Special Event Keynote, čo je pre nás podstatná časť z vývojárskej konferencie WWDC 2020, sa uskutoční už najbližší pondelok o 19:00 nášho času. 

Kvôli aktuálnej situácii vo svete (ktorá je už miestami lepšia) sa spoločnosť Apple už dávnejšie rozhodla, že celá konferencia bude vysielaná on-line, iba za prítomnosti najdôležitejšieho štábu, rečníkov a pod. O čo prídeme? V podstate o nič, tieto konferencie aj tak sledujeme iba on-line, akurát bude zvláštne, že neuvidíme búrlivo tlieskajúce obecenstvo, „keď Federighi predstaví novú zostavu emoji a animoji :).“

Apple

Apple

Teraz k veci – v tomto článku sme zhrnuli množstvo noviniek, ktoré by mal nový iOS 14 ponúknuť, no ako je známe, mnohé zaujímavosti a vylepšenia sa objavia až počas reálneho používania nového sofvéru, na ktorý sa už teraz veľmi tešíme. Aj tento rok sa vrhneme na test verejnej beta verzie, aby sme vám priniesli prvé dojmy čo najskôr.

Prečo sa na nový iOS 14 tešíme? Prvým dôvodom nie sú ani tak novinky, ale komplexná stabilita systému. iOS 13 síce priniesol mnohé vylepšenia a zaujímavosti, ktoré nás dodnes tešia, no z pohľadu stability, resp. chybovosti nepatrí medzi tie najlepšie verzie iOS. Posledné roky sa nám tu rozmohol taký nešvár, že každý druhý iOS je trošku viac chybový, čo nie je úplne ideálny stav. iOS 10 bol takmer bezproblémový, iOS 11 bola zväčša katastrofa, iOS 12 bol perfektný a iOS 13 so sebou opäť priniesol mnohé nedokonalosti, na ktoré sa v prípade Apple ťažko zvyká (ak sa na to vôbec dá zvyknúť) a ešte ťažšie sa tieto prešľapy Applu „odpúšťajú“. Nepárne čísla sú testom odolnosti zákazníkov?

Vo výsledku to znamená, že nový iOS 14 má byť zameraný viac na výkon, stabilitu a bezpečnosť, ktorá je pre Apple stále na prvom mieste. Áno, chýbať nebudú ani novinky, ale prím by malo hrať celkové zlepšenie UX.

Aké novinky možno očakávať?

Domovská obrazovka  

Prvou novinkou by mala byť domovská obrazovka, ktorá bude zaujímavo prerobená. V prvom rade nás zaujali widgety, ktoré by mali dostať „zelenú“ aj v rámci domovských obrazoviek, resp. klasického iOS rozhrania. Miniaplikácie s rôznymi informáciami si budeme môcť umiestniť kdekoľvek na plochu, nastaviť ich veľkosť a zobrazované informácie. Okrem widgetov sa očakáva aj tzv. zoznam aplikácií (niečo podobné ako má Android, akurát s iným prístupom). Všetky nainštalované aplikácie by mali byť dostupné na jednom mieste, s možnosťou rozdelenia do skupín podľa abecedy, najpoužívanejších aplikácií a pod.

Správy (iMessage) 

Apple plánuje vylepšiť aj správy, v rámci ktorých by malo byť dostupné označovanie konkrétnej osoby v skupinovej iMessage komunikácii (napr. @miro). Ako celok táto funkcia umožní stlmiť upozornenia na vami zvolenú skupinovú komunikáciu, no ak budete konkrétne označený – vyššie uvedeným spôsobom – tak na takúto správu dostanete relevantné upozornenie. Vítanou novinkou by mala byť aj možnosť zmazania už odoslanej správy (iba iMessage). Jedinou nevýhodou bude, že o tom budú vedieť obe strany, ako odosielateľ, tak aj prijímateľ (obsah správy síce prijímateľ neuvidí, no upozornený bude aj tak). Praktickou novinkou by mala byť aj možnosť označenia akejkoľvek správy ako neprečítanej – aby ste ju mali aj neskôr na očiach a nezabudli na nejakú úlohu/udalosť.

Aplikácie tretích strán s možnosťou nastavenia na predvolené

 Je to zvláštne, no očakáva sa, že Apple umožní používateľom zmeniť prednastavené natívne aplikácie a nahradiť ich aplikáciami tretích strán. V praxi to znamená, že ak niekde kliknete na položku „odoslať mail“, tak sa neotvorí natívna Apple aplikácia Mail, ale vami zvolená aplikácia, napr. G-mail alebo Spark a pod. To platí aj o internetovom prehliadači, hudobných aplikáciách atď. Táto zmena by mohla umožniť hudobným aplikáciám, ktoré sú používané s HomePodom pracovať so Siri, čo je v súčasnosti obmedzené iba na Apple Music.

Nové možnosti v aplikácii Aktivita

Apple pracuje na novej funkcii pre aplikáciu Aktivita, no v konečnom dôsledku to môže byť aj samostatná apka, ktorá umožní používateľom sťahovať rôzne videá súvisiace so zdravím a fitnes, ktoré ich prevedú rôznymi cvičeniami. Táto novinka sa bude týkať aj Apple Watch, ktoré budú môcť sledovať cvičebné postupy a napredovanie používateľa. K dispozícii bude celý rad rôznych nových tréningov, vrátane behu vo vnútorných priestoroch, cyklistiky, veslovania, strečingu, základného tréningu, outdoorovej chôdze, tanca a jogy. Ešte dodajme, že aplikácia Aktivita bude v rámci iOS a WatchOS po novom prispôsobená aj deťom, čo vo výsledku znamená, že namiesto sledovania spálených kalórií a pod. detailov bude aplikácia sledovať čas pohybu, pričom bude mať aj prispôsobenú metriku pre deti.

Dočkáme sa natívneho monitorovania spánku?

Nová generácia Apple Watch, resp. nový WatchOS 7 by mal ponúknuť aj natívnu aplikáciu na monitorovanie spánku (snáď to bude realitou), pričom bude táto apka dostupná aj pre iOS zariadenia s možnosťou nastavenia osobných cieľov spánku. Táto apka tiež ponúkne rôzne odporúčania na zlepšenie spánku.

AR – Nová aplikácia rozšírenej reality  

Apple plánuje vydať aj úplne novú AR aplikáciu, ktorá by mala niesť názov Gobi. Táto aplikácia poskytne používateľom viac informácií o „okolitom svete“ prostredníctvom rozšírenej reality. Aplikácia by mala byť v úvode integrovaná okrem samotného Apple aj so spoločnosťou Starbucks, čo znamená, že v rámci daných prevádzok si budete môcť zobraziť rôzne informácie o ponúkaných produktoch prostredníctvom AR. Predpoklad je taký, že zosnímate príslušný QR kód produktu, pričom sa vám zobrazia rôzne zaujímavé informácie, ktoré vám daný produkt ešte viac priblížia.

Apple

Apple – AR

Rozšírenie #shotoniphone priamo v aplikácii fotky?

Apple na svojich sociálnych sieťach často uverejňuje zaujímavé a kreatívne fotografie, ktoré boli vytvorené Apple zariadeniami, pričom niektoré z nich aj oceňuje. Týmto spôsobom nepriamo podnecuje používateľov, aby viac fotili iPhonom/iPadom a hľadali v sebe kreativitu. Nové rozšírenie (#shotoniphone nie je oficiálne pomenovanie) by malo byť integrované priamo v aplikácii Fotky. Do tejto sekcie budete môcť nahrať vami vytvorené fotografie a súťažiť s inými používateľmi v rámci rôznych fotografických výziev, čoho výsledkom môže byť aj finančná odmena priamo od Apple. Sme zvedaví, čo to bude realitou, no podľa nás je to fajn nápad.

Safari

Bez zmien nemôže zostať ani natívny Apple prehliadač Safari, ktorý by mal používateľom ponúknuť možnosť jazykového prekladu webových stránok – bez použitia aplikácií tretích strán. Možnosť prekladu by mala mať každá navštívená stránka, pričom bude v ponuke aj možnosť automatického prekladu každej stránky v inom ako predvolenom jazyku.

Nájsť (alebo po starom „Find my iPhone“) 

Aplikácia Nájsť moje zariadenia prešla „iba nedávno“ výraznými zmenami, pričom ponúka úplne nové možnosti, no to zjavne nestačilo. Novinky sa objavia aj tu – presnejšie to budú upozornenia na stav, keď sa „sledovaná“ osoba (zariadenie) nedostaví na vopred určené miesto a čas v nastavených dňoch. To v praxi znamená, že keď napr. vaše školopovinné dieťa nepríde v daný čas na dané miesto (do školy alebo domov), tak na to budete okamžite upozornení notifikáciou. Veľmi praktická novinka – ideálna pre rodičov.

Apple CarPlay 

Zmeny nastanú aj v Apple CarPlay, ale iba vizuálne. Okrem možnosti konfigurácie domovskej obrazovky by malo pribudnúť aj zrkadlenie tapety z vášho telefónu na obrazovku v automobile. V prípade automobilov so slabším rozlíšením multimediálneho systému to bude skôr na škodu, no celkom nás zaujíma, ako to bude s orezaním, resp. pomerom strán obrazu.

Apple CarKey (iPhone ako multifunkčný kľúč od auta) 

O tejto funkcii sa hovorí už relatívne dlho, no teraz by sa mala pretaviť do reality. Autá s podporou NFC bude možné používať aj bez originálneho kľúča – postačí vám iba váš iPhone, ktorý bude plniť rovnakú funkciu, pričom bude možné prideľovať aj iným ľuďom dočasné kľúče. O bezpečnosť sa bude starať známe Apple šifrovanie, pričom sa na server nebudú odosielať žiadne dáta o aute, trasách a pod. Všetky informácie a dáta budú uchované iba v rámci vášho iPhonu. Automobilka BMW by mala byť prvá, ktorá bude podporovať funkciu Apple CarKey. Sme veľmi zvedaví, ako to bude vo výsledku fungovať a či tu bude v blízkej budúcnosti aj realitou.

Zdroj: MacRumors.com

Zdroj: MacRumors.com

Apple Mapy  

Ďalšia natívna aplikácia, ktorú sa snaží Apple posúvať dopredu sú mapy. Tie sa síce stále vylepšujú, no v rámci nášho regiónu za konkurenciou stále zaostávajú. V rámci aktualizácie budú Apple Mapy ponúkať podrobnejšie informácie o rôznych firmách a službách, ako napr. program v kinách (iMax), rôzne zľavy alebo informácie z vlastných Genius barov, ktoré sa nachádzajú v Apple storoch.

iCloud kľúčenka  

Renováciou prejde aj obľúbená kľúčenka (správca hesiel), ktorá vás bude upozorňovať napr. aj na to, ak budete chcieť použiť už uložené heslo na novú registráciu alebo prihlásenie do inej služby. Apple tým chce docieliť, aby si používatelia vytvárali v rámci každej novej služby/registrácie nové a jedinečné heslo, čím sa zvyšuje všeobecná bezpečnosť dát daného používateľa. Apple tiež pracuje na rozšírení, ktoré by malo ukladať dvojfaktorové autentifikačné heslá – tie by umožnili kľúčenke generovať ďalšie/nasledovné dvojfaktorové autentifikačné kódy. Tým by sa predišlo potrebe dvojfaktorovej autentifikácie v rámci inej aplikácie alebo zariadenia – všetko by prebiehalo v rámci šifrovanej kľúčenky.

Apple

Zdroj: MacRumors.com

Nové funkcie aplikácie Apple HomeKit

Ak využívate v rámci inteligentnej domácnosti aj ovládanie svetiel, tak budete môcť vyskúšať úplne novú funkciu. Tá je však novou iba v tejto aplikácii, inak je dobre známa a volá sa NightShift. Bude pracovať na rovnakom princípe ako v nositeľných zariadeniach, teda prispôsobovať farebnú teplotu žiaroviek podľa aktuálneho času a prirodzeného svetla. Cez deň to bude prirodzené biele svetlo (s modrým podtónom) a s prichádzajúcim večerom bude farebný tón mäknúť – pôjde viac do žltých odtieňov. Na záver rozpoznávanie tvárí –podporované kamerové systémy (v rámci HomeKit) budú vedieť rozpoznávať zachytené tváre, ktoré sa uložia v systéme a vy ich môžete pomenovať/označovať. Na základe toho môžete dostávať upozornenia, ktorý člen domácnosti prišiel domov alebo že sa v okolí vášho domu motá neznáma osoba. Dodajme, že HomeKit Secure Video už podporuje rozpoznávanie objektov, teda rozlišuje ľudí, zvieratá a vozidlá.

iOS 14 bude kompatibilný s týmito zariadeniami:

 • iPhone 11 Pro
 • iPhone SE (2020)
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s plus
 • iPhone SE (2016)
 • iPod touch (7. generácia)

iPad OS 14 bude kompatibilný s týmito zariadeniami:

 • 12,9-palcový iPad Pro
 • 11-palcový iPad Pro
 • 10,5-palcový iPad Pro
 • 9,7-palcový iPad Pro
 • iPad (7. generácia)
 • iPad (6. generácia)
 • iPad (5. generácia)
 • iPad mini (5. generácia)
 • iPad Air (3. generácia) 

Zdroj: MacRumors.com

Prečítajte si aj:

Apple: iOS 14 s widgetmi na domovskej obrazovke? Takto by mohli vyzerať

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
Milovník outdooru, automobilov a technológií.