Okrem novým tabletov iPad Apple predstavilo aj novú generáciu multimediálneho centra Apple TV 4K. Spoločnosť o ňom informuje v tlačovej správe.

Apple TV 4K je poháňaná čipom A15 Bionic, ktorý má zabezpečiť lepšiu energetickú efektívnosť, vyšší výkon a vďaka nemu napríklad plynulejšie hranie. Apple konkrétne sľubuje v porovnaní s minulou generáciou o 50 percent vyšší výkon procesora a o 30 percent výkonnejšiu grafickú časť. Okrem HDR10+ podporuje nová generácia aj Dolby Vision.

Nová Apple TV 4K je k dispozícii v dvoch konfiguráciách – vo wi-fi verzii so 64 GB úložiskom, alebo wi-fi konektivitou a ethernetovým portom, ktorý má zároveň väčšie 128 GB úložisko. Zákazníci si môžu novú Apple TV 4K s ovládačom Siri Remote, ktorý sa po novom nabíja cez USB-C, predobjednať už v súčasnosti za štartovaciu cenu 129 dolárov, resp. 149 dolárov za vybavenejšiu verziu. Reálne dostupná bude od piatka 4. novembra 2022.

Siri Remote

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou Apple TV 4K, ktorá stála 179 dolárov, ide o nečakané zlacnenie, hlavne v kontexte cien nových iPadov, ktoré medziročne riadne zdraželi. Pochopiteľne, ceny v Európe v eurách budú vyššie než tieto v dolároch.

Apple zároveň deklaruje aj šetrnejší prístup k životnému prostrediu, keďže nová generácia tohto multimediálneho centra podľa jeho tvrdenia spotrebúva o 30 percent menej elektrickej energie. Výrobca tvrdí, že vďaka vyššej účinnosti čipu A15 Bionic nie je potrebný vnútorný ventilátor, čo má za následok kompaktnejší dizajn a prispieva k 25-percentnému zníženiu uhlíkovej stopy oproti predchádzajúcej generácii.

Výhodou z hľadiska šetrenia materiálmi má byť tiež stopercentné využitie recyklovaného zlata a cínu v zariadení. Modul na odvádzanie tepla je podľa Apple na 80 percent vyrobený z recyklovaného hliníka.

Ako informuje portál Macrumors.com, výrobca zároveň prestáva s predajom Apple TV HD, ktorá už nie je dostupná v jeho online obchode. V predaji bola od roku 2015 za 149 dolárov.

Zdroje: Apple.com, Macrumors.com

Prečítajte si tiež:

Značky:

Branislav Caban

Branislav Caban
Okrem technologických tém sa snažím prinášať aj tie so spravodajským nádychom a rôzne zaujímavosti. Moja e-mailová adresa je bcaban@touchit.sk.