Dosť bolo desivých návštev u gastroenterológa. Sú tu stráviteľné senzory, ktoré prehltnete ako tabletku

0

Keď sa spomenie gastroenterologické vyšetrenie, nejednému z nás naskočí na tele husia koža.

Čo by ste však povedali na to, ak by desivé prístroje odstrašujúcich tvarov a rozmerov vystriedalo niečo malé a celkom nevinne vyzerajúce?

Výskumníkom z Massachusettskej technickej univerzity a z Birminghamskej nemocnice pre ženy sa podarilo vyvinúť špeciálne snímače vo forme pilulky, ktoré prehltnete bez akýchkoľvek ťažkostí.

Akonáhle sa kapsula rozpustí, snímač priľne k črevnej stene. Odtiaľ dokáže monitorovať všetky pohyby, ktoré sa následne môžu použiť na diagnostiku porúch trávenia alebo na sledovanie príjmu potravy u pacientov trpiacich na obezitu.

Senzor je vyrobený z piezoelektrických materiálov, ktoré generujú prúd a napätie v prípade, že je snímač ohýbaný. Táto vlastnosť by sa v budúcnosti mohla využívať na napájanie ďalších senzorov bez nutnosti batérie. Zároveň snímač obsahuje polyméry, ktoré imitujú elasticitu ľudskej pokožky pozdĺž tráviaceho traktu.

Vďaka svojim rozmerom – 2 cm x 2,5 cm (po rozvinutí) – dokáže senzor „prežiť“ v žalúdku pacienta až dva dni.

Doposiaľ boli snímače testované na ošípaných.

Zdroj: Techcrunch

Partnerom rubriky e-Zdravie je mobilná aplikácia Dôvera. Pre viac informácií kliknite sem.

O autorovi

Večná romantička vo vnútri, zasnená optimistka navonok. Aj keď by sa mohlo zdať, že IT oblasť bude pre mňa pritvrdý oriešok, našla som si oblasť, kde sa cítim dobre. Rubriky e-Zdravie či Surfujeme na internete poskytujú dostatočný priestor pre rozlet mojej fantázie. Dobrodružné cestovanie, vášeň pre make-up a bubnovanie v dievčenskej rockovej kapele Poison Candy je mojou neoddeliteľnou súčasťou.

Pridaj komentár