Výstavu CES asi netreba čitateľom portálu TOUCHIT podrobne predstavovať. Je to najväčšia IT výstava na svete a koná sa v Las Vegas na začiatku januára. Nie je prístupná verejnosti. Na to, aby ste sa jej zúčastnili musíte sa zaregistrovať , byť z oboru a zaplatiť vstupné. To je aj rozdiel voči výstave IFA v Berlíne, ktorá je otvorená pre verejnosti bez toho, aby šlo o ľudí z oboru.

Na to, aby bola výstava CES čo najúspešnejšia, chodia jej usporiadatelia po celom svete a predstavujú jej možnosti. Pred dvoma rokmi sa takáto akcia pre východnú Európu konala vo Varšave, vtedy to dopadlo rozpačito. Teraz to bolo v Prahe, čo je z Bratislavy pohodlne dostupné a tak sme neváhali. Slovenská Strela nás odviezla tam aj späť a celkom sa oplatilo prežiť 4 hodiny tam a 4 zase späť.

cesunveiled

Pražský hotel Boscolo naozaj hostil novinárov z východnej Európy, predovšetkým však českých.

cesunveiled-7

Gary Shapiro, ktorý je prezidentom CTA (organizátor výstavy CES) najprv hodnotil tento ročník, teda 2016

cesunveiled-2

Podľa jeho slov to bol rekordný ročník, ktorého úspech je ťažko zopakovať. CES predal 225 000 m2 výstavnej plochy, počet vystavovateľov presiahol 3800 a počet registrovaných návštevníkov sa priblížil k 180 000. To nemá žiadna IT výstava na svete.

cesunveiled-3

Hovoril špeciálne o účasti návštevníkov z východnej Európy. Na čele je Česká republika a Poľsko, Slovensko však nasleduje za nimi.

cesunveiled-4

Tento rok pritom CES oslavuje 50 rokov svojho konania, miesto konania ostáva nezmenené. Las Vegas je jediné miesto na svete, ktoré má tri veľké konferenčné priestory, mesto je schopné ubytovať pokojne 100 000 návštevníkov vo svojich hoteloch, letisko je pripravené na medzinárodné lety a dobre dostupné zo všetkých amerických miest.

cesunveiled-7

Zaujímavá prednáška bola o trendoch, ktoré budeme môcť vidieť na výstave CES.

cesprezentacia1

Konkrétne sa mení používateľské prostredie na ovládanie IT zariadení.

cesprezentacia3

Do popredia sa dostáva hlas ako základný prostriedok na ovládanie zariadení. Konkrétne teda angličtina, zo slovenčinou bude ešte nejaký rok asi problém s plným pochopením IT zariadeniami.

cesprezentacia4

Hlas je však tu a bude nás sprevádzať pri ovládaní moderných IT zariadení. Práve preto aj firmy už teraz prichádzajú so zariadeniami ako je Amazon Echo, na ktoré môžete hovoriť. Okrem dotyku sa tak ovládanie aktuálne rozširuje aj o hlas.

cesprezentacia5

Na CESe sa stretneme s nositeľnými zariadeniami, ktoré sa starajú o naše zdravie, monitorujú spôsob života a hlavne športovú činnosť. Túto oblasť čaká najväčší nárast.

cesprezentacia6

Veľmi výrazne budeme počuť o Smart Home, teda inteligentnej výbave domácností – ide o klimatizáciu, umývačku riadu, pračku, ktoré dokážu spolupracovať medzi sebou. Výsledkom by malo byť šetrenie energie a vyšší komfort.

cesprezentacia7

CES v roku 2017 sa bude venovať aj inteligentným mestám,ich prototypy teraz už vidno napr. v Japonsku alebo vo Francúzsku.

cesprezentacia8

Veľkým trendom na CESe budú inteligentné autá. Google so svojimi vozidlami najazdil vyše 2,8 milióna kilometrov a požiadavka od ľudí na autonómne autá je obrovská. Vedú ich k tomu každodenné zápchy, kde strácajú mnoho času doslova nič nerobením.

cesprezentacia10

CES v roku 2017 bude mať 223 00 m2 výstavnej plochy a vystavovateľ očakáva 165 000 návštevníkov.

cesunveiled-5

Uvidíme aj zaujímavé prednášky, napr. prvý deň vástavy to bude kľúčová prednáška riaditeľa a zakladateľa firmy NVIDIA a bude sa hovoriť hlavne o inteligentných autách.

cesunveiled-6

Náš portál a magazín TOUCHIT bude mať aj tento rok osobné zastúpenie na CESe v Las Vegas, prinesieme vám správy pekne za horúca. CES je naozaj výstava, ktorú si nesmiete nechať ujsť.

cesunveiled-8

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.