Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť ASUS postupne uvádza na slovenský trh notebooky s OLED displejmi a nadväzuje tak na celosvetovú stratégiu značky v roku 2021.

Zároveň spúšťa komunikačnú kampaň zameranú na rozšírenie povedomia o problematike škodlivého modrého svetla (tzv. blue light), ktoré vyžarujú klasické displeje a obrazovky. Kampaň edukatívnym spôsobom upozorňuje na zdravotné benefity využívania OLED displejov a ich schopnosť redukovať modré svetlo až o 70 %. ASUS v tejto súvislosti spojil sily s českým svetelným expertom Hynkom Medřickým. Ten sa stal konzultantom a ambasádorom kampane, ktorá vyvrcholí 29. marca 2021 online panelovou diskusiou s Medřickým a ďalšími expertmi.

ASUS oznámil nový rad notebookov ZenBook s OLED displejmi na digitálnej výstave CES 2021. Tieto panely dokážu vykresliť dokonalú čiernu farbu a živšie farby na displeji, avšak OLED prináša aj nemenej dôležité zdravotné benefity. ASUS preto nadviazal spoluprácu s Hynkom Medřickým, českým svetelným expertom a vynálezcom prokognitívneho osvetlenia, a s doc. Martinom Andersom, prednostom psychiatrickej kliniky 1. lekárskej fakulty, s vedcami z ČVUT a ďalšími expertmi. Cieľom kampane je rozšíriť povedomie o problematike modrého svetla a jeho negatívnych účinkoch na ľudský organizmus, cirkadiánny rytmus a spánok. ASUS na konci marca usporiada online panelovú diskusiu, na ktorej sa zúčastnia Medřický, zástupcovia ČVUT a ďalšie osobnosti. Diskusiu bude moderovať známy český moderátor a novinár Mikoláš Tuček.

Svetelný expert Hynek Medřický poukazuje na pragmatickú stránku využívania OLED displejov a v spolupráci so spoločnosťou ASUS chce ešte viac rozšíriť povedomie o vplyvoch modrého svetla na ľudský organizmus: „Je dôležité, pokiaľ je to možné, posúvať na všetkých displejoch hranicu zo 450 nm na 460 nm, aby sme opustili energiu, ktorá by mohla mať pri dlhodobom používaní zlý vplyv na našu sietnicu, spánok a duševné zdravie. S ASUS OLED notebookmi sme sa dostali bližšie k energii, ktorá podporuje náš kognitívny výkon, a zároveň opúšťame energiu, ktorá by nám mohla dlhodobo poškodzovať sietnicu,“ dodáva Medřický.

Výhody ASUS OLED notebookov

ASUS OLED notebooky prinášajú päť kľúčových výhod

 • Najlepšie farby vo svojej triede
 • Redukciu modrého svetla až o 70 %
 • Čistý obraz pri nízkej intenzite jasu
 • Skutočnú čiernu pre najlepšie detaily
 • Ultrarýchlu odozvu

Najlepšie farby vo svojej triede

Nové notebooky ASUS prinášajú neuveriteľne živé podanie farieb na úrovni profesionálnych kinematografických displejov vďaka 100 % DCI-P3 farebnému gamutu:

 • 100 % DCI-P3 gamut
 • 133 % sRGB gamut
 • PANTONE Validated

Redukcia modrého svetla až o 70 %

Modré svetlo spôsobuje vizuálny diskomfort a narušuje kvalitu spánku. ASUS OLED notebooky vďaka kalibrovaniu farebného spektra vyžarujú až o 70 % menej škodlivého modrého svetla, ktoré sa nachádza v spektre 415 – 450 nm. Posunutie spektra do 460 nm nespôsobuje akékoľvek skreslenie farieb na rozdiel od softvérových filtrov.

Ochrana očí je u detí ešte dôležitejšia

Keďže oči detí nie sú úplne vyvinuté, priehľadnosť ich šošovky a rohovky spôsobuje väčšiu náchylnosť voči prieniku modrého svetla. U detí vo veku päť rokov môže preniknúť okom až 80 % modrého svetla. U 60-ročného dospelého človeka je táto hodnota iba 20 %1.

Čistý obraz pri nízkej intenzite jasu

Pri počítaní 3D farebného priestoru pridávame do tradičného 2D farebného gamutu aj metriku osvetlenia. ASUS OLED displeje majú o 60 % vyšší farebný objem, ktorý ponúka lepšie podanie farieb pri akejkoľvek úrovni jasu. Farebný objem je 1,6x vyšší v porovnaní s LCD.

Skutočná čierna pre najlepšie detaily
Vykreslenie farieb OLED displejov pri rozdielnych úrovniach jasu ostáva totožné aj pri nižších hodnotách jasu, zatiaľ čo farby LCD displejov viditeľne degradujú. Porovnanie úrovní jasu LCD vs OLED na trichromatickom trojuholníku:

OLED displeje majú milióny LED diód v porovnaní s 50 – 60, ktoré sa používajú v prípade LCD displejov s technológiou local dimming (táto technológia nie je v notebookoch rozšírená), nehovoriac o klasickom podsvietení trubicami, obvykle z dvoch strán. OLED displeje môžu vďaka tomu vypínať a zapínať každý pixel individuálne, čím dosahujú zobrazenie skutočnej čiernej a extrémny kontrast 1 000 000 : 1. OLED displeje vďaka tomu dosahujú maximálnu svietivosť až 500 nitov v úplne rozsvietenom pixeli a 0,0005 nitu v zhasnutom pixeli.

ASUS OLED displeje disponujú ultrarýchlou odozvou pixelov – 0,2 ms (gray-to-gray). Tá je približne 50x rýchlejšia v porovnaní s bežnými LCD displejmi. Rýchla odozva tak zaisťuje plynulé a rýchle vykresľovanie vizuálov pri akčných scénach, nízku latenciu pri hraní hier a vykreslenie jemných detailov pri čítaní textu.Ultrarýchla odozva

Prevencia pred OLED vypaľovaním v ASUS notebookoch

 • ASUS notebooky majú v systéme Windows 10 prednastavený tmavý režim
 • Automatické zníženie jasu po piatich minútach nečinnosti
 • Technológia Samsung OLED burn-in refine
 • Záruka OLED obrazoviek: 7 000 hodín svietenia pri nastavení jasu na úrovni 200 nitov

Technológia Samsung OLED burn-in refine

Pri náročnom používaní majú jednotlivé pixely v displeji tendenciu starnúť a dochádza k tzv. vypaľovaniu, čo degraduje kvalitu farieb. Samsung panely použité v ASUS notebookoch používajú inteligentné algoritmy, ktoré detegujú potenciálne zlé pixely a zvyšujú prúd, ktorý nimi prechádza. Tento mechanizmus umožňuje potenciálne postihnutým pixelom zobrazovať jasnejšie farby a výsledkom je zobrazenie presných farieb bez akéhokoľvek skreslenia.

ASUS OLED notebooky dostupné na slovenskom trhu

ASUS v priebehu roka 2021 postupne omladzuje portfólio ZenBookov, ale aj ostatných radov. Momentálne je na slovenskom trhu dostupný model ZenBook 13 OLED (UM325).

ZenBook 13 OLED (UM325) je najľahší notebook na svete s OLED HDR NanoEdge displejom s Full HD rozlíšením a procesorom AMD. Prináša:

 • Kompaktnosť a mobilitu: ZenBook 13 OLED má 13,9 mm celokovové šasi; hmotnosť iba 1,14 kg; výdrž až 16 hodín na jedno nabitie
 • Prémiový výkon: Najnovšie procesory radu AMD® Ryzen 5000 U-Series a H-Series; až 16 GB RAM, PCIe® SSD úložisko a WiFi 6 (802.11ax)
 • Úžasný OLED displej: ZenBook 13 OLED využíva Full HD OLED HDR NanoEdge displej, ktorý prináša výnimočne realistický obraz
 • Ergonomický dizajn: Klávesnica s dizajnom od okraja k okraju, ASUS NumberPad, Ergolift pánt a IR kamera pre odomykanie tvárou

ZenBook 13 OLED (UM325) je na slovenskom trhu dostupný vo verzii UM325UA-KG022T s OLED displejom, procesorom Ryzen 5 5000U, 8 GB RAM/512 GB SSD úložiskom za cenu 999 eur.

Zdroj: Asus

V roku 2021 budú dostupné na slovenskom trhu aj ďalšie modely vrátane aktualizovaného modelu ZenBook Flip 13 (UX363).

ZenBook Flip 13 (UX363) je najtenší konvertibilný 13″ notebook na svete s plnou I/O portovou výbavou, ktorý je v aktualizovanej verzii vybavený dotykovou OLED obrazovkou, 11. generáciou Intel procesorov, Iris Xe grafickou kartou a Intel Evo certifikáciou. Ponúka:

 • Plynulý výkon: Až 11. generácia Intel® Core i7 procesorov s Intel® Iris® Xe grafickou kartou; až 1 TB PCIe®0 SSD úložisko; až 16 GB RAM; Intel Evo certifikácia
 • Dotykovú OLED obrazovku: Živý 13,3″ Full HD OLED NanoEdge dotykový displej s podporou ASUS pera s 4 096 úrovňami tlaku
 • Flexibilný výkon a pohodlnú mobilitu: 13,9 mm ultratenký notebook s hmotnosťou 1,3 kg obsahuje plnohodnotné porty USB-A, HDMI a Thunderbolt 4 USB-C®
 • Štýlové ohýbanie: Elegantný dizajn s precízne navrhnutým 360° ErgoLift pántom pre univerzálne použitie v režimoch notebook, stojan, stan alebo tablet
 • Extrémnu výdrž batérie: Batéria s výdržou až 14 hodín a s rýchlym nabíjaním podporuje pohodlné nabíjanie pomocou technológie ASUS USB-C® Easy Charge

1 Zdroj: Lakeside Vision Center (2018) https://www.essilorpro.com/content/dam/essilor-redesign/product-resources/crizal/Blue-Light-Roundtable_White-Paper.pdf

Značky: