Mobil v rukách detí, bežná vec, ktorej sa dnes už nevyhnete.

Je však dôležité ich chrániť, no otvorene si povedať aj o pravidlách. Deti by mali porozumieť tomu, že tieto pravidlá nie sú len vaším nástrojom na ich kontrolu, ale aj nástrojom na ich bezpečnosť. Otázok a možných prístupov je viac, poďme sa na niektoré aspekty pozrieť.

Ďalšie informácie o tejto téme nájdete takisto v článku s názvom Deti na internete: Ako ochrániť svoje deti v on-line svete?

Aký mobil dať dieťaťu?

Jedným z riešení bude klasický telefón. Teda tlačidlový model za 20-30 EUR. Bude mať dlhú výdrž na batériu. Poslúži na to, aby sa s vami dieťa spojilo a vy s ním. Je to ozajstný základ, viac s dôrazom na menšie riziko rozbitia pri pádoch a potrebe kúpy nového telefónu. Druhá kúpa nebude tak bolestivá.

Klasický smartfón bude mať viac výhod, no bude ho treba nabíjať častejšie. Na to budete musieť myslieť predovšetkým vy ako rodičia. Možno vás vaše deti prekvapia a samé budú dbať o to, aby mali smartfón vždy nabitý. Ako kedy, nespoliehajte sa na to. Bude drahší, no úplne základný smartfón pre deti kúpite už za 120 EUR. Bude mať všetko potrebné, je ale celkom jasné, že to nebude zázrak techniky. Keď sa ale rozbije, kúpa ďalšieho kusu stále nebude tak zaťažujúca pre váš rozpočet.

Dôvodov pre kúpu smartfónu bude viac. Na rozdiel od úplne základného tlačidlového telefónu bude podporovať inštaláciu špeciálnych aplikácií. Takto sa dá pridať ESET Parental Control na to, aby ste mali informácie o tom, ako sa používa smartfón. Tiež aj na to, aby ste vopred definovali kedy a na aké účely, aplikácie, www stránky sa používať nemá.

Viac informácií o ESET Parental Control pre Android si môžete prečítať v našom článku.

S tým súvisí možnosť aktivácie GPS. Ľahšie zistíte, kde sa vaše deti nachádzajú. Toto bude hlavným prínosom. Mnohí rodičia však majú stále pevnú linku a volajú na ňu domov. Aj to je spôsob, ako si zaistiť, že deti budú v čase vášho telefonátu doma.

Odborníci sa zhodujú, že svoj vlastný smartfón by mali mať deti až od veku 10 rokov. Už vtedy je potrebné si vysvetliť, ako technológie nielen fungujú, ale aký dopad by mohli mať na súkromie dieťaťa ako vlastníka telefónu.

Témy a oblasti, ktoré netreba podceniť:

  • Aké fotografie nerobiť. Čo sa smie a nesmie fotografovať – napríklad domácnosť alebo cennosti
  • Nerobiť ani fotky, ktoré vyslovene prezrádzajú bydlisko dieťaťa
  • Neoznačovať aktuálnu polohu napríklad na sociálnych sieťach
  • Informovať rodiča, ak sa dieťa snaží skontaktovať niekto dospelý a viesť s ním dialóg
  • Dieťa by malo porozumieť tomu, aké fotky je vhodné a nevhodné posielať kamarátom alebo ich niekde uverejňovať
  • Informovať dieťa, že internet nie je anonymný, aj keď sa tak na prvý dojem môže zdať
  • Nie všetko, čo je na internete, je pravda. Vysvetliť deťom, čo je YouTube, diskusie a názory.
  • S kýmkoľvek problémom alebo pochybnosťami by mali prísť deti za rodičom

Viac tipov k danej téme a užitočné informácie o ochrane nielen detí na internete, nájdete na stránke bezpecnenanete.sk.

Blogy, komentovanie, chatovanie

V on-line svete je jednoduchšie bez akýchkoľvek zábran vyjadriť svoje postoje alebo názory. Jednou z najlepších vecí je deťom vysvetliť, že aj konanie vo svete internetu má následky v skutočnom živote.

Ideálne ak by sa správali presne tak, ako by sa s kamarátmi alebo inými ľuďmi bavili osobne. Odoprieť deťom mobil nie je správna cesta. Neskôr bude súčasťou ich života a potrebujú ho ako nástroj a pomocníka poznať. Tiež postupne objavovať internet, no čas pri obrazovke by mal byť limitovaní. Podľa odborníkov pomerne striktne, teda ak to prerátame na naše pomery.

Príkladom by mali ísť aj rodičia, teda minimalizovať prípadne úplne zrušiť pri večeri, možno aj cez víkendy. Poučiť deti o tom, aby sa nezapájali do každej diskusie, ak vôbec. Toto je oblasť, ktorá nie je pre nich vhodná. Inou záležitosťou bude chatovacia skupina v rámci Messengera alebo WhatsAppu. Tú viete kontrolovať a heslo budete mať aj vy a teda prístup k možnosti skontrolovať deti.

Diskusia o používaní technológií je živý organizmus a bude treba viesť otvorenú diskusiu. Pravidlo odloženia telefónov rodičom vždy keď sa ide spať tiež nebude na škodu, inak ich od obrazovky neodtrhnete. Jedným z možných riešení je práve ESET Parental Control, kedy deti môžu dostať cez aplikáciu výnimočné povolenie času navyše. Napríklad na zahratie si hry, pozretie rozprávky atď. Nechávať ale zaspávať deti s mobilom v ruke nebude tá najlepšia cesta. To ostatne poznáme aj vo svete dospelých.

Prečítajte si aj:

Ochrana pred volaniami a vírusmi: ESET Mobile Security 6

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.