Vydavateľstvo Slovart oslavuje už 20 rokov tvorby Dominika Dána na slovenskej scéne a vydáva jeho 40. knihu s názvom Podaj prst.
Dominik Dán je najpredávanejší slovenský autor, ktorý píše pod pseudonymom. Je bývalým vyšetrovateľom, ktorý si zachováva anonymitu, avšak jeho námetmi pre knihy sú často skúsenosti z jeho vyšetrovateľskej praxe. V mnohých dielach vychádza z reálnych kriminálnych prípadov, ktoré rezonovali aj v našej spoločnosti. Príbehy napísané Dánom sa odohrávajú v 80. a 90. rokoch minulého storočia, no aj po roku 2000. Presne 5. mája 2005 na slovenský trh vstúpila kniha Popol všetkých zarovná a od jej vydania uplynulo už 20 rokov.
Ako je už zvykom v tvorbe Dominika Dána, každoročne vychádzajú dve knihy, jedna pred letnými prázdninami a druhá pred Vianocami. Aj preto medzi fanúšikmi vznikli označenia „letná“ a „zimná dánovka“ a práve teraz sa môžeme tešiť z novej „letnej dánovky“. Predaj najnovšej knihy odštartoval 13. júna a jej názov je Podaj prst. Aj v tejto knihe vydanej Vydavateľstvom Slovart sa môžete tešiť na mnoho zaujímavých a napínavých chvíľ, od stránok sa nebudete vedieť odlepiť.

Najnovšia kniha nadväzuje na poslednú Dánovu knihu s názvom Vianočná nádielka, ktorej dej sa odohráva na Štedrý deň roku 2003. V horúcej novinke Podaj Prst je detektív Krauz vyslaný preveriť okolnosti podozrivej dopravnej nehody. Na mieste zistí, že ide o vraždu, ktorej obeťou je mladý policajt. Oddelenie vrážd čaká prípad plný zvratov a prekvapivých súvislostí. Ak by ste sa však rozhodli prečítať si aj iné knihy z dielne Dominika Dána, nie je potrebné ich čítať postupne. Doterajšie prípady sa odohrávajú v rozmedzí rokov 1988 až 2009, nie sú teda publikované chronologicky. V prípade, že predsa chcete začať prvým prípadom z kancelárie 141, známej aj ako „mordpartia“, odporúčame vám začať knihou Uzol, ktorá sa odohráva práve v roku 1988 a sleduje Richarda Krauza, ktorý sa stáva detektívom a začína sa jeho bohatá kariéra.
Knihy Dominika Dána sú známe nielen na Slovensku. Vychádzajú aj v českom jazyku pričom titul Uzol sa tento rok po prvý raz dostáva aj k maďarským čitateľom. Jeho diela boli taktiež vydané aj v podobe audiokníh. A od 25. knihy vychádzajú aj v limitovanej edícii s podpisom a originálnym číslom vydania. Autorom ich ilustrovaných obálok je známy slovenský výtvarník Jozef Gertli Danglár.

Medzi ikonické knihy Dominika Dána musíme zaradiť napríklad debutovú knihu s názvom Popol všetkých zarovná. Jeho šiesta kniha, Červený kapitán, bola predlohou pre rovnomenný film, ktorý sa dostal do kín v roku 2016. A odporúčame aj Dánovu tretiu knihu s názvom Beštia, ktorá prináša prípad sériového vraha v ére revolučných zmien. Tvorba Dominika Dána je však bohatá a ak máte radi kvalitné krimipríbehy, akékoľvek dielo vydané v priebehu posledných 20 rokov vás určite zaujme.





Zdroj: Slovart, vlastné
Prečítajte si aj: