Otázka čitateľa: Rád by som sa opýtal na zvláštnu vec, ktorú som si všimol na niektorých weboch. Už viackrát sa mi stalo, že som na nejakej webovej stránke označil kúsok textu a chcel si ho skopírovať, pričom sa to z nejakého dôvodu nedalo. Nech som stláčal tlačidlo CTRL+C akokoľvek, text sa nikdy neskopíroval. Skúšal som text označiť a pravým tlačidlom myši ho dať kopírovať, ale táto možnosť v menu na daných weboch nie je! Nechápem, čo tým chce kto docieliť. Snažím sa pritom obvykle len označiť nejaké neznáme anglické slovo, aby som si ho skopíroval do prekladača, alebo si skopírovať názov filmu, aby som mohol hľadať recenzie na ČSFD a nemôžem. Musím daný text prepisovať ručne ako v praveku. Čo to zapríčiňuje a ako sa to dá odstrániť?
Ide o odpudivé správanie niektorých tvorcov internetových stránok, ktoré ide proti všetkým nepísaným normám použiteľnosti webového obsahu.
Text vám kopírovať nejde z dôvodu, že prevádzkovatelia webov na ktorých ste narazili, úmyselne znefunkčnili základný kopírovací mechanizmus používateľského rozhrania. Dôvodom tohto hlúpeho kroku je celkom naivná snaha zabrániť, aby ich text nekopírovala konkurencia, alebo nejakí príživníci.
Realitou je, že tieto metódy majú prakticky nulovú účinnosť, nakoľko ak niekto chce takéto kradnutie obsahu systematicky a opakovane vykonávať, tak to urobí a takéto medzičlánky sú len chvíľkovou prekážkou, ktorá sa poľahky prekoná.
Vo výsledku tak toto zabránenie kopírovania postihuje len obyčajných používateľov, ktorí si potrebujú z daného webu skopírovať napríklad adresu do formulára, produktové číslo do vyhľadávania, alebo nejakú dôležitú pasáž textu do svojho rozpracovaného dokumentu, ktorú použijú ako vzor pre svoj vlastný prepis, napr. v rámci štúdia.
V základe môžete použiť tri relatívne jednoduché metódy, ako zákaz kopírovania textového obsahu obísť. Najlepšie je začať prvou a postupovať k druhej a napokon tretej, až keď prvá alebo druhá nefunguje.
To, ktorý postup bude stačiť, závisí od toho, ako k zabráneniu kopírovania a vyznačovania textu na stránke prevádzkovatelia pristupovali.
METÓDA 1: REŽIM ČÍTAČKY
Obvykle najrýchlejším a najpohodlnejším spôsobom sprístupnenia kopírovania textu je, ak vo svojom internetovom prehliadači zapnete režim čítačky, ktorý text preformátuje do jednoduchej knižnej podoby.
V prehliadači Firefox tento režim spustíte stlačením ikony čítačky v adresnom riadku, alebo klávesom F9. V tomto režime je text stránky nielen príjemne čitateľný, ale aj vyznačovateľný a kopírovateľný. Späť do klasickej podoby sa vrátite takisto, ako ste do čítacieho režimu vošli, teda stlačením rovnakého tlačidla alebo klávesu.
Obdobný režim nájdete aj v prehliadačoch Microsoft Edge a Apple Safari. Výnimkou je prehliadač Chrome, v ktorom tento režim nie je v základe integrovaný a musíte ho do neho vložiť inštaláciou doplnku, ako napríklad Reader View.
METÓDA 2: PREVZATIE ZO ZDROJOVÉHO KÓDU
Alternatívnou metódou kopírovania textu je export zo zdrojového kódu samotnej stránky. To je trochu zdĺhavejšie a prácnejšie, ale na druhú stranu vždy účinné.
Ak text ide označiť, ale nedá sa skopírovať, vyznačte ho a kliknite naň pravým tlačidlom myši. Vo vysunutom kontextovom menu vyberte možnosť Preskúmať (Chrome) alebo Preskúmať prvok (Firefox). Zobrazí sa okno s vývojárskymi nástrojmi, pričom si všimnite, že v ňom bude vyznačený jeden riadok s tagom v podobe <p>…</p> alebo napr. <li>…</li>. Stačí rozkliknúť tri bodky a v predošlom kroku vyznačený text sa zobrazí v rámci zdrojového kódu. Dvojklikom ho môžete aktivovať a zvolenú pasáž si skopírovať.
Ak text na stránke naopak vôbec označiť nejde, znamená to, že stránka používa kompletné blokovanie tohto mechanizmu cez CSS, pričom obvykle je zakázané aj samotné vysunutie kontextového menu pravého tlačidla myši.
V takomto prípade otvorte vývojársky nástroj webového prehliadača klávesom F12. Následne v sekcii „body“ zrušte zaškrtnutie týchto operátorov:
user-select: none; (Firefox aj Chrome)
webkit-user-select: none; (Chrome)
moz-user-select: none; (Firefox)
Na stránke sa vyznačovanie a kopírovanie textu okamžite sprístupní.
METÓDA 3: BLOKOVANIE SKRIPTOV
V prípade najagresívnejších webových stránok sa stretnete s blokovaním kopírovania textu s komplexnejším použitím JavaScriptu, ktoré môže mať mnoho podôb.
V takomto prípade je vhodné na previnilej stránke dočasne JavaScript vypnúť.
Vypnutie JavaScriptu síce každý prehliadač umožňuje už v základe, avšak použitie tohto mechanizmu je pomerne nepraktické, pretože postup je pomerne zdĺhavý a hlavne globálny (pre celý web). Okrem toho, celé preklikávanie je nutné vykonať dvakrát, pretože skripty chcete vypnúť len dočasne a následne ich znova zapnúť.
Vhodnejšie a rýchlejšie je preto mať v prehliadačoch nainštalovaný doplnok, ako napríklad YesScript či JavaScript Toggle (dostupný pre Chrome aj Firefox), ktorý na požiadanie zablokuje skripty len na aktuálne otvorenej stránke a nič viac.
Ak na danej stránke doplnok kliknutím zapnete, po opätovnom načítaní stránky bude text už prístupný na kopírovanie. Skript na blokovanie tejto operácie sa totiž nespustí.
V prípade, že vo svojom internetovom prehliadači už používate nejaký blokovač reklám, ako napríklad uBlock Origin, môžete použiť na jednorazové blokovanie JavaScriptu na konkrétnej stránke aj ten. Stačí kliknúť na jeho ikonu na paneli a stlačiť blokovanie reprezentované ikonou </>.
Každú použitú metódu zabránenia kopírovania textu je vždy možné obísť. Záleží len na tom, aké otravné to z vašej strany bude. Každopádne toto správanie autorov daných stránok je vhodné hlasno kritizovať. Nemá na webe čo hľadať. Je nečinné, hlúpe a protipoužívateľské.