Od poslednej recenzie smarthome zariadení neprešiel ani mesiac a už tu máme ďalšiu novinku, ktorá zaujme predovšetkým nováčikov v tomto svete, ktorí chcú vyskúšať výhody inteligentnej domácnosti, pričom majú podmienku, aby nebola prvotná investícia príliš vysoká.

Jednou z odpovedí na tieto podmienky je aj smarthome systém od spoločnosti Aqara, ktorá patrí priamo pod Xiaomi, čo je v konečnom dôsledku výhoda. Výhoda v tom, že Xiaomi je nezastaviteľný gigant, ktorý produkuje množstvo zaujímavých zariadení, ktoré je z časti možné použiť aj v rámci tohto ekosystému. Toto zariadenie je relatívne jednoduché, čo bude výhodou pre množstvo používateľov. Jednoducho pridáte zariadenia, jednoducho ich nastavíte, a taktiež s ľahkosťou vytvoríte automatizácie alebo scény, v čom spočíva gro celej inteligentnej domácnosti.

Aqara SmartHome

Aqara SmartHome

Naopak, nevýhodou jednoduchých a cenovo dostupnejších zariadení sú určité obmedzenia, ako napr. obmedzené množstvo pridaných zariadení, menej podporovaných komunikačných protokolov a menej pokročilých možností v automatizácii. Skúsenejší používatelia môžu tento systém využiť ako sekundárny, napr. na chalupe a pod.. Naopak, začiatočníci sa s Aqara SmartHome vyhrajú do sýtosti.

Ešte než prejdeme k samotným zariadeniam, tak spomeňme, že tento systém ocenia okrem začiatočníkov aj používatelia Apple zariadení, nakoľko prevažná väčšina Aqara produktov je kompatibilná s Apple Homekit systémom.

Aqara SmartHome

Aqara SmartHome

Aké zariadenia sme testovali?

Na test nám prišlo viacero zariadení, no tým najdôležitejším je riadiaca jednotka Aqara Camera Hub, bez ktorej sa „nepohnete“. Riadiaca jednotka je srdcom inteligentnej domácnosti, ktoré spravuje všetky ostatné zariadenia a odosiela príkazy podľa vašich nastavení. Ako už z názvu poznať, toto zariadenie nie je iba riadiacou jednotkou, ale aj kamerou v jednom precízne spracovanom a kompaktnom zariadení.

Hneď po vybalení sme ocenili malé rozmery a podarený dizajn. Potešili nás aj možnosti upevnenia – kamera má magnetickú nožičku, takže výborne drží na kovových predmetoch, ak to je potrebné, môžete ju pripevniť aj klasickým spôsobom ­– skrutkami. Kamera je napájaná dodávaným adaptérom s microUSB konektorom (už aj tieto zariadenia by mohli prejsť na USB-C). Keďže ide o jednoduché zariadenie, tak pripojenie na internet je možné iba prostredníctvom Wi-Fi (2,4 GHz). Žiadny konektor navyše nehľadajte. Stabilné internetové pripojenie je v tomto prípade nutnosťou, no ak by vám občas sieť vypadla, tak zariadenia sa pripoja automaticky späť.

Aqara

Aqara Camera Hub

Zabezpečené záznamy z kamery sa môžu ukladať priamo do telefónu, resp. aplikácie (iba krátke úseky z upozornení na pohyb) alebo na microSD kartu, ktorá je ideálnou cestou. Kamera podporuje karty do 32 GB, pričom sa kontinuálne záznamy môžu automaticky premazávať, prípadne môžete nastaviť nahrávanie iba v prípade pohybu – keď sa fyzicky nenachádzate v domácnosti. Nastavení nahrávania je viacero, pričom prostredníctvom HomeKitu sa tieto možnosti ešte rozširujú (HomeKit Secure Video – 10 dní záznamu v iCloude), no tá spolupráca nie je vždy ideálna – viď nižšie – a preto odporúčame sa zamerať hlavne na interný systém, resp. aplikáciu Aqara.

Kamera ponúka 140° zorné pole a obraz nahráva vo Full-HD kvalite (24 fps), pričom má integrované aj IR diódy, takže i v úplnej tme máte k dispozícii kvalitný záznam. Videozáznamy z kamery sú v danej cenovej kategórii veľmi dobré. Okrem toho je kamera vybavená všesmerovým mikrofónom a reproduktorom (obojstranné audio), čiže ju môžete využiť aj na komunikáciu. Ešte dodajme, že kamera ponúka aj možnosť reagovať iba na dianie vo vyznačených zónach, čo v praxi znamená, že upozornenie napr. na pohyb dostanete iba vtedy, keď bude pohyb vo vami vyznačenej zóne.

Aqara SmartHome

Aqara SmartHome

Za benefit možno považovať aj korelačnú časovú os, v ktorej sa jednoduchšie vyznáte. Môžete si napr. nastaviť, že v časovej osi videozáznamu bude žltou farbou vyznačený pohyb zaznamenaný kamerou, červená farba bude pohyb zaznamenaný pohybovým senzorom a pod. Na záver ešte jedna dôležitá informácia – Aqara Camera Hub podporuje tri komunikačné protokoly – WiFi (2,4 GHz), ZigBee (podporuje 69 zariadení) a Apple HomeKit. Ako všetky zariadenia tohoto typu, aj Aqara komunikuje prostredníctvom serverov, takže vašu domácnosť budete mať pod dohľadom odkiaľkoľvek, stačí mať pripojenie na internet.

K dispozícii je aj možnosť č.2! Počas testu nám prišla pod ruku aj druhá riadiaca jednotka s označením Aqara Hub M2, ktorá je klasikou bez kamery, no ponúka iné a veľmi praktické možnosti. Ide o malý ovál, ktorý má pekný dizajn, integrovaný reproduktor a podporuje viacero bezdrôtových protokolov: Wi-Fi (iba 2,4 GHz), Zigbee 3.0 (možnosť pripojiť 128 zariadení), Bluetooth 5, a tiež komunikuje s Apple HomeKit. Okrem toho ponúka aj 360° IR ovládanie rôznych zariadení, čo sme ihneď využili. V rámci aplikácie si viete jednoducho pridať zariadenia, ktoré chcete v domácnosti týmto spôsobom ovládať a keď nie sú dostupné, tak je možné ľahko odčítať pokyny z klasického ovládača a popísať ich funkciu.

Aqara SmartHome

Aqara SmartHome

Týmto spôsobom sme do aplikácie dostali aj staršiu smart TV a audio systém. Obe zariadenia ovládame cez telefón a môžeme ich zakomponovať do automatizácie, perfektné a reálne funkčné! Ďalším bonusom tejto RJ je možnosť pripojenia sa na internet káblom (RJ45 konektor), čo je lepšia alternatíva kvôli stabilite a rýchlejšej odozve. Dodajme, že napájanie je riešené cez microUSB konektor (adaptér v balení nie je) a ak nepotrebujete nutne kameru, tak toto je podľa nás ideálne riešenie.

Základne máme za sebou, teraz sa pozrime na zariadenia, ktoré sme v rámci testu zapojili

Klasikou je výborná smart zásuvka s meraním elektrickej energie  (Aqara Smart Plug EU), ktorú určite odporúčame. Je to multifunkčné zariadenie, ktoré spraví z akéhokoľvek „hlúpeho“ zariadenia „múdre“. Ďalšími zariadeniami, ktoré to dokážu bez toho aby ich bolo vidieť sú spínacie moduly (Aqara Single Switch module T1), ktoré môžete nainštalovať do pôvodných vypínačov na svetlá alebo zásuviek a jednoducho ich tak prerobiť na inteligentné.

Aqara SmartHome

Aqara SmartHome

Na test sme mali dva druhy – jeden vyžaduje „nulák“ (max. zaťaženie do 2500 W / 10 A) a druhý nie (max. zaťaženie do 1250 W / 5 A). Veľa domácností nemá vo všetkých vypínačoch nulový vodič, ale s týmto produktom to problém nebude. Okrem toho tieto moduly merajú aj spotrebu elektrickej energie – prehľad o spotrebe je užitočným ukazovateľom toho, kde sa míňa najviac energie. Samozrejmosťou je aj ochrana pred prehriatím a preťažením.

Ďalej to bol klasický + prakticky vyhotovený pohybový senzor (Aqara Motion Sensor) so šírkou záberu až 170° a batériovým napájaním. Určite odporúčame aj dverový/okenný senzor (Aqara Window/Door sensor), ktorý vytvorí vo vašej domácnosti „nepriechodnú“ bariéru – ak ho doplníte o senzor vibrácií (Aqara Vibration Sensor), tak budete mať váš dom alebo byt plnohodnotne zabezpečený – o každej zmene stavu vás informuje notifikácia.

Samozrejme, podľa vašich preferencií a nastavení. Napokon sme vyskúšali aj záplavový senzor (Aqara water leak sensor), ktorý vás upozorní na prípadný únik vody, čo je často neoceniteľné upozornenie. Posledným zariadením bola tzv. kocka (Aqara Cube), ktorá má integrovaný viacosí gyroskop a slúži ako ovládač rôznych zariadení alebo ako spúšťač scén a automatizácií. Stačí si v aplikácii nastaviť, čo má spraviť keď ju posuniete, keď ju otočíte pod. Zaujímavý doplnok, ale nie nutnosť.

Aktivácia + pridávanie zariadení do aplikácie

Základom celého systému je okrem samotných zariadení aplikácia Aqara Home, ktorá je pre iOS a Android zariadenia dostupná zdarma. Po jej stiahnutí je potrebné vytvoriť používateľské konto – mail + heslo – a následne ho potvrdíte kódom, ktorý vám príde do mailu. Hotovo, môžete používať :). Ako prvú pridáte riadiacu jednotku (RJ) Aqara Camera Hub alebo Hub M2 (môžete aj obe, pričom získate viac možností).

V aplikácii kliknete na „+“ v pravom hornom rohu, vyberiete aké zariadenie chcete pridať a pokračujete podľa pokynov, ktoré vám ukazuje aplikácia. RJ je potrebné pripojiť na Wi-Fi sieť a následne sa vám v aplikácii zobrazí QR kód – ten akoby ukážete kamere, ktorá ho načíta a ihneď sa aktivuje. Rovnako sa pridáva a Aqara Hub M2, akurát odpadáva načítavanie QR kódu a keď použijete pevný internet – kábel – tak to pôjde skutočne veľmi rýchlo.

 

Teraz môžete pridať všetky ostatné zariadenia. V tomto momente sme sa pozastavili a uvedomili si, za akú krátku dobu sa používateľský zážitok posunul na úplne inú úroveň. Pamätáme si, keď bolo pridávanie zariadení celkom pôrodom a teraz sme pridali všetky zariadenia za minútku. V aplikácii vyberiete aké zariadenie pridávate (zatiaľ sú podporované iba Aqara moduly), následne na zariadení vykonáte potrebný úkon (kliknutie na tlačidlo a pod.) a je hotovo. Pridávaný modul pomenujete, pričom ho môžete priradiť ku konkrétnej miestnosti a následne okamžite ovládať. Takto to funguje v prípade všetkých zariadení.

V aplikácii vidíte všetky zariadenia v rámci jednej úvodnej plochy alebo podľa miestností. Základné prostredie aplikácie je intuitívne, síce iba v angličtine, ale vyznať sa v nej dá. Hlbšie nastavenia jednotlivých zariadení sú trošku nelogické, ale dá sa na to zvyknúť. Takýmto spôsobom môžete všetky zariadenia ovládať samostatne, ale to nie je cieľom inteligentnej domácnosti – gro spočíva v scénach a automatizácii.

 

Čo je scéna, čo automatizácia a ako ich nastaviť?

Najdôležitejšími funkciami inteligentnej domácnosti sú scény a automatizácia. Je síce pekné a moderné ovládať všetko cez aplikáciu, ale ešte krajšie je niečo raz nastaviť a následne to nechať pracovať v plne autonómnom režime, čím sa odbremeníte od rôznych banalít, ktoré šetria čas a v neposlednom rade aj financie (správne svietenie, vykurovanie, alarm a pod.)

Aplikácia ponúka obe možnosti, pričom scény sú určené na špecifické udalosti, ktoré nie sú až tak dôležité. Scéna je prednastavený režim, ktorý ovláda viacero zariadení na základe jedného povelu. Pokročilejšie zariadenia ponúkajú aktiváciu scén aj na základe času, vašej prítomnosti/neprítomnosti alebo fázy dňa, no to tu nenájdete. Môžete si napr. nastaviť scénu „ráno“, ktorá jedným príkazom aktivuje svetlá, rádio, kávovar a otvorí žalúzie.

 

Podstatou je automatizácia, ktorá je vrcholom inteligentnej domácnosti – pod týmto pojmom sa ukrýva autonómne správanie rôznych zariadení na základe rôznych podmienok. To znamená, že ak jedno zariadenie urobí alebo zistí „toto“, tak ďalšie zariadenie/a urobia „tamto“ a tie ďalšie „hento“ atď. To všetko môžete prispôsobovať aj na základe dňa, času, teploty, detekcie pohybu alebo na základe inej scény a automatizácie. V aplikácii sa automatizácia nastavuje veľmi jednoducho, pričom záleží iba na vašich potrebách, fantázii a dostupných zariadeniach. V ponuke je aj jednorazová automatizácia, ktorá sa po jednej aktivácii viackrát nezopakuje.

Okrem toho je k dispozícii aj centrálny alarm, ktorý môžete aktivovať napr. po odchode z domu a na každý nežiaduci podnet vo vašom dome budete okamžite upozornení. Ešte dodajme, že obe RJ je možné prepojiť s inteligentným reproduktorom, resp. virtuálnym asistentom Google Assistant alebo Amazon Alexa a ovládať všetky zariadenia hlasom. Ak používate reproduktory značky Sonos, tak to bude pre vás veľkou výhodou, nakoľko Aqara komunikuje aj s týmito zariadeniami.

 

Natívna podpora Apple HomeKit (Domácnosť)

Všetky zariadenia, ako aj aplikácia Aqara Home komunikuje s natívnym Apple smarthome systémom HomeKit, no odporúčame zamerať sa iba na aplikáciu Aqara, nakoľko prepojenie na HomeKit nie je vždy správne a dobre fungujúce. Ak ste odhodlaní a trpezliví nadšenci, môžete sa s týmto problémom pasovať, nakoľko možností prečo HomeKit nefunguje často správne je množstvo – môžu to byť nastavenia internetu, interné nastavenia routera a pod. Táto téma je veľmi obsiahla a treba na to skutočne obrovské množstvo času. Ak by to boli výhradne HomeKit zariadenia, tak by sme to považovali za problém a mínus, no v tomto prípade je to iba jedna z možností, tzv. doplnok, čiže je to úplne v poriadku, nakoľko vieme, že s HomeKit-om má problém nie len Aqara, ale aj mnohé iné zariadenia, resp. HomeKit má problém s nimi :).

„Prepojenie systému Agara s HomeKit-om je veľmi jednoduché. Po aktivácii riadiacej jednotky Agara a pridaní všetkých doplnkov sa vás aplikácia Aqara Home opýta, či chcete všetky vaše zariadenia zdieľať s aplikáciou HomeKit. Túto výzvu stačí potvrdiť a všetky podporované zariadenia sa automaticky zobrazia v natívnej iOS aplikácii domácnosť.“

 

Treba však spomenúť, že ak by ste sa predsa len rozhodli využívať aj HomeKit riešenie, tak môžete všetky zariadenia ovládať hlasom – prostredníctvom Siri, a tiež využiť dupľovane šifrované HomeKit Secure video, ktoré sa bude ukladať na váš iCloud (je potrebné predplatné na min. 200 GB priestoru v iCloud), pričom k nemu máte výhradný prístup iba vy. Ani v Apple vaše záznamy nemôžu zobraziť. Ďalším benefitom pre nadšencov je, že ak používate Apple HomeKit aj s centrálnou jednotkou, teda Apple TV, iPad alebo HomePod, tak môžete využiť funkciu rozpoznávania tvárí na základe fotiek z vašej galérie v iCloude. V praxi to znamená, že ak príde domov vaše dieťa, tak ho kamera rozpozná a budete o tom notifikáciou informovaní. Rozpoznávanie nie je dokonalé, takže treba počítať s určitými nepresnosťami, ale každou aktualizáciou sa to bude zlepšovať. Na záver dodajme, že táto funkcia je podporovaná až od iOS 14.

Záverečné hodnotenie

Inteligentná domácnosť od spoločnosti Aqara ponúka zaujímavý základ, s ktorým sa dajú vytvoriť praktické automatizácie, no musíte mať dostatok modulov. Aplikácia je v základe prehľadná, automatizácie a scény vytvoríte s ľahkosťou, no hlbšie nastavenia sú skúškou trpezlivosti. V ponuke nie je toľko možností ako ponúkajú iné, trošku pokročilejšie zariadenia, a tiež sa môže stať, že niečo nebude fungovať na 100%, ale to sa stáva aj iným zariadeniam. V konečnom dôsledku ide o zaujímavé zariadenia, ktoré potešia každého, kto má záujem vstúpiť do nekonečného sveta inteligentných domácností.

Aqara SmartHome

Aqara SmartHome

Cena testovaných zariadení:

SmarterHOME

Zariadenia na test zapožičala spoločnosť: SmarterHOME

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE