. Volič by mal mať po novom možnosť doručiť svoj hlas aj na veľvyslanectvá SR v zahraničí (osobne, alebo poštou). Aplikácia zavádza možnosť zrušiť žiadosť o voľbu poštou a následne hlasovať osobne, čo je dôležitým bezpečnostným prvkom predchádzajúcim obchodovaniu s hlasmi.

Pred niekoľkými dňami boli zverejnené informácie o možnom úniku osobných dát 390 tis. občanov z aplikácie eZdravie.

Dnešný Zákon 180 / 2014 Z.z. umožňuje, aby o voľbu poštou požiadal ktokoľvek zaslaním e-mailu s osobnými dátami voliča. Ak by sa konali voľby v týchto dňoch, mohli by podvodníci podať žiadosť o voľbu poštou namiesto voličov , ktorých osobné údaje získali. Voličom by tak znemožnili voliť.

Volebná legislatíva musí byť aj preto zmenená . Je potrebné využiť túto zmenu na možnosť, ktorá umožňuje oprávneným voličom hlasovať vo všetkých voľbách odkiaľkoľvek . Ponúka sa možnosť rozšíriť možnosť voliť poštou na všetky voľby tak, ako to pred voľbami podporili tri strany súčasnej vládnej koalície.

Autentifikácia pomocou eID rieši tento problém.

Značky:

O autorovi

Máme radi najnovšie technológie a žijeme s nimi. Prinášame informácie o najnovších produktoch a technológiách priamo k vám, objektívne a ľudsky, pretože robíme to, čo nás baví. Sme energický tím plný odhodlania a veríme, že je s nami aj sranda. :)

Jeden komentár

 1. Dobry. Mam otazku. Ako je to s zarucenim anonymitoy hlasovania pri hlasovani postou?

  Pri klasicom hlasovani do urny nema nikto moznost zistit, ako si hlasoval. Po volicovi zostava len udaj, ze bol na mieste volieb a bolo mu umoznene hodit obalku do urny. To znamena, ze nikto okrem hlasujuceho, nevie ako hlasoval. Keby niekto chel urobit zaruceny zoznam o tom kto ako hlasoval nema ako. Moze sa pytat, pacit to z ludi, ale ti mozu klamat. Takisto nikto nema moznost niekoho donutit/uplatit aby pre niekoho hlasoval. Ten hlasujuci mu moze slubit (a zhrabnut prachy, ak bol uplacany), ale hlasovat moze inak. Aj nehlasovat, tym ze vhodi prazdnu obalku.

  Pri hlasovani postou s podpisom by sa sikovnemu cloveku/timu cez ktory ide obalka dalo vytvorit zaruceny zoznam kto koho volil. Teda aspon pre tych, co volia tymto sposobom.

  A takisto sa pri hlasovani postou (s podpisom, ci bez) moze stat, ze niekto zorganizuje grupu ludi, nazenie ich do nejakej pivnice, tam podozera, aby spravne vyplnili obalocky a bude ich tam drzat, kym neskoncia volby, aby nemohli stornovat svoj hlas. Ci ich tam nazenie vyhrazkami, ci peniazmi je uz na nom.

  Je na toto pri hlasovani postou myslene? Ako?

  Dakujem za Vas cas a pekny den prajem.

Pridaj komentár