Výrobcovia chcú chrániť používateľov iným spôsobom, ako sú heslá.

Biometrická autentifikácia je v poslednej dobe pomerne obľúbená nadstavba, ktorá dopĺňa heslá. Jej výhodou je (teoreticky) väčšia odolnosť voči prelomeniu, ale najmä pohodlnejší prístup z hľadiska používateľa. Netreba nič zadávať, stačí iba priložiť prst k senzoru.

Nakoľko tento typ overenia potrebuje dodatočné senzory, obmedzuje sa momentálne iba na vlajkové lode. To by sa mohlo čoskoro zmeniť, aj vďaka technológii Bodyprint. Vymysleli ju vedci z Yahoo Labs – biometrická autentifikácia v ich prevedení vyžaduje iba štandardný dotykový displej.

Nakoľko má displej menšiu presnosť snímania v porovnaní so špecializovanými senzormi, nedokáže vám rozpoznať odtlačok prsta. Dokáže však identifikovať tvar ucha, päste alebo dlane. A práve takýto spôsob overovania by sa mohol používať v blízkej dobe. Jedno z potenciálnych využití je odomykanie telefónu priložením určitej časti tela a podobným spôsobom môže telefón overovať, či umožní prijať telefonický hovor alebo nie.

Vedci sa chvália tým, že ich riešenie má 99,98% úspešnosť vyhodnotenia biometrickej autentifikácie. Treba však dodať, že ide o výsledky testov, ktoré sa vykonali na vzorke 12 ľudí. Technológiu bude potrebné otestovať na výraznejšie širšej vzorke, aby sa dal jej prínos zhodnotiť.

Zdroj: Engadget

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit