Dá sa žiť bez Googlu?

3

To je otázka, nad ktorou sa mnohí nezamýšľame a proste so službami firiem žijeme. Nemusí to byť len Google. Takých služieb, ktoré sa nám vryli pod kožu, je viac. Facebook, Outlook.com, Yahoo Mail, vaša on-line fotoslužba a mnohé ďalšie, napríklad cloudové úložisko vašich súborov. Pravdepodobne aj vy máte život previazaný s Googlom. Dokonca až tak, že služby tohto giganta považujete za samozrejmosť.

Ako z toho celého von a dá sa to vôbec? Odpoveď nájdete v článku. Získate informácie o ďalších službách a o tom ako byť na Googli menej závislí. Nebudeme vás od jeho služieb odhovárať. Veď jeho podiel je odhadom 75 % v podobe indexovaných top miliónov webov na internete. Jeho služby sú veľmi dobré, je to pohodlné, no je vhodné mať nejakú zálohu alebo alternatívu. Rozumieme však, že tak ako ste pripútaní ku Googlu, môžete sa veľmi ľahko pripútať k inej službe.

„Máte všetko na Googli? Aký je to pocit, keď vás má v hrsti?“

To z jedného praktického dôvodu. Nebudeme sa zaoberať detailným právnym výkladom, no ak používate služby zadarmo, môžu vám byť pokojne odopreté. Jedného dňa sa do svojej emailovej schránky nemusíte dostať. Poskytovateľ vám môže schránku zrušiť alebo sa k nej môže dostať niekto druhý a údaje vám zmazať.

Pre niekoho Google znamená vyhľadávač, pre iného email, druhí si zase predstavia Fotky alebo navigáciu. Takmer každý z nás si ale dokonale vybaví kompletný mix všetkých služieb naraz.

Emaily a chat

Oprostiť sa od Gmailu asi nepôjde hneď. Nemusí to byť ale vaša jediná emailová schránka. V ideálnom prípade by ste mohli mať ešte jednu. Nemáme na mysli pracovnú, ale ďalšiu súkromnú. Takú, ktorú budete používať pri registrácii on-line služieb. Nie je v tom žiadny reálny problém. Na zapamätanie prihlasovacích údajov tu je buď priamo prehliadač alebo špecializovaný program. Využiť môžete napríklad Sticky Password, prípadne 1Password.

Sticky Password na ukladanie hesiel nezávisle od prehliadača. Použiť ich môžete vďaka doplnkom pre prehliadače v iných podporovaných prehliadačoch

Takto v prípade ťažkostí s jednou schránkou nebudú zdiskreditované všetky služby. Ako prvé môžete spraviť to, že si necháte preposielať kópiu emailov na iný účet. V nastaveniach Gmailu nájdete v časti Preposielanie a POP/IMAP.

Ponuka emailových služieb je veľká, využiť môžete napríklad Outlook.com, Yahoo Mail alebo napríklad Proton Mail. Posledný zmienený je súčasťou služieb Proton Technologies so sídlom vo Švajčiarsku a poskytne vám zadarmo email s vaším osobným šifrovacím kľúčom. V preklade, ak ho zabudnete, nemáte šancu sa dostať k svojim emailom. O konto neprídete, ale poskytovateľ nevie vygenerovať nové heslo tak, aby vám zostali emaily. Koľko služieb na internete vám obnoví heslo a neprídete o dáta? Takmer každá. To znamená, že v skutočnosti majú prístup k vašim dátam. Služba sa dá používať zadarmo, no viete si priplatiť za extra služby. FastMail je emailová služba s kontaktmi a kalendárom ale je platená od 3 dolárov na mesiac a používateľa.

Namiesto chatovacích služieb ako Hangouts alebo Google Duo sa dá použiť aplikácia Signal. Svetovo je hodnotená ako jedna z najbezpečnejších aplikácií. Problémom však nebude, ako sa odpútať od Googlu, ale ako sa presvedčiť tých ostatných, aby prešli z WhatsAppu a Messengera od Facebooku práve na Signal.

Vyhľadávanie a mapy

Najjednoduchšia cesta, ako zmeniť sledovanie Googlom. Používajte iný vyhľadávač. Na výber máte napríklad Bing, ale povedzme si rovno. Zmeníte síce vizáž a ste tam, kde ste boli. Najlepšie riešenie je použiť vyhľadávač DuckDuckGo, ktorý si môžete inštalovať ako doplnok do vášho prehliadača. Prehliadače ho už dokonca majú v nastaveniach, len nie je štandardne predvolený. Preto keď napíšete do riadka niečo iné ako URL adresu, spustí sa hľadanie cez Google.

DuckDuckGo je výborná alternatíva k vyhľadávaniu na Googli

DuckDuckGo vás nebude sledovať, nezbiera a nezdieľa o vás žiadne informácie a teda vám nebude ponúkať žiadne reklamy. Hľadáte nové botasky na internete? Spravte to cez tento vyhľadávač a nebudete mať o pár minút až hodín toľko reklamy s touto tematikou na rôznych stránkach. Ešte aj videá z YouTube vám spustí priamo vo svojom rozhraní tak, aby sa Google nedostal k vašim dátam práve cez videoslužbu. Považujeme ale za férové upozorniť vás na menšiu nevýhodu. V režime hľadania obrázkov ich zvyčajne nájdete menej ako na Googli. Áno, keď potrebujeme nájsť obrázky aj my, druhý pokus je práve cez tohto giganta.

Mapy môžete použiť na rôznych vyhľadávačoch, katalógoch alebo mapových službách. Alternatívou sú OpenStreetMaps alebo napríklad mapy HERE WeGo.

Mapy HERE sú sofistikované a prepracované. Vyskúšajte ich, vyzerajú lepšie ako tie od Googlu

Fotografie

Nemusíte na všetko používať Google Fotky, aj keď chápeme, že zvyk je zvyk. Rovnako ľahko ale môžete zdieľať svoje albumy na českej fotoslužbe, ktorá je zadarmo. Volá sa Zonerama a možno nemá toľko možností ako Fotky od Googlu, no má neobmedzený priestor a nebude vás limitovať rozlíšením a nebude fotografie ani komprimovať. To totiž robia Fotky, ak nechcete, aby sa nahratý obsah započítal do vášho celkového cloudového priestoru, ktorý na Googli máte. Odporúčame vyskúšať aj službu Flickr, ktorá je od Yahoo.

Tak trochu špeciálnou službou je Zoner Photo Cloud. V rámci tohto editora na úpravu fotiek máte zadarmo 20 GB priestoru a cloudové nahrávanie vykonávate priamo z programu. Ak už používate tento program, je to jedna z najlepších volieb. Napríklad na archiváciu vašich fotiek alebo zálohovanie. Dokúpiť si môžete ďalší priestor.

Cloudové úložisko

Zálohovanie súborov do cloudu je jedna z vecí, ktorá sa nám celkovo vo svete internetu páči. Aj tu to má jeden háčik a fakt, že mať všetko na jednom mieste, nemusí byť spoľahlivé. Či už pri blokovaní služby poskytovateľom ak je zadarmo alebo náhodným vymazaním, či nejakým hackerským útokom. Ak už sa Googlu nechcete vzdať, pridajte k tomu ďalšie služby. Pokojne raz za čas skopírujte súbory z jednej služby do druhej, nech ich máte v nejakom čase duplicitné. Spravíte tak najľahšie cez počítač. Treba mať nainštalované programy daných cloudových služieb a pracovať s nimi cez Prieskumník ako s bežnými súbormi.

Úložisko OneDrive

Mať veci na Google Disku je dobrá vec. Ideálne je však používať viac služieb. Používatelia Windows s účtom Live (napríklad Outlook.com) majú službu OneDrive registrovanú práve na tento účet a možno sa ním prihlasujete aj do Windows 10. Dnes už je to vyzretá služba, dobre sa ovláda a máte ju aj ako súčasť balíka Microsoft Office 365. 1 TB priestoru asi bude stačiť aj najnáročnejším z nás. Treba len platiť Office alebo si potom službu platiť samostatne. Zadarmo máte potom 15 GB dát. Teraz môžete využiť aj funkciu Osobný trezor. Ide o špeciálny adresár, kde si uložíte dáta, tak ako inde. Avšak s jedným rozdielom. Každý prístup do adresára bude vyžadovať dvojfaktorovú autentifikáciu. Musíte kódom z SMS alebo napríklad emailu overiť svoju totožnosť. Potom sa odomkne a po 20 minútach neaktivity zase uzamkne.

OneDrive verifikácia pre Osobný trezor

Dobrá je aj služba Dropbox, kam si môžete ukladať dáta. Zadarmo máte 2 GB a môžete ho naraz použiť na troch zariadeniach. Toto bude asi malá kapacita a za väčší dátový objem si musíte zaplatiť. Je výborná na zdieľanie s inými používateľmi a za roky existencie na trhu sa vypracovala na jednu z najlepších. Jej extra dobrou vlastnosťou je tzv. LAN synchronizácia. Ak pridáte nejaké súbory do zdieľaného adresára a používatelia zahrnutí do zdieľania sú vo vašej LAN sieti, zmeny prebehnú po nej. A to je výborná vlastnosť, najmä pri zdieľaní veľkých súborov. Podobne sú zamerané služby Box.net. Táto sa hodí najmä pre tímovú spoluprácu.

V službe MEGA dostanete 50 GB dát zadarmo. Je to dostatok priestoru s moderným rozhraním vo webovom prehliadači a dobrou aplikáciou pre smartfóny. Aj tu máte možnosť získať ďalší priestor za poplatok. Zaujímavosťou tejto služby je end-to-end šifrovanie. To znamená, že keď zabudnete heslo, prídete o svoje dáta a poskytovateľ ich nevie obnoviť. Menej príjemné sú dátové limity.

To znamená, že nemôžete nahrávať súbory len tak a mazať ich a opätovne využívať v danom období svoje úložisko. Limity sú však také veľké, že pre vás asi nebudú reálne. Je to viac-menej ochrana poskytovateľa pred nekontrolovaným zdieľaním s masou používateľov. Podobné limity má na zdieľaných adresároch aj Dropbox, no možno ste na ne bežným používaním ani nenarazili.

Máme pre vás tip na bezpečné úložisko. Je to vlastne taký sklad dát alebo lepšie povedané archív. Potrebujete na to program Acronis True Image, ktorý je síce zálohovací program a kupujete si aj priestor v cloude, no má ďalšie funkcie. Napríklad spomenuté archivovanie dát. Tu si totiž vyberáte krajinu, v ktorej chcete mať dáta uložené. To znamená, že sú fyzicky v danej krajine. To je dôležité v prípade rôznych legislatívnych procesov. S priestorom už od 250 GB v cloude máte rozšírené možnosti, ako udržať dáta v bezpečí. Je to platená služba, máte tu garancie a môžete sa na ňu spoľahnúť viac ako na služby zadarmo.

Acronis True Image je síce zálohovací program, avšak podporuje archivovanie. Takto uložené dáta sa dajú zmazať, ale nie omylom alebo jedným kliknutím

Video

Sme realisti a povedať vám, aby ste zabudli na YouTube je naozaj nereálne. Jednak má najviac videí a možno práve túto službu používate vy na svoju propagáciu. Naše tipy budú skôr o tom, že podobné služby nájdete aj inde, a tak môžete rozhodiť siete a využívať viac kanálov pre svoju tvorbu alebo na sledovanie tvorby iných. Verte, že aj inde je hodnotného obsahu dostatok.

Využiť môžete Vimeo s účtom Basic. Ten je zadarmo, no je to zároveň aj platená služba. Niektorí o nej hovoria ako o službe, ktorá má všetko potrebné, nie je preplnená množstvom funkcií a ani toľkého sledovania používateľov. Nebude vám do videa dávať reklamy, čo možno neocenia tí, ktorí na nej zarábajú ale skôr diváci. Minimálne sa túto službu oplatí vyskúšať. Vo verzii zadarmo vás ale bude limitovať týždenný upload maximálne 500 MB. Celkovo budete mať k dispozícii 5 GB dát. Rozšírenie a pridanie funkcií je za príplatok.

Videoslužba Vimeo je ďalšia, kde môžete sledovať videoobsah alebo ho tam publikovať

Prehliadač

Možno jedna zo základných zmien, ktorú pre seba môžete spraviť. Zmena prehliadača nie je taká bolestivá. Google Chrome z vás vytiahne doslova všetko. Prehliadače, ktoré sú z hľadiska súkromia, blokovania sledovacích cookies a zachovania akej takej súkromnej identity bezpečnejšie, sú Firefox, Brave alebo ako silný kaliber Tor browser. Rovnako ich môžete použiť aj na svojom smartfóne s Androidom.

Firefox je jedným z bezpečnejších prehliadačov, ktoré sa nesnažia vysať vaše súkromie

Značky:

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

3 komentáre

 1. Vladimir Sajko on

  Prepacte, neviem ci som pochopil pointu clanku, lebo uvod mi vravi ze chcete nam citatelom povedat ako nadradit komplet Google sluzby inymi kt. robia 1:1 co tie od Google. Napr. Google Chrome ako kus za kus sa da nahradit inym prehliadacom, ale ked mam viac zariadeni, ci je to PC, tablet, mobil, tak jasnou vyhodou Google uctu je napr. sync zaloziek, preto apelujem na zaciatok clanku kde vyzeralo ze nam naservirujete fakt adekvatnu nahradu kt. tie e2e sluzby nahradi a odtrhene nas od Google apps, sluzieb. Celkovo Google ucet – kontakty, zalozky, kalendar .. uz len import kontaktov do iPhone je rieseny cez ucty, nie krkolomne (pre nevedomych) cez 3rd aprty nastroje alebo cez iTunes, tod Android, Google ucet je all-in-one e2e, zabezpeceny sync cross zariadenia on-the-fly. Preto po precitani clanku mi nesedi uvod s celkovym obsahom.

  • ak si si článok prečítal celý (čo ja áno), dostal by si všetky odpovede, na ktoré sa pýtaš, pretože, všetko je tam uvedené.
   Nikto ťa nenúti používať google veci ale nikto ťa nenúti ich ani nepoužívať.
   Článok som si prešiel celý, aj keď ma nič nenaučil, pretože všetky infá už dávno mám.

   a hádaj čo…. napriek tomu je to článok pre mňa. V poslednej dobe skutočne uvažujem, že brutálne obmedzím google, pretože mám od nich skutočne všetko, mail, mapy, chrome, telefon,
   postupne to začínam obmedzovať, nainštaloval som si TOR, mail som začal používať proton už asi pred rokom, telefón si kúpim „hlúpy“…… ale mám problém s mapami…… gmaps sú skutočne topka….. zhodou okolností, na SK CZ je gmail celkom sračka, používam tu mapy.cz, ale zahraničie a streetview proste nemá nikto….

   prečo to robím vlastne a prečo o tom píšu a ja súhlasím ?

   Vladimír, presne, ako píšeš, je obrovská výhoda mať všetko v jednom. Súhlasím, je. Ale môže to byť aj nebezpečné ? môže sa stať to, že ak mi niekto ukradne mobil, alebo tojejedno, účet heslo, prišiel som úplne o všetko…o komplet moje súkromie. A taká krádež sa môže stať hocikedy, hocikým, náhodne…. to proste neovplyvníme……

   napr. ak si nastaveny PRO america, PROTI rusko, tak aplikácie z ruska, by si možno vôbec nedôveroval, že údaje idú do Moskvy priamo. (bol to ako príklad, preto sa prosím nikto neurazte)
   Taktiež, ako sa hovorí, že Huawei „posiela“ všetky dáta do číny. A vieš čo ? ja som presvedčený, že ako huawei, tak google, tak apple, si uchovávajú všetky dáta o klientoch, VŠETKY ! aj tie, ktoré by nemali. Som o tom presvedčený, pretože, keby ja som šéf takejto firmy, taktiež to robím rovnako.

   Ty apeluješ na touchit, aby dali skutočne adekvátnu alternatívu….. pričom, touchit presne to spravil. Tam, kde alternatívu nenašiel, alebo neexistuje, presne to uviedli……

   napr. protonmail….. používam ho už vyše roka a som absolútne superspokojný. Používam TOR, na ktorom je duckduckgo.

   s fotografiami je to horšie……… tu mi možno niekto povie, že som paranoidný až príliš, ale radšej budem paranoidný, ako o 10 rokov niekde uvidím moje fotky……..
   preto, už neverím absolútne žiadnej službe na fotky, ktorá existuje.
   Jednak, všetko sa dá raz hacknuť, raz určite, možno aj dva……
   preto, sa nezbláznim, ak priateľom, alebo rodine hneď neukážem akúkoľvek fotku…..
   mám všetko zálohované na offline disku, ktorý pripájam len ak z neho niečo chcem. Digitálnu zrkadlovku som stihol kúpiť ešte bez wifi a bluetoothu, takže, to by som mal vyriešené. Mobilom fotiť nechcem.
   a ono…pre mňa foto služby boli vždy problém….. keďže fotím nesmierne rád, mám 500 GB fotiek, všetky sú ďaleko kvalitnejšie, ako to google zadarmo umožní. a platiť za tieto služby nikdy nechcem. Aj preto, aby google nikdy nedostal moju kreditnú kartu, moju platbu, pretože, tým 100% potvrdím moju identitu. (napr.)

   no…. a keď nie si závislý od facebooku, ktorý ja nepoužívam, taktiež nepoužívam žiadne ostatné instant chaty, alebo ďalšie sociálne stránky, tak ti skutočne stačí hlúpy telefon. Ľudia mi roky hovoria, daj si facebook, daj si ig, daj si hento, daj si oné… ale vieš čo ? keď niečo chcú, napriek tomu ma nájdu vtedy, keď to ja chcem a nie, keď to chce niekto iný.

   • VLADIMIR SAJKO on

    @Anonym: Vy si myslite ze nikto nesmiruje, smiruje kazdy a Google sa nezbavite aj napriek tomu ze nemate / nepouzivate priamo Google ucet, mozte byt anonym, staci ked mate Android phone a nemusite mat v nom pridany Google ucet aj tak vas sleduju, viete ako? .. cez Google Play, ten je build in kazdy Android a ma automaticke povolenie na cely telefon, kontakty, sms, poloha. Mozete manualne nahadzat kontakty a mysliet si ze ste v bezpeci a vase cisla nikto nevie, Bohuzial nieje to tak, lebo cez Google Play (nie Pay) je Google nepriamo opravneny ich vidiet. Mozte mat na telefone protonmail, neviem ake appky ako signal, kontakty a ich cisla, vsetko co do telefonu nahadzete je ukradnutelne aj bez pouzivania Google uctu. Je jedno ci Google je US, Cina alebo Rusko, kazda „monarchia“ bude smirovat lebo su za tym peniaze (nic nieje zadarmo, preto Google to kompenzuje cielenymi reklamami, preto smiruju AI co robite atd, preto navrhuje situ reklamu na vas), politika a mocensky boj. Ak Google Play obmedzite povolenia, sam Android OS zacne kvakat a otravovat aby ste to zapli spat lebo cela appka a ine prestanu spravne fungovat, co je aj pravda, lebo tak to v Google nadizajnovali.

    Pan redaktor pise „Pre niekoho Google znamená vyhľadávač, pre iného email, druhí si zase predstavia Fotky alebo navigáciu. Takmer každý z nás si ale dokonale vybaví kompletný mix všetkých služieb naraz.“

    Ja som clanok pochopil ako navrh na produkty kt. mi nahradia Google komplet e2e (end to end, kontakty, kalendare, bookmarky, sync cross zariadenia, G-Pay). Clanok pre mna vyznel len ako nahrada za urcite produkty, prehliadac, mail, cloud, co ale pre mna nieje e2e nahrada (mozno pre vas je), preto odpoved ci sa da zit bez Google, ano da sa to, ciastocne (nahradime ich appky inymi – vid clanok) ale pridete o ine funkcionality kt. ulahcuju zivot, a aj tak vas sleduju (oto ide zrejme vam nie TouchIt). Google sleduje aj bez Google uctu (to nebola pointa clanku), to je moja odpoved na vas komentar kedze vyzera ze idete obmedzit pouzivanie ich appiek, ak neprejdete na hlupy telefon, tak nemate sancu zakryt svoje sukromie, jedine im to stazite, ale cez Google Play vas aj tak osmiruju aj bez ich uctu. Ak sa komplet chcete zbavit molochov, tak jedine cez hlupe telefony, ziadne smart veci a skoncite tak ze pri sebe budete nosit zapisnik a volat z tele.budky (kt. su zrusene skoro vsade), pripadne stary hlupy telefon, k tomu fotak (bez smart funkcii, lebo hlupy telefon foti na blitz) co dokaze natacat aj VGA video, dalsi device TomTom auto navigacia (samozrejme bez smart funkcii) a este fyzicky kompas ako sme to mali na skolach za sociku.

    Spat clanku:
    Pre ulozisko mi odporucaju OneDrive, Dropbox, vsetko Cloud, jeden ako druhy, nieco zadarmo, ale nic nieje zadarmo, aj tam vas sleduju a davate im svoje sukromne data. Ziadna zmienka o vlastnom NAS (Synology, QNAP, ine). Preco neviem.(Zeby to nebolo zadarmo a preto to tu chyba?)

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>