Prepojenie sveta technológií, biznisu a ekonomiky sa bude v roku 2016 naďalej posilňovať. Spoločnosť Cisco predpokladá, že dopady nastupujúcej digitálnej revolúcie sa prejavia v plnej sile. Závislosť na informačných technológiách bude ďalej rásť, pretože práve využitie ich potenciálu môže firmy posunúť. Spolu s tým však porastie i aktivita kyberzločincov a kybernetická vojna sa dostane do ďalšej fázy. Pokročilé typy útokov a stále profesionálnejšie postupy pirátov kyberpriestoru si budú vyžadovať zmenu prístupu k bezpečnosti, ktorá sa z úlohy pre IT oddelenie stane súčasťou firemnej stratégie.
Rok 2016 prinesie posun smerom k digitálnej ekonomike. Trhové podiely sa zmenia v prospech firiem, ktoré sa dokážu vyrovnať s výzvami digitálnej revolúcie. Predpovedá to spoločnosť Cisco, ktorá ako dôležitý hráč v odvetví informačných a komunikačných technológií pravidelne sleduje a analyzuje hlavné trendy v oblasti IT. Zmeny však zároveň zvyšujú význam obrany proti kybernetickým útokom. Dlhší výpadok IT systémov totiž môže ohroziť celú existenciu firmy. Vojna v kyberpriestore sa profesionalizuje a z kybernetického zločinu sa stáva samostatné odvetvie šedej ekonomiky, ktoré vytvára obrovské zisky.
Nástup digitálnej revolúcie sa v roku 2016 prejaví v plnej sile. Trendy, ktoré sú zrejmé v posledných mesiacoch, sa tak ešte posilnia – vo svete digitálnej ekonomiky už nie je čas budovať firmu a jej pozíciu na trhu desiatky rokov ako v minulosti. Konkurencia na globálnom digitálnom trhu môže vyrásť veľmi rýchlo, v akomkoľvek odvetví a priniesť výraznú zmenu pomerov. Podobne, ako vo svojich oblastiach uspeli spoločnosti Airbnb, AliExpres či Uber, budú sa objavovať nové firmy, ktoré otrasú zaužívanými pravidlami segmentu. Podľa výskumu Centra DBT sa len štvrtina spoločností aktívne pripravuje na nástup novej digitálnej éry. Naopak, takmer polovica manažérov je presvedčená, že ich firme v tomto smere žiadne nebezpečenstvo nehrozí. Podľa výskumu ale svoju pozíciu na trhu stratí v nasledujúcich rokoch až 40 percent doteraz dominantných firiem.
Digitálna ekonomika praje pripraveným
Pre dinosaurov na trhu nebude miesto. Firmy budú musieť voľky-nevoľky prispôsobiť svoj obchodný model novej situácii. Zákazníci sa už odmietajú ďalej prispôsobovať ponuke a vyžadujú, aby im výrobcovia či predajcovia ponúkli presne to, čo od nich chcú. Pre úspech na trhu tak bude potrebné zefektívniť procesy a zrýchliť rozhodovanie. Veľký potenciál sa skrýva najmä v analýze veľkých dát. Rozvoj technológií umožňuje spracovať dosiaľ nespracovateľné dáta a to priamo v reálnom čase. Práve možnosť rozhodovať sa na základe skutočných čísel a nie odhadov môže dať firmám dôležitý náskok pred konkurenciou.
„Dáta sú dnes prístupné kdekoľvek, kedykoľvek a z akéhokoľvek miesta. Ich objem prudko rastie, rovnako sa však zväčšuje aj množstvo údajov, ktoré možno o užívateľoch získať. Aj preto dnes hovoríme o fenoméne Context-aware computing (CAC), ktorý je predznamenaním ďalšej fázy vývoja internetu,“ hovorí František Baranec, obchodný riaditeľ spoločnosti Cisco Slovensko. „Vďaka analýze dát v reálnom čase môžu systémy predpovedať naše priania či potreby alebo priamo poskytnúť hľadaný obsah. To môže úplne zmeniť zákaznícku skúsenosť. Vo svete internetu všetkého budú zákazníci vďaka CAC dostávať správne dáta na správnom mieste v správny čas a na správne zariadenie. Jednoducho automaticky,“ dodal.
Od prevencie k reakcii
Pravidelné bezpečnostné štúdie Cisco ukazujú, že tradičné spôsoby obrany proti kybernetickým útokom zlyhávajú. Stopy po škodlivom kóde sa našli takmer vo všetkých analyzovaných firemných sieťach a firmám dnes trvá až 200 dní, než sú schopné škodlivý kód v sieti zistiť.
Svet pirátov v kyberpriestore sa profesionalizoval, útoky sú omnoho sofistikovanejšie, cielenejšie a efektívnejšie. V podstate sa kybernetický zločin stal samostatným priemyselným odvetvím, ktoré generuje obrovské zisky. Staré metódy obrany budú v roku 2016 stále menej a menej účinné.
Časy, keď stačilo nainštalovať antivírový program a na vstupné body siete „posadiť“ firewall sú preč. Dnes už nejde o zabránenie prieniku škodlivého kódu do siete, to už jednoducho nie je možné. Útočníkom uľahčujú prácu nielen samotní užívatelia, ale často dokonca aj IT odborníci, ktorí podceňujú pravidelné aktualizácie a inštalácie záplat. Ešte na konci roka 2014 používalo 56 percent firiem OpenSSL knižnice staršie ako 50 mesiacov. To znamená, že v ich systémoch zostáva chyba, zvaná Heartbleed.
Hlavnou úlohou v roku 2016 bude odhaľovať kybernetické útoky rýchlejšie a dokázať prispôsobiť firemnú stratégiu novým podmienkam. To znamená, že boj s kyberzločinom prestane byť len úlohou IT oddelení, ale bude si vyžadovať zmenu firemných procesov. Stanovenie bezpečnostnej stratégie bude záležitosťou manažmentu firiem. Nové typy útokov vyžadujú nové spôsoby ochrany. Firemná bezpečnostná stratégia musí vychádzať z toho, že škodlivý kód sa už v sieti nachádza a preto sa obrana nesmie obmedzovať len na známe hrozby ako doteraz.
V kybernetickej vojne treba mať systémy, schopné chrániť firemnú sieť nie potom, ako sa škodlivý kód v sieti objaví, ale ešte pred začiatkom útoku. Ak už prepukne, musí byť systém schopný ochrániť zvyšok siete pred napadnutím a zároveň po útoku automaticky detegovať škody a odstrániť jeho následky. Jedným z hlavných trendov roka tak budú nové spôsoby ochrany, ktoré analyzujú premávku v sieti a dokážu ju ochrániť aj proti takzvaným hrozbám nultého dňa – čiže tým, ktoré ešte nikto nepopísal a ktoré nedokáže odhaliť tradičný antivírus.
Spojenie kybernetického a fyzického sveta a jeho ochrana
Rozvoj technológií a zvyšovanie rýchlosti pripojenia k internetu urýchli rozvoj internetu vecí. Svet bude čoraz viac prepojený. Na internet sa v najbližších rokoch pripoja ďalšie 4 miliardy ľudí a spolu s tým porastie aj počet zariadení, ktoré ho budú používať. Dočkáme sa nielen ďalšieho rozvoja sektora nositeľnej elektroniky, ale aj prvých IoT implantátov. Miliardy senzorov okolo nás zmenia naše životy. Tento rok presiahne počet pripojených zariadení 11,5 miliardy, t.j. o 4 miliardy viac ako v roku 2014. To otvára priestor pre nové aplikácie, ale i nové obchodné modely, založené na internete vecí.
V roku 2016 možno očakávať výrazný pokrok v oblasti štandardizácie IoT riešení, čo umožní spotrebiteľom jednoduchšie kombinovať rôzne zariadenia. Zároveň to umožní ponúknuť vyššiu úroveň zabezpečenia celého systému a tým posilniť dôveru spotrebiteľov. Práve bezpečnosť bude v prepojenom svete hrať významnú rolu. Čím rýchlejšie dokážeme prekonať ťažkosti s bezpečnosťou, vzájomnou kompatibilitou a ochranou súkromia, tým rýchlejšie budeme môcť využívať nové služby a aplikácie, založené na internete vecí.
Rozvoj umelej inteligencie a analýza dát v reálnom čase
Rozvoj umelej inteligencie a strojového učenia bude jedným z najdôležitejších trendov roku 2016. Venture investori začínajú chápať potenciál, ktorý sa v tejto oblasti skrýva. Už dnes sa nám snažia firmy ako Amazon alebo Netflix odporúčať tovar či službu na základe toho, čo sme si kúpili predtým. Podobné stratégie pripravujú aj ďalší obchodníci.
Tu sa však vývoj nezastaví. Smart autá sa môžu naučiť naše šoférske preferencie, obľúbené trasy alebo hudbu – takže ak sa najbližšie vydáme na cestu, vozidlo automaticky vyhodnotí našu náladu a buď nám na upokojenie pustí Mozarta alebo naopak Rammstein na prebratie. Rovnako tak však môže automaticky prispôsobiť trasu profilu, ktorému dávame prednosť.
Strojové učenie hrá stále významnejšiu úlohu aj v obrane proti pokročilým kybernetickým hrozbám. Obranné systémy musia rozpoznať neštandardné správanie siete a zasiahnuť. Analýza dát v reálnom čase bude dôležitou súčasťou prepojeného sveta. Zdokonaľujúce sa analytické nástroje umožnia automatizovať množstvo činností, od riadenia výroby a priemyselných strojov, cez smart autá, nakupovanie až po automatické systémy inteligentných miest, ktoré nám môžu spríjemniť život.
Fog Computing, rozhodovanie bližšie k zdroju
Už vlani Cisco identifikovalo Fog Computing ako jeden z kľúčových technologických trendov. S ďalším rozvojom internetu vecí úloha tejto vrstvy medzi cloudom a lokálnymi zdrojmi porastie. Fog Computing umožní presunúť rozhodovanie v niektorých automatizovaných procesoch bližšie k zdroju – senzorom a zariadeniam – a ušetrí tak stále vyťaženejšie prenosové pásmo do cloudu. Systém, riadiaci križovatku, tak bude napríklad schopný optimalizovať tok dopravy priamo na základe informácií zo senzorov a kamier (a prípadne aj samotných automobilov) bez toho, aby musel prenášať dáta sieťou. Na odstránenie bariér medzi výrobcami a zlepšenie vzájomnej interoperability na úrovni Fog vrstvy má slúžiť aj Open Fog Consortium