Otázka čitateľa: Na notebooku ACER Aspire e1-572 mi z ničoho nič prestalo fungovať bootovanie. Po zapnutí počítača sa mi zjaví na obrazovke správa „checking media“ a následne ma z nepochopiteľného dôvodu prepne na obrazovku bootovania, kde si môžem vybrať len medzi možnosťou „IPV4 adresa“ alebo „IPV6 adresa“. Do BIOSu sa pri tom nedostanem. Žiadne tlačidlo na vstup do neho nefunguje (F2, F12, Fn+F2 atď.). V notebooku som skúšal vymeniť HDD (tri rôzne kusy), vymeniť RAM. Skúšal som pripojiť bootovací USB kľúč, zasunúť inštalačné DVD systému. Nič nepomohlo. Nemám ako bootovať. Čo mám robiť?

Podľa vášho popisu a fotografií to vyzerá, že došlo k aktivácii režimu bootovania zo siete. Tento stav je možné úmyselne vyvolať, avšak ak k nemu došlo bez akejkoľvek vašej asistencie, je žiaľ možné, že je to z dôvodu poruchy čipovej súpravy základnej dosky, ktorá ma na starosti SATA a USB rozhranie.

Počítač tak prakticky stratil prístup k inak funkčným diskom, optickým mechanikám alebo USB zariadeniam a obrazovku bootovania zo siete vám zobrazuje preto, že skrátka žiadne iné možnosti bootovania aktívne nevidí.

Je však nutné tento fakt overiť.  Základná doska a jej BIOS/UEFI očividne fungujú, pretože práve tento firmvér vám zobrazuje okná s bootovaním z IP adries/siete, ktoré vidíte. Nič by vám preto nemalo brániť v tom, aby ste ho mohli otvoriť. Musíte sa ale do jeho rozhrania dostať skôr, ako sa spustí proces bootovania ako takého.

V Acer Aspire notebookoch slúži na vstup do BIOSU obvykle kláves F2. Vzhľadom na to, že píšete o tom, ako ste skúšali niekoľko rôznych tlačidiel, predpokladáme, že ste na danom notebooku do BIOSu ešte nevstupovali. Je teda vhodné popísať základný postup, pre prípad, že ho nepoznáte.

Notebook úplne vypnite a následne priložte prst na klávesu F2. V okamihu ako tlačidlom štartu notebook zapnete, začnite opakovane stláčať tlačidlo F2 v rýchlom slede, ako ďateľ. Nemusíte sa báť. Stláčajte ho tak rýchlo ako zvládnete a to až dokým sa BIOS neobjaví. Nič tým nepokazíte. Ak to nezafunguje, tlačidlo bude nesprávne, takže počítač vypnite a postup opakujte s tlačidlami F10, alebo Delete.

Dôvodom nutnosti tohto „ďatlovania“ je, že počítače majú dnes často zapnuté funkcie pomáhajúce v bleskovom nábehu a časové okno na vyvolanie BIOSu je tak mimoriadne krátke. Pokojne môže ísť len o jednu či dve sekundy. Ak toto okno zmeškáte, už je neskoro a počítač musíte reštartovať.

Ako náhle sa dostanete do BIOSu, zamerajte sa na sekciu „Main“, ktorá je obvykle druhým oknom v poradí. Nachádza sa tu nastavenie času a zobrazenie kapacity RAM a takisto aj položka nazvaná ako „Network Boot“, teda bootovanie zo siete. Tá musí byť nastavená na možnosť „Disabled“. Ak nie je, zmeňte to a nastavenia BIOSu na poslednej obrazovke uložte. Po reštarte by už malo klasické bootovanie z diskov a iných zariadení normálne fungovať. Problém by ste tým vyriešili.

Ak by problém pretrval, vojdite do BIOSu znova a reštartujte ho do základných nastavení (Load Default). Následne po ďalšom reštarte skontrolujte, či v ňom vidíte pripojené HDD, optickú mechaniku a iné zariadenia. Očividne sú totiž v poriadku, keďže ste ich skúšali niekoľko krát vymeniť.

Ak ich teda v BIOSe neuvidíte, pôjde takmer určite o poruchu radiča SATA a USB, ktorý sa nachádza v čipovej súprave. Tento problém sa obvykle rieši v servisoch výmenou celej základnej dosky, čo je úkon, ktorý môže stáť 100 eur a viac. Cenu vám v každom servise oznámia vopred a budete sa môcť rozhodnúť, či sa vám vyplatí.

Značky:

František Urban

František Urban
Zameriavam sa najmä na prehľadové a analytické články z oblasti najrôznejších technológií a ich vývoja. Nájdete ma takisto pri diagnostike HW a SW problémov.