Bezpečná komunikácia je niečo, čo sa dá ľahko dosiahnuť, musíte len chcieť. CITADELO hovorí o tipoch ako na to a o perličkách, ako ľahko odblokovať cudzí telefón.

Písanie SMS správ alebo komunikovanie cez bežné instant messaginové programy nie je v zásade bezpečná. Poskytovateľ služby má prístup k vašim dátam. Jedným zo spôsobov je využitie bezpečnejších alternatív k týmto typom programov.

Napríklad Signal, ktorý podporuje aj posielanie SMS a predstavuje bezpečnú alternatívu aj voči prístupu k dátam poskytovateľom aplikácie. Výhodou aplikácie Signal je, že sa dá nainštalovať aj na desktopového klienta.

Stiahnite si:

Google Play
App Store

Na stránke Electronic Frontier Foundation nájdete porovnanie messengerov a nájdete tam aj dôvod prečo Signal uprednostniť pred aplikáciou Telegram.

Jednou z vecí, ktoré by pomohli zvýšiť bezpečnosť emailovej komunikácie, je PGP šifrovanie. Toto šifrovanie je fajn, ale naučiť to používať bežných ľudí je v tejto bezpečnostnej problematike taký evergreen a roky sa o to snažia presvedčiť používateľov svoje firmy.

Pritom integráciu a vyrobenie vlastného privátneho a verejného kľúča zvládne každý používateľ. Takto sa dvaja bežní používatelia môžu dohodnúť, že si ľahko budú šifrovať správy medzi sebou Využívať pritom môžu doterajšieho emailového poskytovateľa, Gmail alebo akéhokoľvek iného.

Všetko potrebné o PGP aj zoznam softvéru nájdete na stránke Open PGP.

Smartfón a jeho odomykanie

Zabezpečenie telefónu vzorom je odomknuteľné behom niekoľkých sekúnd. Úspešnosť býva veľmi vysoká. Nejde o žiadnu hackerinu, stačí sa pozrieť na opotrebenie displeja podľa najčastejšie používanej dráhy odomykania.

Citadelo zatiaľ hovorí, že rozpoznávanie tváre zatiaľ nepoužívať. Je to veľmi čerstvá technológia a zatiaľ nie je jasné, koľko obsahuje chýb a aké sú jej zraniteľnosti. Ideálne je použiť PIN kód aspoň so šiestimi číslami. Štandardný PIN kód so štvorčíselnou kombináciou sa nepovažuje za dostatočne bezpečný.

Hoci operačné systémy limitujú počet použití a znemožňujú hádanie. V prípade smartfónov BlackBerry sa dá nastaviť automatické zresetovanie a bezpečné premazanie smartfónu po 10. neúspešných pokusoch. Ideálna dĺžka PIN kódu je 6-miestna.

Odtlačok alebo PIN?

Na verejnom mieste je lepšie použiť odtlačok. Dá sa síce sfalšovať na základe nejakej predlohy z pohára alebo kľučky na dverách. Avšak je to náročnejší proces. PIN sa dá na verejných stretnutiach ľahšie odpozorovať. Čiže odtlačok je bezpečný ale pri cielenom útoku, keď sa na nás niekto zameria, vtedy je menej bezpečný.

Big Bounty

Firmy sa dnes čoraz častejšie obracajú na etických hackerov, ktorým za prienik do ich systémov platia. Tí odhalia chyby a oznámia ich firme, ktorá si ich najala. Vďaka tomu sa môže lepšie chrániť v digitálnom svete. Takisto sa dá takéto niečo objednať na diaľku ako verejná výzva a potom hľadačov chýb odmeniť. CITADELO robí takéto útoky na objednávku a firma, ktorá chce si môže u nich objednať preverenie svojej bezpečnosti.

Prečítajte si aj:

VIDEO TOUCHIT: Najmite si hackerov a otestujte si svoju stránku

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.