Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Canon v reakcii na rastúci dopyt pre 4K UHD produkciu uvádza tri prírastky do svojho produktové radu profesionálnych videokamier XA: XA55, XA50 a XA40.

Videokamery XA55 a XA50 sa môžu okrem rozlíšenia 4K UHD pochváliť snímačom typu 1,0, systémom automatického zaostrovania s duálnymi pixelmi CMOS alebo 15-násobným optickým zoomom. Model XA55 má aj rozhranie 3G-SDI. Canon XA40 je ultra kompaktná videokamera pre rozlíšenie 4K UHD, ktorá využíva snímač typu 1/2,3 a ponúka 20-násobný optický zoom.

Všetky tri nové kamery sú vhodné pre 4K UHD a HD produkciu – funkcia prevzorkovania do rozlíšenia HD umožňuje ťažiť z výhod Full HD záznamu. Uvádzané modely prinášajú používateľom rad univerzálnych profesionálnych funkcií pri konkurencieschopnej cene a vďaka svojim vlastnostiam v spojení s nízkou hmotnosťou rozširujú dosah produktovej rodiny XA. Nové videokamery budú rezonovať s potrebami profesionálnych používateľov, ktorí sa zameriavajú na technicky kvalitný obsah – ako je spravodajstvo, firemné videá alebo dokumentárne produkcie.

Široká škála funkcií pre filmovanie v rozlíšení 4K UHD

Prenosné a vysoko kompaktné videokamery XA55 a XA50 zvyšujú príťažlivosť celej produktovej rady Canon XA – ide o prvé modely XA, ktoré využívajú snímač CMOS typu 1,0 spolu s rýchlou a spoľahlivou technológiou automatického zaostrovania s duálnymi pixelmi. Nechýba ani originálny 4K objektív značky Canon s 15-násobným optickým zoomom, ktorý v spojení so širokým rozsahom ohniskových vzdialeností 25,5 až 382,5 mm a so Super UD prvkami (s ultra nízkym rozptylom) vytvára bohatý obraz s atraktívnym bokehom. Vďaka obrazovému procesoru DIGIC DV6 a prevzorkovaniu do rozlíšenia HD možno kamery využiť aj k pokročilej Full HD produkcii. Výborným pomocníkom je aj stabilizácia obrazu v piatich osiach, ktorá zabraňuje skresleniu dokonca aj pri natáčaní z ruky.

Technológia automatického zaostrovania s duálnymi pixelmi CMOS umožňuje rýchle a presné ostrenie v približne 80 percentách obrazového poľa vertikálne aj horizontálne. Režimy automatického zaostrovania s detekciou tváre, s prioritou tváre, s ostrením len na tvár a sledovanie objektov dotykom umožňujú bezproblémové ovládanie zaostrovania a úplne intuitívne ovládanie. Užitočný je aj sprievodca Dual Pixel Focus Guide, ktorý v podobe grafického používateľského rozhrania výrazne zjednodušuje ručné zaostrovanie (využíva k tomu detekciu fázového rozdielu).

Používatelia videokamier XA55 a XA50 určite ocenia aj prínos natáčania vo viacerých formátoch – podporovaný je záznam XF-AVC a MP4 v rozlíšení 4K UHD pri snímkovacej frekvencii 25p na pamäťové karty SD, záznam spomaleného a zrýchleného pohybu pri 1 200-násobnej maximálnej rýchlosti v rozlíšení 4K aj Full HD. Dva sloty pre pamäťové karty SD umožňujú aj prenos záznamu a zálohovanie. Navyše majú modely XA55 a XA50 pri napájaní z batérie nízku spotrebu a môžu tak ponúknuť viac ako 2 hodiny nepretržitej prevádzky.

Výstupy v profesionálnej kvalite môžu používatelia zhotovovať aj v prípade zvukovej zložky – obe kamery sa môžu pochváliť 4-kanálovým nahrávaním zvuku s lineárnou moduláciou PCM a dvojicou XLR konektorov. Súčasťou modelu XA55 je tiež rozhranie 3G-SDI pre výstup signálu v rozlíšení Full HD s desaťbitovým vzorkovaním 4:2:2.

Univerzálna a ultra kompaktná profesionálna 4K UHD videokamera

S hmotnosťou iba 730 gramov (približná hodnota pre samotné telo) je XA40 jednou z najkompaktnejších profesionálnych 4K UHD videokamier na súčasnom trhu. Používatelia môžu pracovať presne podľa svojich predstáv, ale vždy v najvyššej kvalite – spojenie snímača CMOS typu 1/2,3 s rozlíšením 4K UHD a obrazového procesora DIGIC DV6 zaisťuje dokonale čistý 4K UHD obraz a vďaka prevzorkovaniu do rozlíšenia HD aj vynikajúce výstupy vo Full HD . Kamera umožňuje natáčanie vo formáte MP4 UHD pri 150 Mb/s a ​​nastavovanie obrazu frekvencii 25p a vo formáte Full HD pri 35 Mb/s (17 Mb/s) pri snímkovacej frekvencii 50p (25p). Kontinuálne natáčanie v režime spomaleného a zrýchleného pohybu možno využívať v rozlíšení UHD aj Full HD s maximálne 1 200-násobnou rýchlosťou.

Používatelia majú vďaka 20-násobnému optickému zoomu začínajúcemu na širokouhlej ohniskovej vzdialenosti 29,3 mm skutočnú istotu technickej slobody tvorivého prejavu. Za konzistentne perfektnými výstupmi stojí tiež vysoko účinná stabilizácia obrazu v piatich osiach, doplnená o špeciálnu konštrukciu objektívu s mechanizmom 3D real-time, ktorý v rovnaký okamih umožňuje popri stabilizácii využívať aj rýchly tichý zoom.

Medzi ďalšie vymoženosti a zaujímavosti tejto vysoko špecifickej videokamery patrí napríklad infračervený režim umožňujúci snímanie v podmienkach s malým až nulovým okolitým osvetlením alebo dotykový displej LCD s uhlopriečkou 7,6 cm (3,0 palca), vďaka ktorému je ovládanie naozaj intuitívne. Užitočná je aj dvojica slotov pre pamäťové karty SD využiteľná pre natáčanie sa zálohovaním alebo automatickým prepínaním záznamu medzi kartami. Za pozornosť stojí tiež možnosti z oblasti audia – 4-kanálový zvuk s lineárnou moduláciou PCM, vstavaný stereofónny mikrofón a dva XLR konektory.

Hlavné vlastnosti videokamier XA55 a XA50:

 • Vysoko kvalitné videokamery pre 4K UHD rozlíšenia so snímačom CMOS typu 1,0 a širokým dynamickým rozsahom
 • Prevzorkovanie do HD rozlíšenia pre špičkovú kvalitu Full HD obrazu
 • 15-násobný optickým zoom s ohniskovou vzdialenosťou začínajúcou na 25,5mm a stabilizácia obrazu v 5 osiach
 • Systém automatického zaostrovania s duálnymi pixelmi CMOS vrátane detekcie tváre a so sledovaním objektov dotykom
 • Podpora záznamu vo formátoch 4K UHD 25P XF-AVC/MP4 na pamäťové karty SD
 • Režimy záznamu spomaleného a zrýchleného pohybu, oboje s podporou rozlíšenia 4K a Full HD
 • Ďalšie profesionálne vlastnosti vrátane infračerveného režimu, dvoch XLR vstupov so 4-kanálovým zvukom s lineárnou moduláciou PCM alebo rozhranie 3G-SDI (len model XA55).

Hlavné vlastnosti vidokamery XA40:

 • Ultra kompaktná 4K UHD videokamera so snímačom CMOS typu 1/2,3 s špičkovou kvalitou Full HD obrazu vďaka prevzorkovaniu do HD rozlíšenia
 • Širokouhlý 20-násobný optický zoom so stabilizáciou obrazu v 5 osiach
 • Režimy záznamu spomaleného a zrýchleného pohybu, oboje s podporou rozlíšenia UHD aj Full HD
 • Infračervený režim pre natáčanie za veľmi slabého alebo žiadneho okolitého osvetlenia
 • Nízka hmotnosť (samotné telo váži približne 730 gramov) a široká škála profesionálnych funkcií vrátane dvoch XLR vstupov sa 4-kanálovým zvukom s lineárnou moduláciou PCM

Značky: