Kancelársky balík OfficeSuite ukazuje, ako môžete mať všetko potrebné a zároveň ušetriť.

Na výber je niekoľko kancelárskych balíkov, najznámejší je ten od Microsoftu s názvom Microsoft Office 365. Existujú aj ďalšie alternatívy, jednotu z nich je práve OfficeSuite.

Nutné dodať, že výrazne lacnejšou alternatívou. Výbava je solídna a silnou stránkou pre tento balík sú hneď tri veci.

officesuite

Vo výbave je nástroj na prácu s PDF dokumentmi. Nie čítačka PDF súborov ale plnohodnotný program na spracovanie a konverziu PDF formátu. Nechýba podpora cloudového úložiska a tak máte rovnaký kancelársky balík aj na smartfóne a dokumenty upravené na počítači sa dajú otvoriť a následne upravovať cez váš telefón a to priamo do cloudového priestoru.

Tu máte zároveň možnosti zdieľať vaše dokumenty s ostatnými. Je to klasický disk a tak si do tohto priestoru uložíte obsah, ktorý chcete. Poslúži napríklad ako záloha vašich dát, nielen dokumentov alebo tabuliek. No a tretí hlavný argument je kompatibilita. Je vynikajúca a toto sme si preverili na našej práci.

Priznávame, že pred tým, ako sa programy tohto kancelárskeho balíka stali pre nás primárne, spravili sme si zálohu posledných verzií Microsoft Office dokumentov.

V našom prípade sa potvrdilo to, čo výrobca tvrdí na svojich stránkach so 100%-tnou kompatibilitou. Platí nielen pre Word ale aj Excel a súbory týchto programov. Jediné, čo v balíku nemáte, je databázový nástroj. Je tu ale emailový klient, čo takmer nikde inde nie je a je to trochu škoda.

Náš pohľad na tento balík

Všetky podstatné vlastnosti a detailné zobrazenie podporovaných funkcií sa dozviete na stránke OfficeSuitе alebo po slovensky na stránke Synetics. V skratke, aplikácie nie sú Microsoft Office. Vo svojej podstate k tomu ale majú veľmi blízko a vy dostanete, čo potrebujete.

Nakoniec, mnohí považujú „klasický Office“ za príliš preplnený všelijakými funkciami. Na jednu stranu je Microsoft Office viac vyladený a za tie roky na seba nabalil množstvo užitočných detailov. Občas nám tieto postupy chýbali, no je to otázka zvyku.

Kým OfficeSuite má funkcie vstavané do klasických dialógových okien, Microsoft časť z nich presunul do bočných panelov, ktoré sa pri vyvolaní niektorých funkcií zobrazia.

Takisto tu nie sú veľké možnosti prispôsobenia jednotlivých programov. Toto nám trochu chýbalo. Viac ale to, že si nepamätajú pozície a veľkosti okien, či už pri práci s dokumentmi alebo otvorení emailových správ do vlastného okna. Opäť možno detaily, ktoré ste nikdy neevidovali.

Na druhú stranu sa nám páčila výbava. Je komplexná a vlastne ani tu sme zatiaľ nedokázali využiť všetky funkcie v dostupných programoch tohto balíka. To oceňujeme. Z pohľadu či už domáceho používateľa alebo firmy nepotrebujete platiť takmer 3× viac za Microsoft Office. Väčšinou je to zo zvyku a obavy z kompatibility.

Tej sa obávať nemusíte. Faktom je, že cloudové úložisko je podstatne menšie, no 5 GB máte zadarmo a 50 GB máte v rámci predplatného, prípadne viac, podľa aktuálne prebiehajúcej akcie. Nakoniec aj tu je možnosť platiť ročnú licenciu alebo si kúpiť trvalú licenciu bez ďalších poplatkov. Toto je férové riešenie.

Čo sa týka emailového klienta, podporuje automatickú konfiguráciu napríklad pre Gmail a Yahoo ako aj protokoly POP3 / IMAP4. V rámci balíka máte k dispozícii slovenskú kontrolu pravopisu. Zatiaľ je v oficiálnej verzii v anglickom jazyku a českom jazyku, no pripravuje sa aj slovenská lokalizácia. Rozhranie je ale natoľko podobné a známe tejto skupine programov, že sa v ňom bez najmenších ťažkostí vyznáte.

Verdikt

OfficeSuite je cenovo lacnejší kancelársky balík. Má plnú kompatibilitu s Microsoft Office a máte v ňom všetko potrebné. Odhadujeme, že preplnený Microsoft Office nevyužívate ani zďaleka so všetkými jeho možnosťami, no platíte za nej. Možno je čas sa poobzerať po dobrej náhrade.

Cena balíka je 2,49 EUR za mesiac a jedného používateľa. Ten môže používať balík na počítači a dvoch smartfónoch / tabletoch. Podobne ako Microsoft Office, aj OfficeSuite máte možnosť používať úplne zadarmo. Namiesto plnej úpravy PDF dokumentov bude k dispozícii iba PDF Reader. Takisto aj programy budú mať menej možností, no v základe si vystačíte.

Licenciu poskytol: Synetics.sk

Prečítajte si aj:

Z Office 365 sa stáva Microsoft 365. Čo sa zmení?

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.