Viac ako čakáš, za menej, ako si myslíš. To je nový slogan pre tak dlho očakávaný iPhone SE novej generácie, ktorý dnes Apple v úplnej tichosti predstavil.

To ale nie je nič nové a vzhľadom na aktuálnu situáciu vo svete aj pochopiteľné. Toľko správ a špekulácií sa nenapísalo asi o žiadnom inom zariadení – iPhone SE novej generácie je (bol) snom mnohých Apple fanúšikov, ktorí chceli malé a výkonné zariadenie. Dočkali ste sa! No otázkou je, či je toto ten sen alebo iba menej podarená náhrada. Tak si to poďme zhrnúť! 

iPhone SE

iPhone SE (2020)

Nový iPhone SE (žiadne SE 2 a pod., iba SE) je vernou kópiou iPhonu 8 a teda dizajnu, ktorý započal iPhonom 6. Ak ste očakávali mini hranaté zariadenie, tak asi budete sklamaní, ale netreba sa obávať, je to celkom chutný stroj s extra výkonom! Nový iPhone SE má hliníkovú konštrukciu, pričom zadnú časť pokrýva odolné sklo a nachádza sa tu aj jeden 12 Mpx snímač fotoaparátu (o ňom píšeme nižšie). Prednú časť pokrýva 4,7“ Retina HD (TrueTone) displej s rozlíšením 1334 x 750 Px (326 ppi). Kontrastný pomer je 1400:1 a nechýba ani funkcia HapticTouch, teda softvérová citlivosť na tlak (náhrada za 3D Touch). Používateľov určite poteší aj odolnosť voči vode (1 meter po dobu 30 minút) a prachu – IP67.

„Rozmery novinky sú nasledovné: 138,4 mm x 67,3 mm x 7,3 mm s hmotnosťou 148 gramov. Nie, nie je to úplný drobec ako prvý iPhone SE, avšak ide o podstatne menšie zariadenie oproti aktuálnej sérii 11 (Pro).“

Apple

iPhone SE

TouchID = pohodlné platby prostredníctvom Apple Pay

Áno, vrátilo sa TouchID! Novinka ponúka biometrické zabezpečenie prostredníctvom snímača odtlačkov prstov, ktorý bol naposledy použitý v iPhone 8/8Plus. Môžete tak pohodlne využívať aj Apple Pay, nákupy v aplikáciách a pod. Asi by sme boli radšej za FaceID, ale TouchID určite poteší mnohých potencionálnych záujemcov. Nový iPhone SE bude dostupný v troch základných farbách: biela, čierna + PRODUCT (RED). 

O výkon novinky sa stará najnovší procesor A13 Bionic, ktorému sekunduje Neural Engine tretej generácie, takže rovnaká čipová zostava, akú využíva aj vlajková loď – iPhone 11 Pro (Max). Kapacita operačnej pamäte RAM zatiaľ nie je známa. Dostupné budú tri pamäťové verzie – 64 GB, 128 GB a 256 GB. Dodajme, že iPhone SE využíva Wi-Fi 6. generácie a 4G LTE Advanced (rýchlejší prenos dát). Ak využívate dve SIM karty súčasne, tak to nebude žiadny problém, do novinky vložíte jednu fyzickú SIM kartu + jednu eSIM a fungujete ďalej. O (dúfajme) plynulý chod zariadenia sa postará najnovší iOS 13.

iPhone SE

iPhone SE

Potešíme aj nadšencov mobilnej fotografie. iPhone SE ponúka hlavný 12 Mpx snímač (6–členný objektív) s clonou f/1.8 a 5 násobným digitálnym zoomom. Samozrejmosťou je optická stabilizácia obrazu, ale aj portrétny režim. Chýbať nesmie ani SmartHDR, teda fotky s pekným dynamickým rozsahom. Fotoaparát dokáže natáčať video v max. rozlíšení 4K/60fps (nahrávanie stereo zvuku) a spomalené 1080p video so 120 alebo 240 fps. Predný snímač ponúka rozlíšenie 7 Mpx s clonou f/2.2, portrétny režim a automatickú stabilizáciu obrazu. Video dokáže nahrávať v max. rozlíšení 1080p/30fps.

Na záver batéria, ktorá má zatiaľ nezistenú kapacitu, no podľa výrobcu by mala ponúkať extra dlhú výdrž na jedno nabitie – až 13 hodín sledovania videa. Určite poteší aj možnosť bezdrôtového nabíjania, ako aj rýchle nabíjanie prostredníctvom 18W rýchlonabíjačky, ktorá nabije nový iPhone SE z 0 na 50% za 30 minút.

iPhone SE

iPhone SE – Obsah balenia

iPhone SE : Ceny a dostupnosť 

Predobjednávky začínajú 17. apríla a k prvým zákazníkom by sa mala novinka dostať už 24. apríla. Ceny by mali byť nasledovné (zdroj cien: Rakúsky Apple Store).

  • iPhone SE 64 GB: 479 Eur
  • iPhone SE 128 GB: 529 Eur
  • iPhone SE 256 GB: 649 Eur

Tak čo, idete do toho? Je toto váš vysnívaný iPhone alebo to vôbec nekorešponduje s vašimi predstavami o novom iPhone SE? Zanechajte nám váš názor v komentároch pod článkom.

Zdroj: Apple

Prečítajte si aj:

Miro odporúča: iPhone 11 Pro je (takmer) dokonalý smartfón!

Značky:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE