Dlhší reštart ste si možno všimli na niektorých smartfónoch alebo špecifických prípadoch.
Reštart zvládne smartfón približne do minúty, pokým sa zobrazí obrazovka systému a môžete sa prihlásiť. Toto ale nemusí platiť pri tzv. hard resete. Na smartfónoch s Androidom je to podržanie tlačidla hlasitosť nahor a tlačidla na vypnutie. Vtedy je zavádzanie systému dlhšie. Soft reset, teda reštartovanie cez ponuku v operačnom systéme je proces, ktorý prebehne rýchlejšie.
Ďalšia situácia je po inštalácii bezpečnostného balíka. Po reštarte prebehne odstraňovanie dočasných inštalačných súborov (sú ich stovky až tisíce) a tým, že ide o malé súbory, proces trvá dlhšie.
Okrem toho tu máme zariadenia s menšou kapacitou RAM a pomalším úložiskom. Dnes už prevažne s menšou kapacitou operačnej pamäte než pomalým Universal Flash Storage použitom v smartfónoch alebo napríklad tabletoch.
Všeobecne sa dá povedať, že smartfóny so 4 GB RAM budú mať dlhší čas reštartovania ako modely s dvojnásobkom kapacity. Svoj podiel na celom procese má procesor. Na ten netreba zabúdať. Reštart znamená zavedenie celého systému a spúšťanie potrebných procesov. Typicky aplikácií, ktoré potrebujete automaticky spustiť, aby ste dostali prípadné notifikácie. Nespúšťajú sa priamo aplikácie ale ich služby.
Pomalšie reakcie a to aj pri používaní smartfónu môžete badať pri veľkom zaplnení úložiska. Dôležitý prvok je RAM ale úložisko slúži na rôzne dočasné súbory systému a aplikácií. Hovoríme ale o 99 % zaplnení, kedy nie je k dispozícii toľko voľných pamäťových buniek a priestor na „fyzické“ uloženie dát je výraznejšie obmedzený.
Prečítajte si aj: