Druhá veľká aktualizácia pre Windows 10 je k dispozícii na stiahnutie. Množstvom noviniek však neohúri.

Microsoft každý rok vydáva dve veľké aktualizácie pre systém Windows 10. Tie sú dostupné na jar a na jeseň. V minulosti ich Microsoft sprístupňoval v apríli a v októbri, tento rok sa však ich vydanie mierne posunulo – na máj a november.

Veľká novembrová aktualizácia na rok 2019 je dostupná na stiahnutie, avšak v tomto prípade môžeme polemizovať, či je prívlastok „veľká“ na správnom mieste. Faktom je, že nová verzia neprináša prakticky žiadne veľké novinky a Windows 10 rozširuje iba o drobné vylepšenia.

Novembrová aktualizácia pre Windows 10 má číselné označenie 1909. V redakcii sme ju používali v predstihu v rámci služby Windows Insider, takže tento článok si môžete prečítať v momente, keď vám operačný systém ponúkne jej inštaláciu.

Aktualizácia z verzie 1903 (veľká májová aktualizácia) na verziu 1909 prebehla neštandardne rýchlo. Žiadne dlhé sťahovanie alebo nastavovanie operačného systému po vypnutí, iba krátke reštartovanie počítača a systém Windows 10 bol aktualizovaný na najnovšiu verziu. Proces inštalácie bol v tomto prípade totožný s menšími aktualizáciami. Na prvý pohľad si nevšimnete žiadne veľké zmeny. Novinky v novembrovej aktualizácii musíte doslova sami hľadať a tento článok vám preto poslúži ako dobrá pomôcka.

Lepšia správa notifikácií

Novembrová aktualizácia pre Windows 10 prináša lepšiu správu notifikácií. Po otvorení pravého bočného panelu si môžete všimnúť nový nápis Spravovať oznámenia v pravom hornom rohu. Po kliknutí naň sa dostanete do nastavení oznámení, kde si prispôsobíte, ktoré aplikácie vám majú posielať notifikácie. V nastaveniach si môžete všimnúť aj ďalšie nové možnosti nastavení.

Novinkou je tiež možnosť rýchlo vypnúť oznámenia pre konkrétnu aplikáciu. Keď vám hociktorá aplikácia pošle notifikáciu, všimnite si novú ikonu ozubeného kolesa. Po kliknutí naň si môžete rýchlo vypnúť zobrazovanie budúcich upozornení z danej aplikácie. Je to praktické.

Novembrová aktualizácia pre Windows uľahčuje správu notifikácií

Rýchle vytvorenie udalostí v kalendári

Ďalšou praktickou novinkou je možnosť rýchlo vytvoriť udalosť v kalendári. Až doteraz bolo nutné manuálne spustiť aplikáciu Kalendár, v novembrovej aktualizácii však môžete využiť widget s hodinami v pravej časti spodného riadka. Stačí ťuknúť na aktuálny čas, vybrať si dátum a začať písať do poľa Pridať udalosť alebo pripomienku.

Ďalšie vylepšenia

Microsoft vylepšil aj funkciu vyhľadávania v Prieskumníkovi a zoptimalizoval operačný systém tak, aby niektoré procesory mali nižšiu spotrebu batérie, čo sa prejaví dlhšou výdržou notebooku na jedno nabitie. Pribudla aj možnosť komunikovať s virtuálnymi asistentami z uzamknutej obrazovky, avšak túto novinku na Slovensku zatiaľ nevyužijeme.

Verdikt

„Veľká“ novembrová aktualizácia na rok 2019 neprináša žiadne veľké novinky. Vylepšení je naozaj málo, aj keď treba uznať, že ide o praktické drobnosti. Možnosť tvorby udalostí z widgetu kalendára či lepšiu správu notifikácií však mal Windows 10 ponúkať už dávno. Buďme však radi, že sme sa toho dočkali.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit