To je otázka, nad ktorou sa mnohí nezamýšľame a proste so službami firiem žijeme. Nemusí to byť len Google. Takých služieb, ktoré sa nám vryli pod kožu, je viac. Facebook, Outlook.com, Yahoo Mail, vaša on-line fotoslužba a mnohé ďalšie, napríklad cloudové úložisko vašich súborov. Pravdepodobne aj vy máte život previazaný s Googlom. Dokonca až tak, že služby tohto giganta považujete za samozrejmosť.

Ako z toho celého von a dá sa to vôbec? Odpoveď nájdete v článku. Získate informácie o ďalších službách a o tom ako byť na Googli menej závislí. Nebudeme vás od jeho služieb odhovárať. Veď jeho podiel je odhadom 75 % v podobe indexovaných top miliónov webov na internete. Jeho služby sú veľmi dobré, je to pohodlné, no je vhodné mať nejakú zálohu alebo alternatívu. Rozumieme však, že tak ako ste pripútaní ku Googlu, môžete sa veľmi ľahko pripútať k inej službe.

„Máte všetko na Googli? Aký je to pocit, keď vás má v hrsti?“

To z jedného praktického dôvodu. Nebudeme sa zaoberať detailným právnym výkladom, no ak používate služby zadarmo, môžu vám byť pokojne odopreté. Jedného dňa sa do svojej emailovej schránky nemusíte dostať. Poskytovateľ vám môže schránku zrušiť alebo sa k nej môže dostať niekto druhý a údaje vám zmazať.

Pre niekoho Google znamená vyhľadávač, pre iného email, druhí si zase predstavia Fotky alebo navigáciu. Takmer každý z nás si ale dokonale vybaví kompletný mix všetkých služieb naraz.

Emaily a chat

Oprostiť sa od Gmailu asi nepôjde hneď. Nemusí to byť ale vaša jediná emailová schránka. V ideálnom prípade by ste mohli mať ešte jednu. Nemáme na mysli pracovnú, ale ďalšiu súkromnú. Takú, ktorú budete používať pri registrácii on-line služieb. Nie je v tom žiadny reálny problém. Na zapamätanie prihlasovacích údajov tu je buď priamo prehliadač alebo špecializovaný program. Využiť môžete napríklad Sticky Password, prípadne 1Password.

Sticky Password na ukladanie hesiel nezávisle od prehliadača. Použiť ich môžete vďaka doplnkom pre prehliadače v iných podporovaných prehliadačoch

Takto v prípade ťažkostí s jednou schránkou nebudú zdiskreditované všetky služby. Ako prvé môžete spraviť to, že si necháte preposielať kópiu emailov na iný účet. V nastaveniach Gmailu nájdete v časti Preposielanie a POP/IMAP.

Ponuka emailových služieb je veľká, využiť môžete napríklad Outlook.com, Yahoo Mail alebo napríklad Proton Mail. Posledný zmienený je súčasťou služieb Proton Technologies so sídlom vo Švajčiarsku a poskytne vám zadarmo email s vaším osobným šifrovacím kľúčom. V preklade, ak ho zabudnete, nemáte šancu sa dostať k svojim emailom. O konto neprídete, ale poskytovateľ nevie vygenerovať nové heslo tak, aby vám zostali emaily. Koľko služieb na internete vám obnoví heslo a neprídete o dáta? Takmer každá. To znamená, že v skutočnosti majú prístup k vašim dátam. Služba sa dá používať zadarmo, no viete si priplatiť za extra služby. FastMail je emailová služba s kontaktmi a kalendárom ale je platená od 3 dolárov na mesiac a používateľa.

Namiesto chatovacích služieb ako Hangouts alebo Google Duo sa dá použiť aplikácia Signal. Svetovo je hodnotená ako jedna z najbezpečnejších aplikácií. Problémom však nebude, ako sa odpútať od Googlu, ale ako sa presvedčiť tých ostatných, aby prešli z WhatsAppu a Messengera od Facebooku práve na Signal.

Vyhľadávanie a mapy

Najjednoduchšia cesta, ako zmeniť sledovanie Googlom. Používajte iný vyhľadávač. Na výber máte napríklad Bing, ale povedzme si rovno. Zmeníte síce vizáž a ste tam, kde ste boli. Najlepšie riešenie je použiť vyhľadávač DuckDuckGo, ktorý si môžete inštalovať ako doplnok do vášho prehliadača. Prehliadače ho už dokonca majú v nastaveniach, len nie je štandardne predvolený. Preto keď napíšete do riadka niečo iné ako URL adresu, spustí sa hľadanie cez Google.

DuckDuckGo je výborná alternatíva k vyhľadávaniu na Googli

DuckDuckGo vás nebude sledovať, nezbiera a nezdieľa o vás žiadne informácie a teda vám nebude ponúkať žiadne reklamy. Hľadáte nové botasky na internete? Spravte to cez tento vyhľadávač a nebudete mať o pár minút až hodín toľko reklamy s touto tematikou na rôznych stránkach. Ešte aj videá z YouTube vám spustí priamo vo svojom rozhraní tak, aby sa Google nedostal k vašim dátam práve cez videoslužbu. Považujeme ale za férové upozorniť vás na menšiu nevýhodu. V režime hľadania obrázkov ich zvyčajne nájdete menej ako na Googli. Áno, keď potrebujeme nájsť obrázky aj my, druhý pokus je práve cez tohto giganta.

Mapy môžete použiť na rôznych vyhľadávačoch, katalógoch alebo mapových službách. Alternatívou sú OpenStreetMaps alebo napríklad mapy HERE WeGo.

Mapy HERE sú sofistikované a prepracované. Vyskúšajte ich, vyzerajú lepšie ako tie od Googlu

Fotografie

Nemusíte na všetko používať Google Fotky, aj keď chápeme, že zvyk je zvyk. Rovnako ľahko ale môžete zdieľať svoje albumy na českej fotoslužbe, ktorá je zadarmo. Volá sa Zonerama a možno nemá toľko možností ako Fotky od Googlu, no má neobmedzený priestor a nebude vás limitovať rozlíšením a nebude fotografie ani komprimovať. To totiž robia Fotky, ak nechcete, aby sa nahratý obsah započítal do vášho celkového cloudového priestoru, ktorý na Googli máte. Odporúčame vyskúšať aj službu Flickr, ktorá je od Yahoo.

Tak trochu špeciálnou službou je Zoner Photo Cloud. V rámci tohto editora na úpravu fotiek máte zadarmo 20 GB priestoru a cloudové nahrávanie vykonávate priamo z programu. Ak už používate tento program, je to jedna z najlepších volieb. Napríklad na archiváciu vašich fotiek alebo zálohovanie. Dokúpiť si môžete ďalší priestor.

Cloudové úložisko

Zálohovanie súborov do cloudu je jedna z vecí, ktorá sa nám celkovo vo svete internetu páči. Aj tu to má jeden háčik a fakt, že mať všetko na jednom mieste, nemusí byť spoľahlivé. Či už pri blokovaní služby poskytovateľom ak je zadarmo alebo náhodným vymazaním, či nejakým hackerským útokom. Ak už sa Googlu nechcete vzdať, pridajte k tomu ďalšie služby. Pokojne raz za čas skopírujte súbory z jednej služby do druhej, nech ich máte v nejakom čase duplicitné. Spravíte tak najľahšie cez počítač. Treba mať nainštalované programy daných cloudových služieb a pracovať s nimi cez Prieskumník ako s bežnými súbormi.

Úložisko OneDrive

Mať veci na Google Disku je dobrá vec. Ideálne je však používať viac služieb. Používatelia Windows s účtom Live (napríklad Outlook.com) majú službu OneDrive registrovanú práve na tento účet a možno sa ním prihlasujete aj do Windows 10. Dnes už je to vyzretá služba, dobre sa ovláda a máte ju aj ako súčasť balíka Microsoft Office 365. 1 TB priestoru asi bude stačiť aj najnáročnejším z nás. Treba len platiť Office alebo si potom službu platiť samostatne. Zadarmo máte potom 15 GB dát. Teraz môžete využiť aj funkciu Osobný trezor. Ide o špeciálny adresár, kde si uložíte dáta, tak ako inde. Avšak s jedným rozdielom. Každý prístup do adresára bude vyžadovať dvojfaktorovú autentifikáciu. Musíte kódom z SMS alebo napríklad emailu overiť svoju totožnosť. Potom sa odomkne a po 20 minútach neaktivity zase uzamkne.

OneDrive verifikácia pre Osobný trezor

Dobrá je aj služba Dropbox, kam si môžete ukladať dáta. Zadarmo máte 2 GB a môžete ho naraz použiť na troch zariadeniach. Toto bude asi malá kapacita a za väčší dátový objem si musíte zaplatiť. Je výborná na zdieľanie s inými používateľmi a za roky existencie na trhu sa vypracovala na jednu z najlepších. Jej extra dobrou vlastnosťou je tzv. LAN synchronizácia. Ak pridáte nejaké súbory do zdieľaného adresára a používatelia zahrnutí do zdieľania sú vo vašej LAN sieti, zmeny prebehnú po nej. A to je výborná vlastnosť, najmä pri zdieľaní veľkých súborov. Podobne sú zamerané služby Box.net. Táto sa hodí najmä pre tímovú spoluprácu.

V službe MEGA dostanete 50 GB dát zadarmo. Je to dostatok priestoru s moderným rozhraním vo webovom prehliadači a dobrou aplikáciou pre smartfóny. Aj tu máte možnosť získať ďalší priestor za poplatok. Zaujímavosťou tejto služby je end-to-end šifrovanie. To znamená, že keď zabudnete heslo, prídete o svoje dáta a poskytovateľ ich nevie obnoviť. Menej príjemné sú dátové limity.

To znamená, že nemôžete nahrávať súbory len tak a mazať ich a opätovne využívať v danom období svoje úložisko. Limity sú však také veľké, že pre vás asi nebudú reálne. Je to viac-menej ochrana poskytovateľa pred nekontrolovaným zdieľaním s masou používateľov. Podobné limity má na zdieľaných adresároch aj Dropbox, no možno ste na ne bežným používaním ani nenarazili.

Máme pre vás tip na bezpečné úložisko. Je to vlastne taký sklad dát alebo lepšie povedané archív. Potrebujete na to program Acronis True Image, ktorý je síce zálohovací program a kupujete si aj priestor v cloude, no má ďalšie funkcie. Napríklad spomenuté archivovanie dát. Tu si totiž vyberáte krajinu, v ktorej chcete mať dáta uložené. To znamená, že sú fyzicky v danej krajine. To je dôležité v prípade rôznych legislatívnych procesov. S priestorom už od 250 GB v cloude máte rozšírené možnosti, ako udržať dáta v bezpečí. Je to platená služba, máte tu garancie a môžete sa na ňu spoľahnúť viac ako na služby zadarmo.

Acronis True Image je síce zálohovací program, avšak podporuje archivovanie. Takto uložené dáta sa dajú zmazať, ale nie omylom alebo jedným kliknutím

Video

Sme realisti a povedať vám, aby ste zabudli na YouTube je naozaj nereálne. Jednak má najviac videí a možno práve túto službu používate vy na svoju propagáciu. Naše tipy budú skôr o tom, že podobné služby nájdete aj inde, a tak môžete rozhodiť siete a využívať viac kanálov pre svoju tvorbu alebo na sledovanie tvorby iných. Verte, že aj inde je hodnotného obsahu dostatok.

Využiť môžete Vimeo s účtom Basic. Ten je zadarmo, no je to zároveň aj platená služba. Niektorí o nej hovoria ako o službe, ktorá má všetko potrebné, nie je preplnená množstvom funkcií a ani toľkého sledovania používateľov. Nebude vám do videa dávať reklamy, čo možno neocenia tí, ktorí na nej zarábajú ale skôr diváci. Minimálne sa túto službu oplatí vyskúšať. Vo verzii zadarmo vás ale bude limitovať týždenný upload maximálne 500 MB. Celkovo budete mať k dispozícii 5 GB dát. Rozšírenie a pridanie funkcií je za príplatok.

Videoslužba Vimeo je ďalšia, kde môžete sledovať videoobsah alebo ho tam publikovať

Prehliadač

Možno jedna zo základných zmien, ktorú pre seba môžete spraviť. Zmena prehliadača nie je taká bolestivá. Google Chrome z vás vytiahne doslova všetko. Prehliadače, ktoré sú z hľadiska súkromia, blokovania sledovacích cookies a zachovania akej takej súkromnej identity bezpečnejšie, sú Firefox, Brave alebo ako silný kaliber Tor browser. Rovnako ich môžete použiť aj na svojom smartfóne s Androidom.

Firefox je jedným z bezpečnejších prehliadačov, ktoré sa nesnažia vysať vaše súkromie

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.