Lacnejší notebook na prácu s klávesnicou odolnou voči poliatiu.

Za notebooky od Dellu si vždy trochu priplatíte. Nekupujete ale iba zariadenie samotné ale aj servis a nadštandardné služby.

Vostro 3490 je v 14“ verzii väčší ako iné notebooky so 14“ displejom. Nie oveľa a pri porovnaní s iným notebookom zistíte, že ide viac o kozmetické prvky ako väčšie zaoblenie tela.

Konfigurácia

Model notebooku / ParameterDell Vostro 14 3490
ProcesorIntel Core i5-10210U 1,6 ÷ 4,2 GHz, 6 MB cache (max. 15 W TDP)
Operačná pamäť8 GB DDR4 (max. 8 GB)
Pevný diskSK hynix, 256 GB SSD
Hlavný displej14″, IPS, max. rozlíšenie 1920 × 1200 px
Grafická kartaIntel UHD Graphics
Porty2 × USB 3.1, 1 × USB 2.0, LAN, VGA, HDMI, čítačka SD, kombinovaný audio
Operačný systémMicrosoft Windows 10 Pro
Rozmery [mm]339 × 242 × 20
Hmotnosť [kg]1,72

Nakoniec ale aj portová výbava je niečo, čo poteší. Je tu LAN, HDMI aj VGA konektor. To sa bez pochýb hodí, no absencia konektora USB-C nás zamrzela.

Telo je plastové ale pevné a notebook je celkovo príjemný na dotyk. Minimálne vás nebude tak veľmi chladiť. Klávesnica je základná a písali sme u už na lepších. Chválime vodeodolnosť, no viac sme si zvykli na to, že aj lacnejšie notebooky majú podsvietené klávesy.

Na prihlasovanie do systému sme museli použiť PIN kód alebo heslo, čítačka odtlačkov nebola súčasťou výbavy. Full HD displej má podľa našich meraní slabší jas, no zaujímavé je, že sa naň dobre pozerá. Vhodný aj na pozeranie filmov a pri najvyššom jase máte obraz viditeľnejší aj na notebookoch, ktoré majú radovo o desiatky vyššiu svietivosť.

Benchmarky

Model / TestyDell Vostro 14 3490
PCMark 10 – Kancelársky výkon3941
Essentials8349
Productivity6812
Digital Content Creation2922
3DMark 11 – Herný výkon1837
Graphics score1694
Physics score5559
Combined score1345
VR Mark – Virtuálna realita
Orange Room618
HD Tune Pro 5 – Pevný disk
Average speed [MB/s]516
Access time [ms]0,094
Batériové testy
PCMark 10, Modern Office [hh:mm]7:37
Displej – meranie jasu
Maximálna hodnota jasu [cd/m2]213
Teplota – kancelársky / výkonný režim
Klávesnica, najhorúcejšie miesto [°C]31,6 / 37,9
Spodok, najhorúcejšie miesto [°C]46,8 / 51,3

Väčšie rámiky pre nás nepredstavovali problém. Ak sú menšie, je to príjemná kozmetická záležitosť. Opäť zdôrazňujeme, že vyššie položený displej zo spodnej hrany je ergonomickejší.

V praxi sme ocenili miniatúrny adaptér napájania a veľmi dobré riadenie spotreby. Notebook sa pri vyššej záťaži zahrieva viac ako niektoré tenšie modely (avšak s hliníkovým telom). Prepnutím do úsporného režimu získate ale absolútne nehlučný stroj.

Dell podobne ako pri ostatných svojich notebookoch dodáva utility navyše, na riadenie spotreby, aktualizačný program alebo Dell Mobile Connect na prepojenie smartfónu a notebooku. Všetko užitočné nástroje.

Tým, že ide o notebook pre firemných používateľov, máte tu aj TPM čip a Windows 10 Pro, teda okrem iného aj možnosť šifrovať pevný disk bez potreby kupovať iné programy.

Z multimediálneho pohľadu sú prekvapením aj reproduktory. Na filmy sú veľmi dobré, dokonca s nimi zvládnete počúvať aj hudbu. To sa stáva málokedy. V tomto smere išlo o príjemné prekvapenie.

Verdikt

Dell Vostro 14 3490 je pracovný notebook od Dellu za veľmi dobrú cenu. Kupujete si ho preto, lebo chcete nadštandardný servis tejto firmy a softvérovú podporu ovládačov alebo BIOSu. Takisto aj vyladený systém a komponenty, ktoré vám umožnia pracovať bez toho, aby ste museli riešiť problémy.

Notebook nemá veľa vecí, no zachováva si priaznivú cenu. Vostro je taká vstupenka do sveta notebookov od Dellu a pritom si nezruinujete rozpočet. Je to taká klasika, ktorá na pohľad veľmi neprekvapí, no máte tu ešte tradičné porty, ktoré mnohým chýbajú alebo hoci taký detail ako čítačku SD kariet.

thumbs-up-icon

Výhody

  • Riadenie spotreby
  • Vodeodolná klávesnica
  • Tichý v úspornom režime

thumbs-down-icon

Nevýhody

  • Nemá USB-C
  • Chýbala nám podsvietená klávesnica

Cena: 720 EUR

Zapožičal: ASBIS SK

Fotografie: Ondrej Macko

Prečítajte si aj:

Recenzia Dell XPS 13 9380: Rekordná výdrž na batériu

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.