Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

 • Citroën predstavuje: model ë-Berlingo Van, elektrickú a plne pripojenú verziu ľahkého úžitkového vozidla, ktorá bude u predajcov dostupná v druhej polovici roka 2021.
 • Citroën ë-Berlingo Van prináša riešenia vytvorené presne podľa každodenných potrieb užívateľov. Ponúka veľkú voľnosť pohybu nielen v náročnejších podmienkach mestskej prevádzky, ale vďaka dojazdu 275 km* (WLTP) aj mimo miest a na vidieku. V spojení s jasnými výhodami elektrického pohonu nerobí nový model Citroën ë-Berlingo Van žiadne kompromisy v oblasti legendárnych vlastností modelu Berlingo a stále používa štyri možnosti karosérie, nákladný priestor s objemom až do 4,4 m3, povolené zaťaženie až do 800 kg a variabilitu kabíny Extenso®.
 • Konektivita s aplikáciami MyCitroën umožňuje ovládanie nabíjania na diaľku a aplikácia Free2Move poskytuje prístup k viac ako 220000 nabíjačkám v Európe. Nový model Citroën ë-Berlingo Van disponuje možnosťou objednať si nové technológie ako napríklad head-up displej, ktorý má premiéru v tejto kategórii či novú digitálnu 10-palcovú prístrojovú dosku s vysokým rozlíšením.

Citroën predstavuje nový model ë-Berlingo Van, elektrickú verziu svojho ľahkého úžitkového vozidla, ktoré vďaka novým výnimočným technológiám, variabilite a praktickým vlastnostiam spojeným s výhodami elektrického pohonu prinesie svojim užívateľom z radov podnikateľov a živnostníkov nové možnosti, ktoré zlepšia ich podnikanie.

„Model Citroën Berlingo Van, vzor medzi malými dodávkami, sa preslávil svojimi praktickými schopnosťami, ktoré dláždia cestu mnohým inováciám. Tým, že si osvojil to najlepšie z technológie elektrického pohonu, prináša do životov podnikateľov a živnostníkov viac pokoja. Tí v modeli Citroën ë-Berlingo Van nachádzajú ideálneho partnera na komfortné plnenie najrôznejších každodenných úloh. Vozidlo im popri tom poskytuje veľkú voľnosť pohybu, nízke prevádzkové náklady a to všetko bez obmedzovania rozmerov nákladu či jeho hmotnosti. Po modeli Citroën ë-Jumpy, ktorý získal titul Medzinárodná dodávka roka International Van Of The Year, a modeli Citroën ë-Jumper, prichádza Citroën ë-Berlingo Van ako ďalší dôležitý člen našej elektrickej ofenzívy a podnikateľom či živnostníkom prináša riešenia, ktoré ocenia najmä v tomto novom a meniacom sa prostredí mobility.”  Vincent Cobée – generálny riaditeľ značky Citroën

*Hodnota podlieha homologizácii

01 Citroën Ë-BERLINGO VAN: KAŽDODENNÝ POKOJ S ELEKTRICKÝM POHONOM

DOJAZD POTREBNÝ NA SPLNENIE KAŽDODENNÝCH POVINNOSTÍ

V závislosti od spôsobu jazdy dokážu lítiovo-iónové batérie modelu Citroën ë-Berlingo Van zabezpečiť užívateľovi dojazd na jedno nabitie do vzdialenosti až 275 km. Obe karosárske verzie modelu Citroën ë-Berlingo Van využívajú pohon spojený s platformou e-CMP skupiny Groupe PSA. Kapacita batérií poskytuje dostatočný dojazd na to, aby vozidlo pokrylo drvivú väčšinu všetkých denných jázd, ktoré potrebujú užívatelia v tomto segmente. Na dojazd majú vplyv štýl jazdy, rýchlosť, spotreba jednotlivých komfortných prvkov a príslušenstva, vonkajšia teplota, počet pasažierov, množstvo a hmotnosť nákladu ako aj profil trasy.

(1): Hodnoty podliehajú homologizácii

Pre zvýšenie dojazdu sa pohon modelu Citroën ë-Berlingo Van spolieha na rekuperáciu energie pri spomaľovaní a brzdení vozidla. Na zvýšenie rekuperácie slúži tlačidlo B umiestnené na stredovej konzole. Batéria sa nachádza pod sedadlami a podlahou nákladového priestoru vozidla. Vďaka tomu nijako neovplyvňuje jeho vnútorný objem. Vzťahuje sa na ňu záruka na 8 rokov alebo 160 000 km (schopnosť nabiť sa na 70 % kapacity plného nabitia). Certifikát o kapacite batérie sa dodáva po servisnej kontrole po 1. roku alebo po 20 000 km, potom po každej návšteve servisu každé 2 roky alebo 40 000 km.

TICHÁ JAZDA V ELEKTRICKOM REŽIME

Každá jazda v modeli Citroën ë-Berlingo Van je pre posádku oddychom. Rozbeh vozidla je vďaka ihneď dostupnému krútiacemu momentu veľmi plynulý a lineárny a zrýchľovanie sa obíde bez radenia rýchlostí. Elektrický pohon nevydáva žiaden hluk, ani vibrácie. Každá jazda je tak synonymom plynulosti. S komfortom na palube sa spájajú aj vyššie umiestnené sedadlá, veľmi dôsledne nastavené odpruženie či riadenie s polomerom zatáčania s hodnotou 10,8 m.

Citroën ë-Berlingo Van poháňa elektrický motor, ktorý dodáva svoj výkon podľa aktuálne zvoleného režimu a jazdných podmienok. Jeho výkon 100 kW (136 k) a krútiaci moment 260 Nm mu umožňujú v každom režime dosiahnuť maximálnu rýchlosť 130 km/h. Jednotlivé režimy sa prepínajú špeciálnym ovládačom na stredovej konzole:

 • Normal– 80 kW/180 Nm: ponúka najlepší kompromis medzi dojazdom a dynamikou,
 • Eco– 60 kW/190 Nm: umožňuje upraviť spotrebu energie znížením výkonu kúrenia či klimatizácie alebo priamo ich vypnutím ako aj obmedzením výkonu a krútiaceho momentu motora,
 • Power– 100 kW/260 Nm: poskytuje zaťaženému vozidlu možnosť využívať plný výkon motora.

NABÍJACÍ ČAS UPRAVENÝ PODĽA POTRIEB PODNIKATEĽOV

Na nabíjanie slúžia tri možnosti od obyčajnej domácej zásuvky až po super rýchle nabíjačky, ktoré nabijú batériu na 80 % iba za 30 minút. Jednoduchá zásuvka Green’up zabezpečí, že podstatná časť batérie sa nabije za noc, aby cez pracovný deň mohla poháňať automobil.

 • Domáce nabíjanie káblom Typ 2 pre nabíjanie doma, v práci alebo na parkovisku. Tento druh nabíjania je kompatibilný so štandardnou 8 A zásuvkou aj so zosilnenou 16 A zásuvkou (nabíjačka + zásuvka Green’Up)
  a umožňuje skrátiť čas nabíjania na polovicu. Batéria sa tak naplno nabije za menej ako 15 h, dojazd do vzdialenosti je k dispozícii po 5,5 h.
 • Zrýchlené nabíjanie si vyžaduje inštaláciu nástennej nabíjačky s výkonom 3,7 až 22 kW a kábel Typ 3. Nabíjanie
  z 0 na 100 % potom trvá 7 h 30 min (Wall Box 7,4 kW, jednofázové nabíjanie) alebo 5 h (Wall Box 11 kW, trojfázové nabíjanie).
 • Super rýchle nabíjanie na verejnej nabíjačke s výkonom 100 kW a káblom Typ 4. Vďaka tomu sa 50 kWh batéria nabije na 80 % za iba 30 minút. Citroën ë-Berlingo Van tak dosahuje najlepšiu úroveň rýchleho nabíjania
  v segmente. 

PROSTREDIE, KTORÉ ZJEDNODUŠUJE ŽIVOT NA PALUBE

Citroën ë-Berlingo Van ponúka nastaviť si čas nabíjania tak, aby bola elektrina čo najlacnejšia ako aj prednastaviť si teplotu interiéru, aby následne nemuselo vozidlo čerpať energiu na vykurovanie z batérie.

Vďaka aplikácii My Citroën sa dá nastaviť nabíjanie batérie aj na diaľku či kontrolovať stav nabitia a aktuálny dojazd, nastaviť si teplotu interiéru či nastaviť si nabíjanie podľa jednotlivých dní. A to všetko cez mobilný telefón, tablet, prípadne priamo cez dotykovú obrazovku vo vozidle prostredníctvom online navigácie v menu Enegria. Takéto možnosti nastavenia sa dajú vykonávať v prípade domáceho nabíjania (režim 2) alebo zrýchleného (režim 3). Nastavenie času nabíjania sa dá kedykoľvek upraviť.

Ďalšou aplikáciou je Free2Move. Tá zjednodušuje prístup k 220 000 nabíjačkám a pomáha pri najlepšom plánovaní trasy tak, aby sa čo najlepšie využil dojazd vozidla ako aj podľa toho, kde sa cestou nachádzajú nabíjačky. Pri plánovaní trasy sa zohľadňujú prestávky na nabíjanie, celkový čas jazdy, typ zásuvky či dostupnosť nabíjačky.

ŠPECIÁLNE PRVKY MODELU Citroën Ë-BERLINGO VAN

Citroën ë-Berlingo Van predstavuje špeciálnu verziu v rámci ponuky modelového radu Berlingo. V exteriéri sa vyznačuje jednoduchým monogramom ë, ktorý symbolizuje elektrickú verziu. Nachádza sa pred menom na ľavých zadných dverách ako aj vekom nabíjacej zásuvky, ktorá nahrádza uzáver hrdla nádrže na palivo.

V interiéri bolo všetko vytvorené tak, aby bol život s novým modelom Citroën ë-Berlingo Van čo najjednoduchší. Na stredovej konzole sa nachádza otočný volič prevodovky ë-Toggle, ktorým sa radia režimy pre jazdu Park, Rear, Neutral, Drive a Break, ako aj prepínač troch jazdných režimov: Eco, Normal a Power. Dotyková obrazovka s 5-palcovou uhlopriečkou dostala v modeli Citroën ë-Berlingo Van novú položku v menu Energie, ktorá sprístupňuje cestu k špeciálnym elektrický prvkom vozidla: tok energie (neustále zobrazuje funkciu elektrického pohonu vrátane aktuálneho režimu jazdy, elektrický motor a úroveň nabitia batérie), štatistiky spotreby, čas nastavenia nabíjania či prednastavenú teplotu interiéru.

02 VŠETKY VÝHODY MODELU BERLINGO VAN, NAVYŠE S ELEKTRINOU

Nový model Citroën Berlingo Van, ktorý je už tri generácie vzorom v segmente malých dodávok a dokázal vždy inovovať tak, aby spĺňal požiadavky trhu, dnes prichádza aj vo verzii s elektrickým pohonom. Bol to Citroën Berlingo Van, ktorý predstavil interiér prepojený s nákladovým priestorom, naftový motor či tri miesta vpredu, elektrickú ručnú brzdu či v ostatnej generácii aj indikátor preťaženia. Ide tak o ideálneho partnera všetkých podnikateľov a živnostníkov, veď od roku 1996 jazdí po svete už 1,6 milióna exemplárov. 

VLASTNOSTI NA ŠPIČKE SEGMENTU

Nový model Citroën ë-Berlingo Van poskytuje všetky výhody vozidiel so spaľovacími motormi. Úžitkové vozidlo ponúka kompaktné rozmery a v nich variabilitu, ergonómiu, vnútorný priestor, výbavu a možnosti nákladu, ktoré z neho robia ideálny pracovný prostriedok.

Prvý raz v histórii sa bude nový model Citroën ë-Berlingo Van predávať s dvoma dĺžkami karosérie, pričom si udrží robustné a hodnotné tvary karosérie, aby tak mohol splniť nároky čo najširšieho publika. Prvou je veľkosť M, ktorá si udržiava kompaktné rozmery a obratnosť. Meria na dĺžku 4,40 m a rázvor má hodnotu 2,78 m. Nová predĺžená verzia XL narástla o 35 cm. To znamená dĺžku 4,75 m a rázvor 2,97 m. S výškou 1,84 m môže vozidlo parkovať úplne kdekoľvek.

Vďaka kompaktným rozmerom je vozidlo obratné, no i tak ponúka na náklad veľkú vnútornú dĺžku. Spôsobuje to najmä Cabine Extenso® s možnosťou preklopiť operadlo predného spolujazdca. V karosérii veľkosti M tak vznikne priestor s dĺžkou 3,09 m, vo veľkosti XL je to potom 3,44 m.

Medzi vnútornými blatníkmi ponúka nový model Citroën ë-Berlingo Van šírku až 1,23 m, takže za sebou sa môžu prevážať až dve Euro palety. Vnútorný objem prepravného priestoru sa oproti verziám so spaľovacími motormi nijako nezmenil, takže ponúka od 3,3 m3 (XS bez Cabine Extenso®) až po 4,4 m3 (XL s Cabine Extenso®). Povolené zaťaženie stúpa až po 800 kg a všetky verzie vozidla dokážu ťahať príves s hmotnosťou až do 750 kg, takže mieri presne do stredu všetkých požiadaviek podnikateľov a živnostníkov.

VARIABILITA A ÚLOŽNÉ PRIESTORY

Elektrická verzia nerobí v oblastiach ako variabilita či výbava žiadne kompromisy. V ponuke sa nachádza aj usporiadanie kabíny Extenso®, čo je špeciálna inovácia značky Citroën, ktorá ponúka vpredu tri plnohodnotné miesta na sedenie so širším stredným sedadlom. Variabilita sa prejavuje rôznymi možnosťami usporiadania podľa aktuálnych potrieb. Prevoz dlhých predmetov uľahčue možnosť preklopiť sedadlo spolujazdca. Sedadlo spolujazdca sa dá aj zdvihnúť, vďaka čomu sa dajú prevážať vysoké predmety. Operadlo stredného sedadla možno preklopiť a vznikne tak pracovný stolík na písanie otočený smerom na vodiča. Interiér nového modelu Citroën ë-Berlingo Van ponúka aj celkový objem 113 litrov veľkých odkladacích priestorov ergonomicky rozmiestnených po celom interiéri.

KAŽDODENNE VYUŽITEĽNÉ TECHNOLÓGIE

ASISTENČNÉ SYSTÉMY PRI JAZDE A MANÉVROVANÍ

Best In Class — Nový model Citroën ë-Berlingo Van má na palube 18 praktických technológií, ktoré zvyšujú pokoj
a pohodlie pri každodennom používaní. Pre zjednodušenie jazdy ponúka nový model Citroën ë-Berlingo Van najmä bezkľúčový prístup a štartovanie, farebný head-up displej (jedinečný v segmente), pomoc pri rozbehu do kopca, parkovacie snímače vpredu, vzadu a na bokoch, parkovaciu kameru, 3D pohľad na vozidlo z výšky, automatické prepínanie diaľkových svetiel, elektronickú parkovaciu brzdu či indikátor preťaženia (jedinečný v segmente). Bezpečnosť zvyšujú prvky ako systém Safety Brake, aktívny systém varovania pred neúmyselným opustením jazdného pruhu, systém snímania únavy vodiča, predkolízny systém, kontrola stability prívesu, Grip Control s Hill Assist Descent, rozšírené čítanie dopravných značiek ako aj systém na monitorovanie mŕtveho uhla.

ONLINE SLUŽBY

Nouveau Citroën ë-Berlingo Van ponúka 3 intuitívne a technologicky vyspelé systémy, ktoré slúžia na prepojenie medzi digitálnym svetom a priestorom vozidla, čím pomáhajú pri udržiavaní kontaktu s okolitým svetom, navigácii či zábave a sú súčasťou programu Citroën Advanced Comfort®.

CONNECT ASSIST

Obsahuje funkciu Núdzového volania s presnou lokalizáciou. Spúšťa sa stlačením tlačidla SOS vo vozidle, prípadne automaticky, po detekovaní silného nárazu vozidla. Operátor po prijatí hovoru a lokalizovaní vozidla vyšle záchranné zložky na miesto nehody. Funkciu Núdzového servisného volania. Spúšťa sa stlačením tlačidla s dvojitým šípom pri poruche vozidla. Connect Assist zároveň umožňuje aj prístup k údajom o vozidle ako aktuálny stav nabitia, dojazd, naplánované nabíjanie, predklimatizovanie, miesto parkovania, stav kilometrov a najbližšia servisná prehliadka.
Na spojenie a zobrazenie informácií slúži aplikácia My Citroën.

CONNECT NAV

Nová generácia navigácie sa dá ovládať hlasovými povelmi alebo dotykovou obrazovkou. CITROËN Connect Nav využíva online služby ako TomTom Traffic na aktuálne informácie o dopravnej situácii, umiestnení čerpacích staníc aj s cenami palív alebo parkovísk, správy o počasí či na vyhľadávanie zaujímavých miest v okolí. Používatelia dostanú aj informácie
o nebezpečných zónach, ktoré sa nachádzajú na ich ceste či o úsekoch so zvýšenou nehodovosťou.

CONNECT PLAY

Technológia Mirror Screen umožňuje bezpečné ovládanie kompatibilných aplikácií a multimediálneho obsahu na mobilnom telefóne cez dotykovú obrazovku. Funkcia využíva technológie Android Auto, Apple CarPlay™ a MirrorLink®.

Citroën predstavuje nový model ë-Berlingo Van, elektrickú verziu svojho ľahkého úžitkového vozidla, ktoré vďaka novým výnimočným technológiám, variabilite a praktickým vlastnostiam spojeným s výhodami elektrického pohonu prinesie svojim užívateľom z radom podnikateľov a živnostníkov nové možnosti, ktoré zlepšia ich podnikanie. U predajcov bude dostupná v druhej polovici roka 2021.

 

Značky: