Hlavným cieľom platformy smepripraveni.sk je vytvorenie jednotnej a funkčnej databázy  dobrovoľníkov z radov odborníkov, ktorá by operatívne reflektovala na aktuálne požiadavky  zdravotníckych zariadení v čase narastajúcej pandémie COVID-19. Technologické riešenie je výsledkom aktivít Občianskej iniciatívy Hackvirus.sk, ktorá vznikla krátko po začiatku pandémie.

Na tlačovej konferencii na Ministerstve zdravotníctva

Na tlačovej konferencii na Ministerstve zdravotníctva

Dôvodom jej vzniku bol fakt, že na Slovensku vzniká množstvo individuálnych technologických riešení v snahe bojovať proti narastajúcej pandémii. Ambíciou Hackvirus.sk je dávať pod jednu strechu všetky zmysluplné technologické riešenia a zároveň oslovovať občanov i odborníkov, aby poukazovali na ďalšie témy, ktoré je potrebné riešiť.

Občianska iniciatíva Hackvirus.sk doteraz zozbierala vyše 1000 nápadov z radov občanov i odborníkov a vytvorila vyše 180 člennú databázu dobrovoľníkov a programátorov, ktorí podľa potreby pracujú na konkrétnych technologických riešeniach.

„Všetky získané nápady a námety sme dôkladne analyzovali. Zistili sme, že téma dobrovoľníctva patrí medzi tri top témy, ktoré chcú ľudia riešiť,“  hovorí Andrej Krúpa, jeden zo zakladateľov Hackvirus.sk. Iniciátormi témy dobrovoľníctva boli medici a lekári. „Okamžite sme sa s nimi spojili a začali na riešení pracovať spoločne s Campus cowork a spoločnosťou Solved,“ dodáva Andrej Krúpa. Výsledkom spolupráce je platforma smepripraveni.sk, ktorá ponúka možnosť vytvoriť  jednotnú databázu dobrovoľníkov z radov odborníkov. „Zámerom platformy je dať dohromady čo najviac ľudí, ochotných a schopných pomôcť v čase narastajúcej pandémie – medikov, zdravotných sestier,  záchranárov, zubárov, ošetrovateliek či ďalších zdravotníckych pracovníkov,“ hovorí Tomáš Brngál, ďalší zo zakladateľov Hackvirus.sk

Vytvorená platforma smepripraveni.sk má viaceré funkcionality. Všetkým dobrovoľníkom umožní vytvoriť si svoj profil a prehľadávať dopyty od nemocníc alebo ďalších inštitúcii. Zdravotnícke zariadenia zase môžu požiadať o pomoc a zadať svoj aktuálny dopyt. Platforma umožní aj vzdelávanie dobrovoľníkov, budú na nej umiestnené najnovšie informácie, aktuálne štúdie, vyhlásenia oficiálnych inštitúcií. Dobrovoľníci tu budú mať možnosť viesť diskusie alebo sa spýtať odborníkov na riešenia problémov v zložitých situáciách. “Aj v tak náročných časoch je úžasné vedieť, ako naše technické riešenie môže pomôcť efektívne prepájať dobrovoľníkov na dopyty z nemocníc po celom Slovensku, a môže byť nasadené na úplne novú výzvu v tak krátkom čase, ” dodáva Rado Mizera, Partner & Innovation Lead z fínsko-slovenskej spoločnosti Solved.

Platforma smepripraveni.sk je momentálne plne funkčná. Do pomoci pri nábore dobrovoľníkov sa zapojili aj vysoké školy a univerzity, ktoré oslovujú študentov, hlavne medikov. Nové technologické riešenie podporujú aj viaceré osobnosti a influenceri. “Videla som, že do projektu sa zapojila skupina veľmi šikovných a talentovaných ľudí a dostala som skvelú príležitosť získať ďalšie skúsenosti v projektovom manažmente. Som rada, že vďaka našej intenzívnej práce budú nemocnice o krok bližšie k pomoci dobrovoľníkov a dúfam, že sa nám podarí združiť všetkých ochotných zdravotnícky vzdelaných ľudí z celého Slovenska, ” hovorí na margo spolupráce s Hackvirus.sk Terézia Kmecová, Head of Operations v Campus Cowork.

„Platformu sme sa rozhodli založiť najmä kvôli prehľadnosti a zjednoteniu organizácie dobrovoľníkov. Obávame sa totiž, že pri možnom výpadku zdravotníkov v čase najväčšej krízy by naše zdravotníctvo bez dobrovoľníkov nemuselo pandémiu zvládnuť,“ hovorí Andrej Krúpa. Preto je Občianska iniciatíva Hackvirus.sk pripravená bezplatne odovzdať toto technologické riešenie Ministerstvu zdravotníctva SR. „Platformu smepripraveni.sk vieme na základe požiadaviek štátu či ministerstva zdravotníctva upraviť tak, aby fungovala čo najúčinnejšie a pomáhala nemocniciam a zdravotníckym zariadeniam v boji proti rozmáhajúcemu sa koronavírusu,“ dodáva Juraj Gago ďalší zo zakladateľov Hackvirus.sk.

Garantom projektu sa stal uznávaný virológ Prof. Vladimír Krčméry, ktorý je v súčasnosti členom Ústredného krízového štábu a poradca vlády. Na margo riešenia uviedol. “Jeden z troch najdôležitejších pilierov zvládnutia epidémie aj podľa epidemiologických poučiek je zapojenie komunity a dobrovoľníctvo. Preto som veľmi rád, že sa komunita medikov zapojila do pomoci ľuďom.”

Nad iniciatívou prevzal záštitu a podporil ju aj minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.