Služba Apple Pay je na Slovensku dostupná iba pár dní, ale už o ňu prejavilo záujem obrovské množstvo používateľov Apple zariadení, ktorí sa nevedeli dočkať momentu, kedy zaplatia v obchode, reštaurácii a pod. iba pomocou iPhonu alebo Apple Watch.  

Áno, Google Pay je tu už dlhšie, ale o tom, kto bol kde prvý sa teraz baviť nebudeme. Každopádne sa sem pekne hodí výrok Jonathana Iva, šéfdizajnéra spoločnosti Apple, ktorý povedal,že „Vytvoriť niečo iné a nové je jednoduché. Oveľa ťažšie je niečo skutočne zdokonaliť.“ Z toho vyplýva jeden fakt, ktorý si mnohí oponenti tejto spoločnosti neuvedomujú – Apple neprináša za každých okolností tie najnovšie technológie, ale produkuje zariadenia a ponúka služby, ktoré sú do detailu dotiahnuté a fungujú. Teraz späť k Apple Pay.

„Výhodou mobilných platieb je aj to, že telefón máte takmer stále so sebou. Je podstatne väčšia pravdepodobnosť, že si niekde zabudnete peňaženku ako telefón.“

O tom, ako Apple Pay funguje, ako si ho viete jednoducho aktivovať/pridať kartu a aké banky podporujú Apple Pay v prvej vlne sa dozviete v našom pôvodnom článku – TU.

Apple Pay je tu! Oddnes môžeme na Slovensku platiť iPhonom a Apple Watch!

V tomto článku sa zameriame na bezpečnosť bezkontaktných platieb prostredníctvom Apple Pay, resp. na to, ako táto technológia funguje a porovnáme ju aj s konkurenčným Google Pay. Určite viete, že Apple je spoločnosť, ktorá si veľmi zakladá na tom, aby boli všetky údaje používateľov v maximálnom bezpečí. Zväčša nemá k vašim najosobnejším dátam vo vašich zariadeniach prístup ani samotná spoločnosť Apple, čo sa o konkurencii tvrdiť nedá. Občas sa stretávame aj s názorom, že platby prostredníctvom smartfónu nie sú úplne bezpečné a pod. To je však omyl, platby prostredníctvom smartfónu sú podstatne bezpečnejšie ako platby klasickou fyzickou kartou, z ktorej sa dajú relatívne ľahko odčítať údaje.

Veríme, že každý používateľ má svoj smartfón dostatočne zabezpečený biometriou alebo klasickým PIN kódom, vďaka čomu sa nikto k žiadnym údajom nedostane. Ak by sa náhodou nejakým spôsobom do telefónu cudzia osoba dostala, tak neuvidí ani len číslo karty, nie to ešte číslo účtu a pod. – to platí pre oba spôsoby mobilných platieb. Obe platformy využívajú virtuálne čísla účtov, takže obchodník nikdy nevie, aké je číslo vášho účtu/karty a nepozná ani žiadne iné dôležité údaje, ktoré by mohol ďalej použiť.

„Mobilné platby máme k dispozícii aj vďaka technológii NFC (Near Field Communication), ktorá je v tomto prípade nutnosťou. NFC bezdrôtovo komunikuje s platobnými terminálmi na úrovni tokenizácie, ktorá zabezpečuje šifrovanie údajov, resp. neposkytuje pravé údaje, ale špeciálne vygenerované, ktoré sú navyše do detailu rozobrané, aby sa nedali jednoducho odčítať. Takto pracujú obe platformy, ale každá z nich má ešte ďalšie bezpečnostné riešenia, tzv. nadstavby, ktoré sa starajú o celkovú bezpečnosť dát a ich spracovanie.“

Apple Pay využíva namiesto čísla vašej platobnej karty číslo účtu zariadenia. To je pridelené automaticky a je jedinečné pre každé zariadenie. Ak pridáte rovnakú kartu do iného iPhonu, tak sa vytvorí aj nové jedinečné číslo pre dané zariadenie. Okrem toho je v každom Apple zariadení, ktoré umožňuje bezkontaktné platby, integrovaný aj hardvérový bezpečnostný prvok – čip (eSE/Embedded Secure Elements), ktorý sa stará o všetky citlivé dáta a zabezpečuje ich maximálnu ochranu pred akýmkoľvek útokom alebo snahou o ich získanie. Dôležité je aj to, že Apple žiadne dáta o transakciách neukladá – ani na svojich serveroch. Hardvérové riešenie v spojení s prepracovaným softvérom zabezpečuje, že k citlivým údajom nemá prístup nikto. Pri platbe debetnou, kreditnou alebo predplatenou kartou sa v službe Apple Pay neuchovávajú informácie o transakciách, podľa ktorých by sa dala zistiť vaša totožnosť.

Hardvérové riešenie (čip) je použité kvôli dokonalému zabezpečeniu, overovaniu a tokenizácii, počas ktorej sú prenášané rôzne dáta. K týmto dátam nemá ako prvá prístup ani banka, pričom musí o ich sprístupnenie požiadať Apple – je to automatický proces. Na tomto príklade pekne vidieť, že Apple si dáva na bezpečnosti všetkých dát skutočne a maximálne záležať.

Google a jeho platobná platforma – Google Pay, disponuje iba softvérovým zabezpečením údajov (HCS/Host Card Emulation), pričom celý proces overovania platby a používateľa prebieha na serveroch spoločnosti Google, kde sú tieto dáta uchovávané/zálohované. Nebezpečné to nie je, ale prečo chce mať Google všetky dáta používateľov uložené? Potrebuje ich na iné „aktivity“ alebo sa budú hodiť do budúcna? Na to vám však neodpovieme, nakoľko odpoveď nepoznáme. Je na každom používateľovi, komu zverí svoje dáta a akej spoločnosti dôveruje. Aj z tohoto dôvodu patria platby prostredníctvom Apple Pay medzi tie najzabezpečenejšie. Chápeme však, že takáto technológia je pre Apple jednoduchšie aplikovateľná, nakoľko je tvorcom vlastného hardvéru i softvéru. Google poskytuje iba softvér, takže by to bolo veľmi komplikované.

„Bezpečnejšie platenie – Pri nákupe používa Apple Pay špecifické číslo zariadenia a jedinečný kód transakcie. Číslo vašej karty sa preto nikdy neukladá v zariadení, ani na serveroch Apple a pri platení Apple nikdy nezdieľa čísla vašich kariet s obchodníkmi.“

Apple Pay má oproti Google Pay výhodu (občas aj nevýhodu 🙂aj v tom, že ani „cent“ nezaplatíte bez overenia vašej identity – či už prostredníctvom FaceID, TouchID alebo kódom. Pomocou Google Pay zaplatíte (bezkontaktne) do sumy 20 eur bez nutnosti odomykania telefónu, stačí, aby mal rozsvietený displej, čo problém nie je. Pri platbách nad 20 eur je aj v prípade Google Pay potrebná verifikácia používateľa. Z používania bežných bezkontaktných platobných kariet sme zvyknutí, že pri platbe nad 20 Eur treba na platobnom terminály zadať PIN kód. V prípade mobilných platieb to nutné nie je, PIN kód je žiadaný iba raz za čas – náhodne, čo zvyšuje celkovú bezpečnosť. Nezabúdajte však na to, že je dobré mať stále pri sebe aj nejakú náhradnú platobnú kartu alebo hotovosť, nakoľko si občas terminál môže vyžiadať vloženie karty do čítačky. Telefón do nej nevopcháte, či?. Treba ale dodať, že sa to nestáva veľmi často.

Čo všetko ponúka aplikácia Wallet (peňaženka)

Vaše kreditné, debetné a predplatené karty máte spolu s letenkami a vstupenkami vo Wallete. Stačí len pridať kartu do Walletu stlačením tlačidla plus a môžete mať aj naďalej k dispozícii všetky odmeny, výhody a zabezpečenie svojej karty. Používajte apku Wallet, aby ste mali palubné lístky, lístky do kina a na podujatia, kupóny, zákaznícke karty, študentské preukazy a ďalšie typy lístkov na jednom mieste pre jednoduchý prístup. Lístky môžu obsahovať užitočné informácie ako napríklad zostatok na vašej karte na kávu, dátum skončenia platnosti kupónu alebo číslo sedadla na koncerte.

„S Apple Pay zaplatíte jednoducho aj na webe – pri nákupe na webe v Safari vo svojom iPhone, iPade alebo Macu môžete použiť Apple Pay bez vytvárania účtu alebo vypĺňania rôznych formulárov. Ak použijete TouchID v novom MacBooku Air a MacBooku Pro, zaplatíte obyčajným dotykom prsta. Je to rýchlejšie, jednoduchšie a bezpečnejšie než kedykoľvek predtým.“

Platby prostredníctvom Apple Pay v rôznych internetových obchodoch tiež napomáhajú bezpečnosti, resp. k ochrane vašich údajov. Ak využijete túto možnosť platby, tak obchodník nezíska žiadne údaje o vašom účte a karte. Veríme, že čoraz viac internetových obchodov bude rozširovať ponuku online platieb o Apple Pay. O integráciu tohoto spôsobu online platieb sa snaží napr. aj www.istores.sk. Zaujíma vás, ako môže vaša spoločnosť alebo e-shop využívať, resp. požiadať o integráciu Apple Pay? Ak áno, dajte nám vedieť a my vám na túto tému pripravíme článok.

Zdroj: Vlastné, Apple, Google

Prečítajte si aj:

Apple Pay je tu! Oddnes môžeme na Slovensku platiť iPhonom a Apple Watch!

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE