Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Život bez smart telefónov si už málokto z nás dokáže predstaviť. Samozrejmosťou sa stávajú už aj inteligentné spotrebiče, ktoré časť práce v domácnosti urobia za nás. Robotický vysávač, smart televízor či práčka alebo chladnička nám nepochybne uľahčia život. Vedeli ste však, že nemusíte myslieť už ani na vetranie či tienenie?

Velux inteligentné okná

Na trhu je veľké množstvo najrôznejších systémov, ktoré sa dokážu automaticky a bez zásahu majiteľov starať o dom či byt. Vytvoriť inteligentnú domácnosť je tak možné rôznymi spôsobmi a je len na majiteľovi, koľko sa rozhodne investovať. Na inteligentnú domácnosť môžeme myslieť už pri stavbe domu a investovať do prepojenia celého domu aj niekoľko tisíc. Zjednodušiť si však pár každodenných činností môžeme jednoducho aj na poslednú chvíľu ešte pred Vianocami a pritom dostupne.

Velux inteligentné okná

Ak však plánujeme, že domácnosť má byť do budúcna kompletne vybavená inteligentnými zariadeniami, je potrebné si najskôr zaobstarať centrálnu jednotku s podporou niektorého z univerzálnych protokolov, ako sú napríklad ZigBee, Z-Wawe alebo Apple HomeKit. Výhodou je možnosť ďalšieho rozširovania inteligentnej domácnosti a pridávanie ďalších smart zariadení.

Postupom času si tak ľudia môžu do domácnosti doplňovať inteligentný termostat alebo detektor dymu, smart práčku či chladničku, prípadne inteligentnú zásuvku alebo dokonca kvetináč. Možností je veľa a neustále pribúdajú ďalšie. „Aj medzi našimi zákazníkmi je v poslednom čase väčší záujem o diaľkovo ovládané strešné okná, ktoré vieme pripojiť do systému inteligentnej domácnosti pomocou špeciálneho softwarového rozhrania,“ uviedol produktový špecialista spoločnosti VELUX Jakub Mrázek. Jeho slová potvrdzuje trend, keď jednotlivý výrobcovia vyvíjajú vlastné zariadenia, ktoré umožňujú pripojenie ich výrobkov do systému inteligentných domácností.

Aj vetranie môže byť smart

Dobrou správou je, že dnes už nemusíte myslieť ani na to, kedy a ako často vetrať. Strešné okná s inteligentným systémom sa o zdravé vnútorné prostredie v domácnosti postarajú za vás. Stačí pridať elektrické strešné okná, rolety a žalúzie VELUX INTEGRA® a základný balíček VELUX ACTIVE do vašej domácnosti. Vytvoríte domáce prostredie, ktoré bude zdravšie a komfortnejšie – inteligentne a automaticky.

Velux inteligentné okná

„Vďaka zariadeniam, ktoré našim zákazníkom ponúkame, dokážu diaľkovo ovládané strešné okná pripojiť takmer do akéhokoľvek systému inteligentnej domácnosti. Okná je potom možné ovládať odkiaľkoľvek. Zákazníci si môžu k elektricky ovládaným oknám pridať aj VELUX ACTIVE. Jedná sa o cenovo dostupný inteligentný systém ovládania strešných okien, roliet a žalúzií VELUX, ktorý vďaka senzorom neustále monitoruje klímu v interiéri. Vyhodnocuje teplotu, vlhkosť a koncentráciu CO2 a podľa toho zatvára a otvára okná alebo sťahuje a vyťahuje rolety. Automaticky tak v dome alebo byte udržuje zdravé prostredie,“ popisuje Mrázek.

Veľkou prednosťou tohto systému je tiež jeho schopnosť učiť sa. Systém analyzuje a spracováva každodenné činnosti, aby lepšie rozumel tomu, kedy ste zvyknutí vstávať, vetrať a akú teplotu doma preferujete. Dokáže sa tak lepšie prispôsobiť chodu každej domácnosti. Na základe týchto detailných vstupných informácií a napojenia do siete NETATMO, ktorá systému sprostredkováva informácie o vývoji počasia, je VELUX ACTIVE veľmi efektívny v rozhodovaní kedy a ako intenzívne vetrať alebo tieniť. Moderné technológie sa o zdravé vnútorné prostredie postarajú za vás. VELUX ACTIVE uľahčí a spríjemní život užívateľom strešných okien. A vy tak budete mať, a nielen cez sviatky, viac času pre vašich blízkych.

Výhodou je aj jednoduchá inštalácia. Užívatelia si VELUX ACTIVE môžu nainštalovať aj sami. Je kompatibilný so všetkými motorizovanými jednotkami VELUX io-homecontrol®. Na zabezpečenie zdravej domácnosti v jednopodlažnom dome stačí základný balíček, ktorý si je možné zaobstarať už za 249 € s DPH.