Spoločnosť Alpha medical spúšťa od štvrtka 19.3. unikátne testovanie na pôvodcu ochorenia COVID-19 (koronavírus) metódou drive-thru. Ide o riešenie pri ktorom pacient nevystúpi z auta, iba mu je odobraný ster a ten je následne zasielaný do laboratórií. Pri takomto spôsobe odberu vzniká najmenšie riziko kontaminácie iných pacientov. Testy sú zároveň veľmi presné a vďaka využitiu platformy lab.online sa pacienti objednajú na presný termín on-line a rovnako on-line získajú aj výsledky testov. Časť kapacít pritom ostáva rezervovaná pre zdravotných pracovníkov, ktorí dostanú test zadarmo.

Prvý testovací CORONA Drive je umiestnený pred Železničnou nemocnicou a poliklinikou na Trnavskom mýte v Bratislave. „Testovanie spúšťame pre verejnosť od štvrtkového rána. Každý sa musí objednať prostredníctvom portálu lab.online (na rovnomennej stránke), vybrať si vhodný termín a dostaviť sa na vyšetrenie nalačno a bez dezinfekcie ústnej dutiny zubnou pastou, alebo ústnou vodou,“ približuje Ing. Peter Lednický, generálny riaditeľ Alpha medical.

Testy sú určené pre samoplatcov, ktorí majú záujem o preventívne testovanie. Znamená to, že pacienti, ktorí majú niektorý zo symptómov ochorenia COVID-19 by túto službu nemali využívať. „Naše testovanie CORONA-Drive je skôr službou pre tých, ktorí nemajú pozitívnu cestovateľskú anamnézu a príznaky ochorenia, ale chcú si byť zároveň istí, že nie sú skrytým prenášačom infekcie,“ hovorí Lednický. Test stojí dočasne 30 eur a 5 eur je spracovateľský poplatok za metódu drive-thru. Samotný odobratý materiál potom putuje do laboratórií Alpha medical. Tam sa testuje na pracovisku molekulárnej biológie metódou PCR. Výsledky by mali byť známe do 48 hodín od odberu vzorky. „Cenu sme nastavili vo výške nákladov testu. V tejto fáze nevnímame, že by bolo správne využiť situáciu. Keď opadne prvá vlna záujmu, nevylučujeme, že cena sa dvihne rádovo v jednotkách eur,“ dopĺňa RNDr. Jozef Marčišin, MSc. prevádzkový riaditeľ Alpha medical. Spoločnosť navyše deklaruje, že časť kapacity bude rezervovaná pre zdravotníckych pracovníkov a iných, ktorí poskytujú služby vo verejnom záujme. „Našich partnerov z krízového štábu požiadame o vytipovanie najrizikovejších skupín, kde môžeme podať pomocnú ruku. Tieto testy budú, samozrejme, zadarmo. Vnímame to ako prirodzenú pomoc krajine, kde podnikáme,“ hovorí Lednický. Spoločnosť Alpha medical zároveň deklarovala, že je pripravená podať pomocnú ruku štátu, keď o ňu požiada.

„Zdravotníci v nemocniciach potrebujú otestovať čo najviac pacientov s podozrením na koronavírus. Je najvyšší čas, aby by sme začali testovať aj pacientov s príznakmi ochorenia bez cestovateľskej anamnézy. Čím skôr sa rozšíria kapacity testovania a skráti sa časová dostupnosť laboratórnych výsledkov, o to skôr budeme vedieť rozpoznať ohniská nákazy a zabezpečiť tak aj lepšiu ochranu zdravotníckeho personálu,“ zdôraznil Vladimír Dvorový, generálny riaditeľ siete nemocníc a polikliník ProCare a Svet zdravia.

„Aj vzhľadom na predpokladaný záujem by sme chceli takéto CORONA-Drive otvoriť aj na iných miestach Slovenska a zároveň pracujeme na technickom a personálnom vybavení laboratórií tak, aby sme vedeli spracovať čo najviac vzoriek. Našou ambíciou je však aj zachovať čo najvyššiu presnosť analýzy a preto nechceme podriadiť kvalitu masovosti,“ vysvetľuje Lednický.

Celý systém testovania bude zastrešovať platforma lab.online, kde sa na rovnomennej internetovej adrese môžu pacienti objednať na veľké množstvo rôznych testov. Stačí sa iba zaregistrovať a objednať na konkrétny termín. Pri teste na COVID-19 však nie je možné využiť každé odberové miesto, vzorky bude kvôli bezpečnosti zatiaľ odoberať iba drive-thru v Bratislave. Odbery budú realizovať zdravotní pracovníci siete Svet zdravia.

Aktualizované o 10:35

Spoločnosť Alpha medical s okamžitou účinnosťou pozastavuje odber vzoriek pre test na pôvodcu ochorenia COVID-19 (koronavírus). Testovacie pomôcky a kapacity totiž potrebuje štát. Končí sa tak možnosť preventívneho odberu pre samoplatcov a bezplatného odberu pre zdravotných pracovníkov.

Alpha medical plne rešpektuje požiadavku na to, aby dali k dispozícii všetky svoje kapacity a materiálne vybavenie štátu. Spoločnosť tak s platnosťou od dnes od 10:00 zastavila odber vzoriek a bude pripravená akoukoľvek formou okamžite podať pomocnú ruku štátu, keď to bude potrebné.

CORONA Drive zaznamenal za krátku prevádzku u verejnosti veľký úspech a dopyt výrazne prevyšoval úvodné možnosti kapacity v testovacej prevádzke. „Chápeme záujem verejnosti, no už vopred sme avizovali, že prednosť bude mať štát, keď od nás bude potrebovať pomoc. A tú veľmi radi poskytneme,“ vysvetľuje Peter Lednický, generálny riaditeľ Alpha medical.

Jedna z najväčších sietí laboratórií na Slovensku si pritom od svojej aktivity sľubovala predovšetkým významné posilnenie prevencie. „Ak chceme prerušiť postup nákazy, musíme testovať. Každý pozitívne otestovaný znamená izolovaný a to v priebehu siedmych dní prinesie o tisíc infikovaných menej,“ vraví Lednický s tým, že hygienici by od nich dostávali okamžite informácie nielen o pozitívnych prípadoch, ale aj o negatívnych výsledkoch. „Tí s pozitívnym na Covid-19 by okamžite zostali v karanténe a nepotrebovali by žiadny overovací test. Používame totiž rovnaké postupy ako štátne laboratória,“ doplnil šéf Alpha medical.

„Ospravedlňujeme sa všetkým pacientom na ktorých už nevyšiel čas a aj tým, ktorí sa plánovali na testovanie objednať. Verím, že všetci chápeme, že je teraz vypätá doba a niekedy je potrebné prijímať aj nepopulárne opatrenia,“ vysvetľuje Lednický. „Každopádne platí, že naše kapacity sú pripravené prípadne pokračovať v drive-thru, či už pre štát, samoplatcov, alebo na naše náklady pre zdravotníkov,“ dodal.

Spoločnosť už teraz avizuje, že bude hľadať ďalšie možnosti, ako by mohla podať pomocnú ruku pri preventívnom testovaní pacientov, ktorí nemajú symptómy, ale môžu byť roznášačmi víru, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. „Budeme hľadať cestu, ako to realizovať tak, aby to nebolo v rozpore s materiálnymi, či ľudskými potrebami štátu a vedeli sme to realizovať paralelne,“ uzatvára Lednický.

Podľa štatistík dokáže jeden človek s COVID-19 nakaziť ďalších 1,4 až 3,9 človeka. Tí následne ďalej infikujú populáciu. Práve preto je dôležité nielen testovanie ľudí s príznakmi, ale aj vykonávať plošné testy. Skúsenosti zo zahraničia potvrdzujú, že to je jedno z účinných opatrení proti prudkému a rýchlemu rozširovaniu koronavírusu. Aj vďaka masovému testovaniu populácie sa podarilo výrazne utlmiť šíreniu vírusu napríklad v Južnej Koreii. Celkovo sa počet otestovaných prehupol cez 200-tisíc, pričom denne robili aj viac ako 10-tisíc testov. U mnohých tak zachytili ochorenie v jeho skoršom a ľahšie zvládnuteľnom štádiu.

Aktualizácia 1.4. – znova spustené

Vyšetrenia na COVID-19 pre samoplatcov na Slovensku. Aká je cena vyšetrenia a ako to tam vyzerá?

Značky: