Dopravné zápchy v Bratislave pod kontrolou

2

Po prvý krát sa podarilo prepojiť veľké dáta z dvoch najdôležitejších činností súčasného mestského človeka – telefonovanie a šoférovanie s navigáciou. Významní hráči na tomto poli, Market Locator a Sygic spojili svoje sily a zmapovali situáciu na vstupných koridoroch do Bratislavy ako aj na ďalšom „úzkom hrdle“ akými sú mosty cez Dunaj.

Naše hlavné mesto láka na zaujímavé pracovné príležitosti a pohodlný život s dostupnou infraštruktúrou. Pred časom sme sa pozreli s Market Locatorom ako nafukuje táto každodenná migrácia Bratislavu. Analýza ukázala reálny pohľad na skutočných obyvateľov Bratislavy ako aj denných „cezpoľných“ pracujúcich.

Rozšírme si ešte náš pohľad na najkritickejšie cestné koridory v Bratislave vďaka unikátnemu riešeniu.

Dynamický pohľad na dopravu

Ten umožnia reálne dáta – agregované Big data z mobilných telefónov, ktoré sú doplnené o anonymizované Big data používateľov navigácie Sygic. Pohľad prostredníctvom anonymizovanej vzorky viac ako 2,7 miliónov Slovákov umožňuje rozlíšiť počty ľudí, ktorí trávia deň (pracovný čas) na území hlavného mesta a nocovať odchádzajú mimo Bratislavu. Údaje sú ďalej spresnené o pohyb motorových vozidiel využívajúcich navigáciu Sygic po bratislavských cestách. Týmto riešením môžeme pomerne presne zmapovať dopravné zápchy. My sme sa pozreli na najkritickejšie miesta a pre lepšiu interpretáciu sme zvizualizovali tieto veľké dáta. Stačí si kliknúť na analyzy.marketlocator.sk a urobiť si detailnejší pohľad na dopravnú situáciu.

Bratislavský Nový most pod záťažou

Najprv Market Locator analyzoval bratislavské cestné mosty počas niekoľkých dní a rôznych časových úsekov (ranná aj popoludňajšia dopravná špička). Farba šípky znázorňuje priemerné rýchlosti a veľkosť šípky zasa počet áut na konkrétnom moste. Na prvom obrázku sú údaje zo dňa 3. 7. 2017 v čase 16.30 ÷ 17.30 hod, vidíme, že diaľničné mosty obslúžia najviac vozidiel. Ale kritická situácia je na Novom moste, na ktorom sa pravidelne vytvárajú stojace dopravné zápchy a priemerná rýchlosť áut klesá len na 23 km/h.

 

Market Locator a Sygic pre Smart Cities

Znalosť skutočného pohybu obyvateľstva je kľúčová pre budovanie moderných miest tzv. Smart Cities. Obce aj mestá musia mať presnejšiu predstavu o svojich obyvateľoch, aby mohli plánovať a dimenzovať svoju nielen cestnú infraštruktúru. Inovatívne nástroje umožňujú samosprávam rozvíjať mestá tak, aby sme v nich mohli spokojne bývať a spoľahlivo cestovať.

O autorovi

Máme radi najnovšie technológie a žijeme s nimi. Prinášame informácie o najnovších produktoch a technológiách priamo k vám, objektívne a ľudsky, pretože robíme to, čo nás baví. Sme energický tím plný odhodlania a veríme, že je s nami aj sranda. :)

2 komentáre

    • Na co mudrujes? Vsteci, vratane Teba dobre vieme, o aky most ide. Snp ho volaju ludia, ktori sa v Bratislave orientuju podla nazvov zastavok. Mame stary a novy most a nema zmysel riesit, ci je ten stary naozaj stary, alebo ako sa dnes vola novy ^_^

Pridaj komentár