Dnes je krásne ráno! Každý, kto sa nevedel dočkať služby Apple Pay, teda bezkontaktných platieb prostredníctvom iPhonu alebo Apple Watch si dnes môže s chuťou zakričať, áááno, je to tu! Po dlhom čakaní sprístupnil Apple túto službu aj na Slovensku a od dnešného rána nepotrebujú používatelia jablčných zariadení nosiť fyzickú platobnú kartu. Samozrejme, iba ak majú/máte tie správne banky, ktoré Apple Pay podporujú už v prvej vlne.

Ako na to?

Stačí otvoriť natívnu aplikáciu Wallet (peňaženka), kde vás už čaká nová položka – pridať kartu. Nie je potrebná žiadna aktualizácia (ak máte najnovšiu verziu iOS 12.3.1). Na túto možnosť treba kliknúť, následne vám bude poskytnutá základná informácia o Apple Pay (viď. snímky obrazovky) a v ďalšom kroku pridávate samotnú kreditnú alebo debetnú kartu podporovanej banky. My máme mBank, ktorá Apple Pay aktuálne podporuje. Ak máte údaje z vašej platobnej karty uložené v telefóne, tak ich tu automaticky uvidíte a môžete pokračovať. Ak nie, tak treba zadať číslo karty a CVV kód.

Ďalším krokom je odsúhlasenie používania tejto služby ako celku a overenie vašej karty. To je možné viacerými spôsobmi, pričom to záleží aj od samotnej banky. V prípade mBank je to buď SMS správou, v ktorej vám bude zaslaný bezpečnostný kód alebo kartu aktivujete prostredníctvom aplikácie mBank. My sme využili druhú možnosť, ktorá je rýchlejšia. V nasledujúcom kroku je vysvetlené používanie funkcie Apple Pay, ktorá funguje na základe NFC (Near Field Communication) a podporujú ju všetky Apple zariadenia s touto technológiou. Po technologickej stránke je to veľmi podobný spôsob ako platby – Google Pay. To je všetko, za minútku máte hotovo a ideme platiť!

„Platby prostredníctvom Apple Pay sú bezpečnejšie ako platby klasickými platobnými kartami! Údaje z vašej karty máte uložené v iPhone/Apple Watch, pričom nie je potrebné mať fyzickú kartu so sebou. V prípade straty zariadenia sa nemusíte báť, že by niekto zneužil údaje z karty, nakoľko je vaše zariadenie (malo by byť) zabezpečené heslom alebo biometrickým zabezpečením. Vďaka tomu sa k údajom z karty nikto nedostane, a tiež nie je možné vykonať platbu do 20 Eur bez toho, aby nebol telefón autorizovaný, teda odomknutý.“

Ako zaplatiť?

Stačí priložiť iPhone k platobnému terminálu, pričom sa vám automaticky otvorí aplikácia Wallet s predvolenou kartou. Následne je potrebné dvakrát stlačiť tlačidlo napájania (iPhone X a novšie) a overiť identitu – FaceID. Staršie zariadenia vyžadujú iba overenie TouchID, tlačidlo napájania stláčať netreba. Hotovo – zaplatené!  Ak chcete platiť inou ako predvolenou kartou, tak klasicky otvoríte aplikáciu Wallet, vyberiete požadovanú platobnú kartu, podržíte zariadenie pri platobnom terminály – jeho vrchnú časť (podobne ako klasickú platobnú kartu) a použijete autentifikáciu prostredníctvom FaceID alebo TouchID. Po úspešnej transakcii sa pod kartou objaví hláška hotovo s modrou fajkou. Netrvá to viac ako sekundu. Výhodou je, že NFC čip v iPhonoch je veľmi silný, pričom netreba držať telefón dlho a v tesnej blízkosti terminálu. Majitelia Apple Watch si môžu platobné karty z iPhonu presunúť do hodiniek (táto možnosť je automaticky ponúknutá – karty sa zrkadlia), resp. do aplikácie Wallet v hodinkách a platiť prostredníctvom nich aj bez prítomnosti iPhonu. Na Apple Watch je tiež potrebné stlačiť dvakrát tlačidlo pod korunkou. Platby fungujú aj off-line, takže pripojenie na internet nie je nutnosťou.

Predvolenú kartu si môžete v aplikácii Wallet nastaviť dlhší podržaním a presunutím karty na prvú pozíciu. Vrchná časť aplikácie obsahuje platobné karty a spodná – lístky, letenky a rôzne klubové karty. V natívnych nastaveniach sa dá zmeniť aj spôsob aktivácie/otvárania aplikácie Apple Pay (dvojklik na tlačidlo napájania), a tiež tu povoľujete platby na Macu. Ak platíte v nejakom e-shope prostredníctvom Apple Pay, tak môžete platbu potvrdiť aj na iPhone.

Apple Pay v prvej vlne podporujú tieto banky: mBank, Slovenská sporiteľňa, Tatra Banka, J&T banka, Revolut a N26. Podporované sú aj služby Boon., Monese a Edenred (prevádzkovateľ Ticket Restaurant). Mastercard nám potvrdil, že čoskoro túto službu svojim zákazníkom ponúknu aj 365.banka a Poštová banka.

V prípade Tatra Banky podporujú Apple Pay súkromné debetné karty Visa Electron a súkromné kreditné karty Visa, v prípade ostatných bánk máme potvrdenú podporu kariet Mastercard, fungovať by mali aj karty Visa. Ďalšie informácie nájdete na oficiálnom webe služby. Tie je možné cez Apple Pay platiť za lístky na FlixBus.

Onedlho vyrážame do terénu, kde platby prostredníctvom Apple Pay overíme v praxi a článok budeme aktualizovať o prvé postrehy z tejto novej služby, na ktorú sme tak dlho čakali.

Dajte nám aj vy vedieť, ako ste s Apple Pay spokojní a či vám všetko funguje tak, ako má!  

Prečítajte si aj:

Apple Pay je najbezpečnejšia forma bezkontaktných platieb. Zaostávajú klasické platobné karty a z časti aj Google Pay

Značky:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE