Dopravný podnik mesta Košice v spolupráci so spoločnosťou Google spustil v Košiciach funkciu Verejná doprava na Mapách Google. Odteraz si obyvatelia a návštevníci východnej metropoly môžu vyhľadať najvhodnejšie spojenie prostredníctvom mestskej hromadnej dopravy priamo v mobilných zariadeniach či cez počítač.

Ide o jednoduchý a rýchly spôsob vyhľadávania trás verejnej dopravy a cestovných poriadkov priamo v Mapách Google. Integráciu systému verejnej dopravy v Košiciach do Máp Google inicioval Dávid Kováč v spolupráci s Alešom Pechom.

Keďže stáli cestujúci cestovné poriadky poznajú, benefit z tejto služby budú mať predovšetkým turisti a návštevníci Košíc. V súčasnosti pracujeme aj na tom, aby sme vedeli s cestujúcimi v budúcnosti zdieľať aj informácie o aktuálnej polohe vozidla – či mešká a ak, tak koľko,“ hovorí vedúca referátu marketingu, reklamy a Public relations DPMK, PhDr. Michaela Karaffová.

„Mapové služby sa medzi slovenskými používateľmi tešia veľkej obľube. Preto sme radi, že v spolupráci s Dopravným podnikom mesta Košice môžeme túto praktickú a jednoduchú funkciu sprístupniť obyvateľom a návštevníkom východnej metropoly a uľahčiť im tak presun v rámci mesta prostredníctvom mestskej hromadnej dopravy,“ hovorí Rasťo Kulich, riaditeľ slovenského Googlu a dodáva: „V dnešnej dobe smartfónov ste odteraz len pár kliknutí od nájdenia tej najlepšej trasy.“

Košice sú prvým východoslovenským mestom, ktoré spúšťa funkciu Verejnej dopravy na Mapách Google. Táto funkcia umožňuje jednoducho nájsť podrobné informácie o trasách verejnej dopravy, vyhľadať konkrétne zastávky, ako aj prehliadať cestovné poriadky. Tým prispeje k lepšej orientácii v košickej mestskej hromadnej doprave a používateľom zjednoduší cestovanie. Informácie budú dostupné priamo na Mapách Google, prostredníctvom webového rozhrania alebo na mobilných zariadeniach s operačným systémom Android a iOS s podporou aplikácie Mapy Google.

„Ako človek, ktorý každodenne vidí na ulici turistov zmätených z MHD na zastávke či v autobuse, som rád, že vďaka tejto iniciatíve dokážem pomôcť nielen domácim, ale hlavne turistom, ktorí inú aplikáciu ako Mapy Google nepoznajú. Práve s jej pomocou sú schopní pohybovať sa po meste efektívne. Pevne verím, že s Dopravným podnikom mesta Košice prinesieme ešte množstvo funkcionalít, ktoré nám Google ponúka a posunieme informovanosť používateľov opäť o ďalšiu úroveň vyššie,“ povedal Dávid Kováč, iniciátor projektu v Košiciach.

„Som rád, že som sa po Žiline a Nitre mohol podieľať na spustení služby Verejná doprava na Mapách Google v ďalšom slovenskom meste. Spolu s Bratislavou je tak táto služba dostupná už v štyroch z piatich najväčších slovenských miest. Dúfam, že integrácia slovenskej verejnej dopravy do Máp Google bude aj naďalej pokračovať,“ dodáva Aleš Pecha, špecialista pre službu Verejná doprava na Mapách Google.

Google spustil funkciu Verejná doprava v roku 2007. V súčasnosti je na Mapách Google zobrazených už viac ako 3,8 milióna zastávok verejnej dopravy vo vyše 20 000 mestách po celom svete. Na Slovensku môžu túto službu využívať už obyvatelia a návštevníci Žiliny, Nitry a Bratislavy. Spustenie projektu je dôležitý krok pre zlepšenie lokálnych mapových služieb.

Výsledkom spolupráce Dopravného podniku mesta Košice a Googlu je začlenenie informácií o cestovných poriadkoch mestskej hromadnej dopravy v Košiciach do Máp Googlu, pričom k možnosti vyhľadať trasu pešo a autom je odteraz možné aj vyhľadávanie spojenia z miesta A do miesta B aj za pomoci verejnej dopravy. Pri samotnom vyhľadávaní stačí zadať názvy ulíc alebo na mape označiť počiatočný a cieľový bod. Vyhľadávanie spojenia funguje vo všetkých mestách na rovnakom princípe, čo zjednodušuje používanie funkcie aj turistom.

Ako sme sa dozvedeli, takejto spolupráci je Google otvorený aj v prípade ďalších miest na Slovensku. Podmienkou je, aby príslušné dopravné podniky dokázali poskytnúť príslušné údaje do otvoreného rozhrania v Google mapách. Na tento rok však ostávajú pokryté 4 slovenské mestá a to Bratislava, Košice, Žilina a Nitra.

Viac informácií o mapách v Google

VIDEO TOUCHIT: Informácie o MHD v Bratislave sú už aj na mapách Google. Nie sú to však dáta zo skutočného pohybu spojov (Doplnené)