Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Týždňovú dovolenku mimo domu si nemôže dovoliť až 40 % Slovákov. Tento počet sa však postupne znižuje. Pred desiatimi rokmi si oddych mimo domova nedopriali kvôli nedostatku financií až dve tretiny Slovákov. Podľa najnovších údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat nemala za vlaňajšok týždňovú dovolenku mimo domu približne tretina Európanov.

„Na Slovensku sa počet ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť týždňovú dovolenku mimo domova, postupne znižuje. Súvisí to aj so zlepšujúcou sa finančnou situáciou našich domácností za posledné roky. Kúpyschopnosť Slovákov  vďaka dobrej ekonomickej situácii posledné tri roky napreduje. Je predpoklad, že sa podiel ľudí, ktorí nemajú financie na dovolenku, bude naďalej znižovať,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Najhoršie sú na tom v prípade dovoleniek Rumuni. Až dve tretiny z nich si nemôžu dovoliť dovolenku mimo domova, v Chorvátsku je to vyše 50 % ľudí. Na Slovensku bola podobná situácia pred desiatimi rokmi. Na druhej strane len necelých 15 % Nemcov si nemohlo vlani dovoliť týždňovú dovolenku mimo domova. Nízky počet ľudí neschopných utiahnuť náklady spojené s rekreáciou majú aj v susednom Rakúsku, Holandsku, Luxembursku či Dánsku.

„Vo Francúzsku to bolo za vlaňajšok len niečo vyše 20 percent ľudí neschopných si zaplatiť týždeň mimo domova,  rovnako tak to bolo aj vo Veľkej Británii. Kvôli zhoršujúcej sa ekonomickej situácii v Taliansku možno badať trend, že čoraz viac tamojších ľudí má problém s financovaním dovolenky v zahraničí. Vlani ich bolo viac ako 43 percent,“ poznamenala Buchláková.

Slováci vlani minuli na dovolenke v priemere 420 eur. Dovolenka zhltne najviac peňazí Švajčiarom, a to až 1163 eur, najmenej Rumunom, a to v priemere 209 eur. Česi minú na dovolenke okolo 250 eur. Výdavky zahŕňajú ubytovanie, stravu v reštaurácii, dopravu či nákup suvenírov a podobne.

„Slováci predbehli v míňaní nielen Čechov, ale aj Poliakov či Maďarov. Naopak Rakúšania minú až 932 eur. Ide o výlety s rodinou či priateľmi, a to či už doma alebo v zahraničí. V tomto prípade sú to dovolenky, ktoré trvajú viac ako 4 noci, s pribúdajúcimi dňami sa pochopiteľne výdavky šplhajú vyššie,“ doplnila Buchláková.

Najvyššie výdavky za výlety či dovolenky majú Nemci, Francúzi a Briti. Súvisí to s ich životnou úrovňou, nakoľko si môžu dovoliť cestovať a dovolenkovať aj niekoľkokrát do roka. Ich výdavky dosahujú dokopy 59 % z celkových turistických výdavkov Európanov. Len 7 z 28 krajín Európskej únie minuli viac ako polovicu z celkových výdavkov na dovolenky a výlety práve vo vlastnej krajine. Najväčší podiel tvorili domáce dovolenky v Rumunsku (82 %), Grécku (76 %), Španielsku a Taliansko (obe 67 %), nasledovalo Francúzsko a Portugalsko (obe 66 %) a Bulharsko (61 %). Vo väčšine krajín, podobne ako na Slovensku, však ľudia najviac peňazí minú na výlete či dovolenke v zahraničí. Na čele rebríčka je Luxembursko (99 %), nasleduje Belgicko (93 %) a Malta (91 %).