Otázka čitateľa: Rád by som sa opýtal, ako je možné na YouTube zakázať alebo vypnúť konkrétne videá, respektíve ako filtrovať obsah, ktorý nechcem aby sa tam objavoval. Rád by som službu nastavil kvôli dcére, aby tam mala vyčlenené len tie videá, ktoré sú pre ne vhodné.

Bohužiaľ, žiadny oficiálny mechanizmus od Googlu, ktorý by takto fungoval, nie je dostupný. Treba ale povedať, že vaše snaha o vyradenie nevhodných videí je pomerne nereálna, pretože na YouTube pribudne zhruba 600 000 hodín nového video obsahu každý deň, čo je obsah ktorého pozretie a skontrolovanie by vám trvalo 68 rokov.

Základné možnosti na filtráciu obsahu sú síce dostupné, ale pamätajte na to, že podľa pravidiel, ktoré pri zakladaní účtu odsúhlasujete, je služba YouTube dostupná len pre deti staršie ako 16 rokov. Nič vám pravdaže nebráni, aby ste YouTube pustili svojej malej dcérke, ale musíte si byť vedomý, že podobne ako v prípade TV či iného zdroja videa, vy ste osoba, ktorá ba mala na pozeraný obsah dohliadať. Obzvlášť ak je dieťa vo veľmi malom veku. Môžete jej pustiť video, ale v okamihu ako jej dáte do ruky ovládač (či stránku YouTube s ostatnými videami), nemôžete sa čudovať, ak nechcene kanál prepne na niečo nevhodné.

Pre odfiltrovanie toho najhoršieho obsahu odporúčame v rámci vášho účtu zapnúť tzv. obmedzený režim, v ktorom sa skrývajú videá, ktoré filter alebo používatelia nahlásili ako potenciálne problematické. Ak používate YouTube v internetovom prehliadači, kliknite na stránke na ikonu svojho účtu v pravo hore a vyberte Nastavenie. Následne na spodku stránky kliknite na položku Obmedzený režim vypnutý a prekliknutím ju nastavte na polohu Zapnutý. Nastavenia následne uložte. To isté môžete vykonať aj v rámci mobilnej aplikácie, kde sa dá obmedzený režim hneď zapnúť kliknutím na ikonu používateľského účtu.

Tento filter bude síce v základe blokovať najhorší obsah, ale to vonkoncom neznamená, že ten zostávajúci bude vhodný pre malé deti.

Google v tomto smere napreduje a v roku 2015 uviedol na trh svoju špecializovanú mobilnú aplikáciu, nazvanú YouTube Kids. V nej by sa mal zobrazovať len ten obsah, ktorý je vhodný alebo určený pre deti, teda napríklad rozprávky a náučné videá. Výber prebieha pomocou niekoľkých pokročilých filtrov a algoritmov. Aj napriek tomu, že Google v tejto oblasti patrí k úplnej technologickej špičke, tak za tri roky svojej existencie sa aplikácia dostala do niekoľkých nepríjemností, pretože v mnohých prípadoch filtre zlyhali a dovoľovali deťom prehrávať rôzne šokujúce a „toxické“ videá (vrátane nacistickej propagandy a konšpiračných teórii). Nešlo pri tom iba o to, že by boli filtre sami o sebe až tak neúčinné, ako skôr o to, že sa vyrojila „banda“ záškodníkov a trollov, ktorá sa ich silou mocou snažila podviesť a škodlivé videá do mechanizmu YouTube Kids pretlačiť.

Google v súčasnosti filtre doplňuje manuálnou ľudskou kontrolou od svojich zamestnancov, avšak vzhľadom na počet videí je to pochopiteľne značne limitované. Aplikácia je z dôvodov pokročilej kontroly obsahu dostupná len v anglickom jazyku a pri vyhľadávaní aplikačnom obchode sa vám nezobrazí. Ak na ňu prejdete z internetového vyhľadávania, ukáže sa vám informácia, že v našej krajine nie je podporovaná a nainštalovať sa nedá.

To, kedy sa aplikácia stane dostupná v slovenčine nie je známe. Vzhľadom na to, že od jej uvedenia ubehli už tri roky, to zrejme čoskoro nebude. Je pravdepodobné, že sa tak stane až potom, ako začnú byť filtre a mechanizmy umelej inteligencie takmer bezchybné v domácom anglickom jazyku a obsahu a až následne budú môcť byť trénované na iné jazyky.

V aplikačnom obchode dnes nájdete podobne nazvané aplikácie nie od Googlu, ale od iných firiem, ktoré však neodporúčame nepoužívať. Výber a kvalita videí je totiž absolútne nezaručená. Obvykle je prepracované len ovládacie rozhranie a žiadny filter ani nie je dostupný, pričom obsah je len doplnený o ďalšiu tonu reklám tretej strany.

Na YouTube sa žiaľ vyskytuje aj hrôzostrašný obsah, ktorý na prvý pohľad môže pôsobiť detsky, ale v skutočnosti ním nie je

Značky:

František Urban

František Urban
Zameriavam sa najmä na prehľadové a analytické články z oblasti najrôznejších technológií a ich vývoja. Nájdete ma takisto pri diagnostike HW a SW problémov.